Vjesnik: 12. 10. 2001.

Po Afganistanu teškim bombarderima i kazetnim bombama

Talibani optužuju SAD da napada civilne ciljeve/ U udarima, tvrdi režim u Kabulu, poginulo najmanje 140 civila/ Protutalibanska oporba zauzela pokrajinu Ghor/ Amerika komemoracijama u Pentagonu, New Yorku i Pennsylvaniji obilježila mjesec dana od terorističkog napada

KABUL/ WASHINGTON/ ISLAMABAD, 11. listopada - U četvrtak, peti dan američkog napada na Afganistan, zračni udari bili su usmjereni uglavnom na Kabul i Kandahar. Nakon što su onesposobljeni aerodromi i uništeni neki položaji protuzračne obrane te zapovjedna i komunikacijska mjesta talibana, američke rakete i kazetne bombe sada padaju na druge vojne objekte - vojarne, skladišta, logore za obuku i opskrbna mjesta afganistanskih snaga. Iako se udari sada odvijaju i danju, talibanska protuzračna obrana još nije posve onesposobljena. Američki ministar obrane Donald Rumsfeld istaknuo je da još talibani raspolažu helikopterima i avionima.

Predstavnici talibanskog režima optužili su SAD da napada i civilne ciljeve. U proteklih 24 sata, ustvrdili su, u udarima je poginulo najmanje 140 civila.

I izbjeglice iz napadnutih područja tvrde da bombe ne padaju samo po vojnim ciljevima nego i po stambenim dijelovima gradova i naselja. Prema iskazima izbjeglica u udaru na Kandahar poginula su dvojica pripadnika uže obitelji talibanskog duhovnog vođe mule Muhamada Omara - njegov desetogodišnji sin i punac. Sam Omar je pogođenu kuću napustio neposredno prije udara.

Rumsfeld opovrgnuo je tvrdnje o napadima na civile. »SAD nije i neće napadati civile« rekao je Rumsfeld, dodajući da usporedno s borbenim zrakoplovima Afganistan nadlijeću i avioni koji ispuštaju humanitarnu pomoć za civile. Dopremu humantarne pomoći kopnenim putem ometaju sami talibani koji od humanitaraca traže »neprihvatljive pristojbe« za prolaz.

Istodobno, nastavljaju se borbe i unutar Afganistana. Protutalibanske snage tvrde da su, nakon četverosatnih borbi preuzeli kontrolu nad pokrajinom Ghor i osvojili glavni grad Chaghcharan. Osvajanje tog grada, ako je istinito, znači težak udarac talibanima nakon što je u srijedu Sjeverni savez objavio da su talibani predali glavni opskrbni pravac prema sjeveru zemlje. Borbe se vode i na jugoistoku zemlje, u pokrajini Uruzgan.

Amerika je u četvrtak komemoracijama u New Yorku, Pennsylvanniji i Pentagonu obilježila mjesec dana od terorističkih napada u kojima je poginulo više od pet tisuća ljudi. Na skupu u Pentagonu, gdje je 11. rujna poginulo 189 osoba okupili su se članovi vlade i Kongresa, najviši časnici i brojni članovi obitelji, prijatelji i suradnici poginulih okupili su se da bi iskazali počast njihovoj žrtvi. Svečanost je predvodio predsjednik George Bush koji je u svom govoru vojsci obećao »neograničena sredstva« u borbi protiv globalnog terorizma.

Pakistanski su dužnosnici u četvrtak priopćili da je u zemlju stiglo američko vojno osoblje, istaknuvši pritom da će Islamabad pružati samo »logističku potporu« američkim napadma na Pakistan. Dužnosnici su ponovili da neće dopustiti korištenje teritorija za napade na Afganistan. No, u sklopu logističke potpore pakistanske su vlasti na raspolaganje SAD-u stavile dvije zračne luke na jugu zemlje za moguće operacije spašavanja američkih vojnika u Afganistanu.

U Quetti, gradu na granici s Afganistanom, protiv SAD-a ponovo je demonstriralo oko tisuću studenata radikalnog islamističkog bloka. Veće demonstracije predviđene su za petak, zbog čega su vlasti u taj grad uputile dodatne vojne i policijske postrojbe.

R.I.