Slobodna Dalmacija: 10. 10. 2001.

WOLFGANG PETRITSCH OCJENJUJE DA U BiH NE POSTOJI VELIKA OPASNOST OD ISLAMSKOG FUNDAMENTALIZMA, ALI I UPOZORAVA:

SOCIJALNI PROBLEMI VODE U RADIKALIZAM

Gospodarski i socijalni problemi te besperspektivnost mladih vode u radikalizaciju. Sprječavanje te radikalizacije vidim kroz integraciju BiH u europske vrijednosti, rekao je Petritsch

Piše: M. LANDEKA

MOSTAR — Opasnost da BiH kao zemlja s pretežnim muslimanskim stanovništvom bude uključena u sukob u mreži islamskih zemalja precijenjena je, ocijenio je Wolfgang Petritsch, visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH, u intervjuu beogradskom dnevniku Danas, objavljenom u ponedjeljak.

U prilog tome Petritsch je dodao kako je "bosanska varijanta islama europska".

— Ne bih ocijenio da je ovdje velika opasnost od islamskog fundamentalizma. Na drugoj strani, gospodarski i socijalni problemi te besperspektivnost mladih vode u radikalizaciju. Sprječavanje te radikalizacije vidim kroz integraciju BiH u europske vrijednosti. Prvo, to je intenzivnija suradnja svih triju grupa u BiH i jače povezivanje BiH u europski savez država, kazao je Petritsch.

Upozoren da su mnogi svjetski mediji ovih dana podsjetili da su ljudi Osame bin Ladena bili aktivni tijekom rata u BiH Petritsch je pitan je li to ispitivano, a odgovorio je:

— To ne možemo ni potvrditi ni demantirati. Tijekom rata nije bilo nikakva istinskog bilježenja tko dolazi i tko napušta zemlju, ali, razumljivo, sve ondašnje vlasti su te tvrdnje ozbiljno uzeli. Sada traju istrage da bi se sve sumnje ispitale i utvrdile prave činjenice. Vlasti u Bosni Hercegovini osnovale su komisije koje rade reviziju državljanstava izdanih posljednjih godina.

Uz to je konstatirano da su minulih dana Sfor i lokalna policija uhitili nekoliko osoba i da će idućih dana biti utvrđeno u kojoj relaciji one stoje prema međunarodnim terorističkim organizacijama.

Što se tiče najave o dolasku Afganistanaca, ti tragovi se prate, ali nema nikakvih pozitivnih ili negativnih nalaza, kazao je Petritsch.

Upitan da li Sfor ne može ili neće uhititi Karadžića i Mladića, Petritsch je kazao da, na žalost, postoji veliko razumijevanje za Karadžića. Politika u Republici Srpskoj učinila je premalo da objasni ljudima koji su još uvijek jednostrano informirani i vjeruju u ono što im neki političari ili mediji govore.

I ovdje se mora dogoditi ono što se sada u Beogradu u znatno većoj mjeri događa, kazao je Petritsch, podsjetivši kako u posljednje vrijeme postoje promjene kod svih triju grupa.

Svi pokušavaju što bolje surađivati s Haagom. Bošnjački generali su manje ili više dragovoljno otišli u Haag, jedan bosanski Srbin se sprema dobrovoljno otići u Haag.

Za Srbe u BiH od odlučujućeg je značenja, budući da je usvojen Zakon o suradnji s Haagom, da izruče optužene za ratne zločine. Time bi se definitivno uklonila sjena kolektivne krivnje koja se još uvijek pojavljuje nad Srbima. Svi Srbi, s obje strane Drine, ali prije sviju oni u BiH, imaju velik interes da se oni nađu pred sudom, istaknuo je Petritsch.