Slobodna Dalmacija: 10. 10. 2001.
SLUČAJ SLOBODNA DALMACIJA
DRŽAVNI ODVJETNIK SE OBRATIO SABORSKOM MANDATNO-IMUNITETSKOM POVJERENSTVU
ORTYNSKI ZATRAŽIO SKIDANJE IMUNITETA PAŠALIĆU I KRPINI
Dragi Krpini je dosta svih priča, dok Ivić Pašalić tvrdi kako je više nego očito da je netko iz izvršne vlasti izvršio pritisak na državnog odvjetnika i naredio mu da se konačno obračuna s njim
Pišu:
Anita BELAK-KRILE i Frenki LAUŠIĆDržavno odvjetništvo je pokrenulo u utorak zahtjev za skidanjem imuniteta saborskim zastupnicima Iviću Pašaliću i Dragi Krpini kako bi Općinsko državno odvjetništvo u Splitu moglo protiv njih pokrenuti istražni postupak. Sumnjiči ih se da su sudjelovali u pretvorbenoj pljački "Slobodne Dalmacije" koja je počela l993. godine i koja se gotovo puno desetljeće smatra oglednim modelom pretvorbene otimačine.
Iako je predsjednica saborskog Mandatno-imunitetnog povjerenstva Milanka Opačić, u čijoj je nadležnosti skidanje zastupničkog imuniteta, kazala da do jučer još nije zaprimila zahtjev Državnog odvjetništva, u uredu državnog odvjetnika Radovana Ortynskog potvrđeno nam je da je zahtjev na putu prema Markovu trgu.
Pritisak na bankara
Prema zakonskoj proceduri Mandatno-imunitetno povjerenstvo predlaže Saboru skidanje imuniteta ako se protiv zastupnika pokreće kazneni postupak, što je u ovome mandatu bio slučaj s Darijem Vukićem (HDZ) i Hrvojem Zorićem (HSLS). Zastupnici su pred pravosuđem zaštićeni u slučaju tužbe zbog izrečene klevete ili uvrede, no ako je posrijedi kazneno djelo, zastupnička nedodirljivost tu u pravilu ne pomaže. Milanka Opačić upozorava da se prema odredbama saborskog poslovnika narodni zastupnici nisu dužni od
azivati na policijske obavijesne razgovore, no u slučaju svjedočenja pred sudom obvezni su doći pred suca kao i svi ostali građani. U slučaju da ih se kazneno goni, Sabor im skida imunitet.Ivića Pašalića i Dragu Krpinu Općinsko državno odvjetništvo u Splitu — uz Peru Jurkovića, guvernera Narodne banke, Antu Leticu, predsjednika Upravnog odbora Splitske banke, Ivana Kaleba, punomoćnika malih dioničara Slobodne Dalmacije, i Antu Bušića, v.d. direktora ondašnjeg društvenog poduzeća Slobodna Dalmacija — sumnjiči da su sudjelovali u nezakonitoj pretvorbi Slobodne Dalmacije. Tereti ih se da su vršili pritisak i nagovarali Franu Mitrovića, glavnog direktora Splitske banke, obećavajući mu "tihu sanaciju banke" i ukazujući na političku nepodobnost drugih kupaca i na
svoju političku moć. Navodno su mu naložili da izravnom pogodbom dionice "Slobodne" u vlasništvu banke mora prodati po nominalnoj cijeni Globus holdingu d.o.o., a ne burzi, što je Frane Mitrović, pod pritiskom, i učinio.Drago Krpina nije htio komentirati cijeli slučaj, nego je tek kazao kako mu je dosta svih tih priča i da je upravo on inzistirao na raščišćavanju tog slučaja. Ivić Pašalić tvrdi da iza svega stoji osobni obračun s njim državnog odvjetnika Radovana Ortynskog koji je vladajućoj garnituri "obećao njegovu glavu do jeseni".
O cijelom slučaju oko tužbi u vezi s pretvorbom Slobodne Dalmacije, istražnim radnjama i mojim tobožnjim kaznenim gonjenjem, znam samo ono što sam pročitao u medijima. Jedan dan spominje se da sam pozvan na svjedočenje, a drugi da će me kazneno goniti. Nikakve službene informacije nemam, a ono što u ovom trenutku sa sigurnošću mogu reći jest da se tu radi o lavini podmetanja na moj račun, dodatnom pokušaju moje diskreditacije i jednom najobičnijem politikantstvu, koje ne staje od 3. siječnja — komentirao je Ivić Pašalić. Posebno mu je zanimljiv kontekst cijele priče, odnosno način na koji je priča plasirana javnosti, i to neposredno pred splitsku sjednicu Vlade na kojoj bi se trebala donijeti odluka o sanaciji Slobodne Dalmacije. "Više je nego očito da je netko iz izvršne vlasti izvršio pritisak na Ortynskog i naredio mu da se konačno obračuna sa mnom", uvjeren je Pašalić.
Uplatnica za suđenje
Na pitanje ima li dokaze da je netko utjecao na državnog odvjetnika koji, kako tvrdi, "traži njegovu glavu do jeseni", Pašalić je rekao kako ima pouzdane informacije o tome od ljudi vrlo bliskih Državnom odvjetništvu. Što se, pak, tiče izjava Frane Mitrovića koji je kazao da su Pašalić i Krpina na njega izvršili politički pritisak i naredili mu da "Slobodnu" preda Miroslavu Kutli, Pašalić podsjeća da je l993. godine zbog klevete pokrenuo postupak na Općinskom sudu u Splitu protiv Ivana Kapetanovića i koji je na posljetku dobio. "Tom prilikom je Frane Mitrović na sudu izjavio da Pašalić nije na njega vršio nikakav pritisak. Zašto je Mitrović nakon trećeg siječnja promijenio iskaz, pitajte njega", zaključio je na koncu Pašalić.
S druge strane Ivan Kapetanović, oštećeni dioničar Slobodne Dalmacije koji 1993. zbog zakulisnih igara nije uspio kupiti dionice "Slobodne", kazao nam je kako je Pašalić taj sudski spor dobio, jer se Mitrović nije usudio pred sucem ponoviti Pašalićeve prijetnje. "Mitrović je na sudu l993. godine kazao kako se ne sjeća svoje prijašnje izjave u kojoj je tvrdio da je Pašalić od njega zahtijevao da Slobodnu prepusti Kutli, ali je u naknadnom sudskom istražnom postupku opet ponovio svoj iskaz u kojem tereti Pašalića. Ja sam 1993. godine platio 1230 kuna na ime spora koji je dobio Pašalić i tada sam prijateljima poručio kako taj novac predstavlja uplatnicu za buduće suđenje Iviću Pašaliću", prisjetio se Kapetanović ocijenivši kako bi Pašalić trebao završiti u zatvoru zbog tisuću razloga, ali sumnja da će se to dogoditi, "jer da su ga ovi htjeli strpati u zatvor, to bi već učinili".
Kapetanović se boji kako Pašalić posjeduje snimke i dokumente koji kompromitiraju većinu političkog, policijskog i pravosudnog establishmenta u Hrvatskoj i da mu se zbog toga ništa ne može dogoditi. "To je tipičan i klasičan mafijaški reket. Dogodit će se to da će Miroslav Kutle završiti u zatvoru na dvije-tri godine i to će biti sve — izija vuk magare", procjenjuje Kapetanović. Prema njegovim riječima, bit će najgore ako se i nova vlast bude petljala u vlasničko-uređivačke odnose u Slobodnoj Dalmaciji
, jer je to već viđeno kad su na taj način HDZ, Kutle, Pašalić, njegov egzekutor Drago Krpina upropastili novine.Repriza slučaja "Večernjeg lista"?
Strah me da će se ponoviti slučaj s Večernjim listom kada se nakon velike medijske buke ništa nije dogodilo, unatoč svim mogućim dokazima koji su prikupljeni. I u slučaju Slobodne sve je u sudskim spisima, ali se bojim da će Pašalić u kritičnom trenutku aktivirati svoje reketarske talente i resurse i tako zaustaviti daljnje istrage — ustvrdio je Kapetanović, do
davši kako je upoznat s pismom koje je Frane Mitrović uputio dr. Franji Tuđmanu, u kojem ga upozorava na nepravilnosti u slučaju privatizacije "Slobodne". Mitrović je, kako saznajemo, u ponovljenom istražnom postupku u svibnju ove godine izjavio kako je pismo Tuđmanu napisao tri dana poslije sklapanja kupoprodajnog ugovora s Kutlom u svibnju 1993. godine. To je pismo Mitrović uručio domaćinima sastanka na Pantovčaku, na kojemu su bili tadašnji predsjednik Vlade Nikica Valentić i glavni tajnik HDZ-a Ivić Pašalić, navodno ljut zbog činjenice što Kutle nije pokazivao ni najmanju volju da uplati potreban novac, a najvjerojatnije zbog toga da sebe zaštiti od mogućih negativnih posljedica kršenja zakona u slučaju privatizacije "Slobodne".