Vjesnik: 06. 10. 2001.
Blair i Rumsfeld okupljaju saveznike
za protuterorističku operacijuLONDON, 5. listopada (Od Vjesnikove dopisnice) – Britanski premijer Tony Blair i američki državni tajnik za obranu Donald Rumsfeld krenuli su u paralelne misije lobiranja kod ključnih saveznika čija je podrška američkoj protuterorističkoj koaliciji počela popuštati.
Pojedini afganistanski susjedi oklijevaju svoj teritorij ustupiti za napade na tu zemlju. Prema nekim nagađanjima u Londonu i Washingtonu, zbog toga su odgođeni i udari na Afganistan – do kojih bi inače možda došlo već ovoga tjedna.
Britanski vojni izvori priznali su londonskom Guardianu da nijedna arapska država u blizini Afganistana vjerojatno neće htjeti ustupiti svoje baze za napade. Od arapskih zemalja, to je spreman učiniti samo Kuvajt, no on je previše udaljen od Afganistana. Britanski tisak prenosi da su i američki dužnosnici potvrdili da se u zadnji tren premišljaju vlade Saudijske Arabije, Omana, te Uzbekistan
a. Tome treba pribrojiti i Pakistan, čije je nećkanje poznato već od ranije. Upravo ta više nego mlaka podrška nagnala je američkog tajnika za obranu Donalda Rumsfelda da ovoga tjedna krene u posjet Saudijskoj Arabiji, a potom i Egiptu, Omanu i Uzbekistanu.U diplomatskoj inicijativi brižljivo koordiniranoj s Amerikancima, Tony Blair posjetio je Moskvu i nastavlja četverodnevnu turneju, tijekom koje kani lobirati kod koalicijskih partnera da jače podrže vojnu akciju protiv Afganistana.
Nije slučajno što je prva postaja Blairove diplomatske ofenzive bila Rusija. Njen je predsjednik Vladimir Putin iznenadio Zapad svojim konstruktivnim pristupom i neočekivanom spremnošću da surađuje u borbi protiv islamskih terorista. Putinova kooperativnost navela je američk
i list International Herald Tribune na zaključak da je susretljiviji prema Amerikancima od nekih NATO-ovih saveznika. Ruski predsjednik ima u tome i svoju računicu – od toga da želi legitimizirati obračun s Čečenima, koji također izvode teroristička djela, pa do toga da priželjkuje veći utjecaj prigodom, recimo, širenja NATO-a na baltičke države.Suradnja bivših srednjoazijskih sovjetskih republika u kojima Rusija još ima velik utjecaj, biti će od ključne važnosti prigodom napada na Afganistan.
Primjer zemlje koja dvoji je Oman, čvrst američki i britanski saveznik. Upravo iz Omana su Amerikanci osamdesetih godina krenuli u neuspjelu misiju spašavanja svojih talaca u Iranu. No čak i tako čvrsta saveznica ovih dana izražava svoje dvojbe u vezi s veličinom američke operacije i odabranim ciljevima napada. Kako Oman nije ni izdaleka jedini koji se nećka, Amerikanci, te u manjoj mjeri Britanci, gomilaju u regiji svoju flotu. To nudi alternativu za slanje aviona u kaznenu ekspediciju protiv Osame bin Ladena i njegovih domaćina afganistanskih talibana.
Od NATO-ovih saveznika Amerikanci su pak zatražili letjelice za izviđanje, avione za noćno otkrivanje ciljeva i za punjenje zrakoplova gorivom u letu. Zatražena pomoć takvog je oblika da upućuje kako će zračna akcija biti važan element predstojeće intervencije.
Jasna Zanić Nardini