Slobodna Dalmacija: 06. 10. 2001.
MUHAMED BEŠIĆ, FEDERALNI MINISTAR UNUTARNJIH POSL
OVA, NAJAVLJUJE NOVE AKCIJE PROTIV SLJEDBENIKA BIN LADENA:HUMANITARNE UDRUGE FINANCIRAJU TERORISTE
Obavit će se analiza rada humanitarnih i nevladinih organizacija registriranih u Federaciji BiH jer postoje osnovane sumnje da se preko tih organizacija obavljaju razne nelegalne radnje iz kojih se financiraju terorističke aktivnosti
Piše: Emir FELIĆ
U Bosni i Hercegovini, gotovo šest godina nakon prestanka rata i iščekivanja uspostave pravne države, demokratskih tijekova i odgovornosti dužnosnika javnosti građanima koji su im ukazali svoje povjerenje, pitanje ostavki, odgovornosti i moralnosti za neispunjavanje zakonskih obveza, ali i brojnih afera nisu dominantna tema bh-
medija, barem ne onih koji izvješćuju o dnevno-aktualnim zbivanjima.Dezinformirajući javnost o dolasku sedamdeset afganistanskih terorista u BiH, što je izravno priznao u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju navodeći kako im je "poručio da se ne usuđuju da dolaze", ministar unutarnjih poslova Muhamed Bešić je priopćavajući tu informaciju u drugi plan stavio, ako ne stvarnu, onda sasvim sigurno moralnu odgovornost za umiješanost djelatnika federalnog MUP-a u šverc oružjem iz BiH na Kosovo.
AID bez plaća
Pitanje je dokle bi taj lanac Bešićevih podčinjenih trajao da ih slučajno nisu otkrili pripadnici Sfora. Izuzevši žaljenja, ministar Bešić nije ni pomislio ponuditi ostavku, a to mu pitanje, bar što se moglo vidjeti iz izvješća s press-konferencije, nije ni postavljeno.
Nadalje, priznanjem da se agenti FBI-a nalaze u BiH, ministar Bešić potvrđuje stvarno stanje sigurnosnih službi i povjerenje koje međunarodna zajednica ima u domaće sigurnosne agencije.
To pitanje je posebno interesantno i s aspekta stanja te oblasti u Federaciji BiH, jer što se, recimo, može očekivati od djelatnika Agencije za istraživanje dokumentacije (AID), koji su do sada u nekoliko navrata pokazali svoj profesionalizam sudjelujući u organizaciji posjeta pape Ivana Pavla II. Sarajevu, summita Pakta o stabilnosti, ali i drugih događaja, a koji su zbog politike koja je debelo upetljana u rad sigurnosnih službi u Federaciji BiH više mjeseci bez plaća.
Naravno, cilj navedenoga nije zanemarivanje kontrole i utjecaja određenih političkih opcija na rad te službe u prethodnom razdoblju. O svemu tome federalni ministar unutarnjih poslova Muhamed Bešić govorio je u kratkom razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Imate li novih operativnih spoznaja u vezi s najavom dolaska sedamdeset afganistanskih terorista i je li takvu informaciju bilo mudro priopćavati, odnosno njome plašiti javnost?
Svaka policija, da bi se suprotstavila organiziranom kriminalu, posebno terorizmu, koristi sve mogućnosti, kako one operativne gdje poduzima mjere, tako i slanje poruka.
Moje javno oglašavanje vezano uz sedamdeset talibana koji su namjeravali doći u BiH, računajući da im je ovdje miran, siguran teren, u stvari je bila moja poruka onako kako je rečena — neka se ne usuđuju dolaziti. Jednostavno: bolje je spriječiti nego liječiti.
Međutim, te vaše riječi naišle su na oštra reagiranja nekih političkih stranaka. Spominjalo se i da bezrazložno plašite javnost. Kako to komentirate?
To nije plašenje građana, već jednostavno poruka koja ima cilj spriječiti njihov dolazak.
Je li izručenje egipatskog državljanina Egiptu, a ne Hrvatskoj koja ga je tražila zbog podmetanja bombe u Rijeci, na neki način odgovor Hrvatskoj na neizručivanje osobe koja je bila uhićena u Hrvatskoj i koja je navodno osumnjičena za sudjelovanje u atentatu na pokojnog doministra unutarnjih poslova Jozu Leutara.
To nije u toj vezi i već se radi o Interpolovoj tjeralici i validnim dokazima da osumnjičenoga Egipat traži.
Fiktivne tvrtke
Koje mjere se poduzimaju protiv terorističkih djelatnosti?
Vlada Federacije BiH, na prijedlog federalnog MUP-a podržala je Plan aktivnosti u borbi protiv terorizma i terorističkih djelovanja institucija BiH i entiteta s tim da je federalna vlada donijela i odluku o utemeljenju međuresorske skupine koja treba sačiniti plan neposrednih aktivnosti na suzbijanju sive ekonomije iz koje se financiraju terorističke aktivnosti i kanali organiziranog kriminala.
Vlada je također donijela i zaključak da se obavi analiza rada humanitarnih i nevladinih organizacija registriranih u Federaciji BiH jer postoje osnovane sumnje da se preko tih organizacija obavljaju razne nelegalne radnje iz kojih se financiraju terorističke aktivnosti.
U vrhu prioriteta bit će također i borba protiv fiktivnih tvrtki koje obavljaju prljave poslove i nakon toga se jednostavno gase i uništavaju svu dokumentaciju za sobom.