Vjesnik: 17. 10. 2001.
Čehok: »Hrvatski grozd? Da, ako ne bude - neobrano grožđe!«
Ako je jedini Tušeko
v zločin činjenica da nije poštivao odluke stranačkih tijela, onda moramo razmisliti i o statusu svih koji su kršili odluke stranačkih tijela / Još početkom godine postavili smo pitanje rada Vlade i ministara. No, temeljno smo pogriješili kad smo, nakon što se odustalo od rekonstrukcije, i mi u HSLS-u posve zapustili taj zahtjev / Ne mislim da SDP planski i svjesno rastače i ugrožava HSLS. Korijen naše slabosti naša je unutarstranačka malaksalost, opća infekcija organizma koju mi liječimo tako da liječimo posljedicu umjesto uzrokZAGREB, 16. listopada - Previranja u HSLS-u nastavljaju se nesmanjenom žestinom. Tek što se otvori jedan slučaj, već ga »zaskače« drugi. I sâm privremeni predsjednik te parlamentarne stranke Jozo Radoš priznaje da se unutarstranački odnosi doista zaoštravaju. Jedan od onih koji ne drži glavu u oblacima, ali ni u pijesku, već pokušava racionalno objasniti nastale probleme, svakako je dr. Ivan Čehok, utjecajni član Malog vijeća HSLS-a.
• Ni nakon nekoliko mjeseci HSLS ne uspijeva zatvoriti »slučaj Tušek«. Ne pokazuje li i to slabost vaše stranke?
- Svaka politička stranka, poglavito naša, koja je u očitim programskim, političkim i ideološkim razmimoilaženjima, mora naučiti koristiti vrijeme kao svog saveznika.
• Vi ga, vidimo, obilato koristite!
- Alojza Tušeka predložili smo za ministra kao kompetentnog stručnjaka i sada moramo analizirati njegov rad, bez obzira na njegov status u stranci. Ako taj rad nije dobar, moramo u pripremi imati imena nekoliko drugih kandidata koji ga mogu zamijeniti. Budući da sve to nismo učinili, ovlastili smo v.d. predsjednika stranke da obavi unutarstranačke konzultacije i razgovora s premijerom kako bi se precizirale Tušekove kompetencije u izvršavanju programa, kako stranačkog, tako i vladinog. Uostalom
, ako je jedini Tušekov zločin činjenica da nije poštivao odluke stranačkih tijela, onda moramo biti načelni i dosljedni i razmisliti o statusu i svih onih koji su kršili odluke stranačkih tijela u svim drugim slučajevima.• Očito ne postoji načelan i principijelan stav, već odluke određuje odnos snaga među pojedinim frakcijama HSLS-a. Tko vas sprečava da budete principijelni, pa time i uvjerljivi?
- Vi govorite o tehnologiji i metodologiji stranačkog odlučivanja, a takvo je pitanje, kao ključno, teško postaviti stranci koju očekuje izborni sabor i koju vodi privremeni predsjednik.
• Zašto ranije niste analizirali rad svojih ministara?
- Još početkom godine, prije najavljene rekonstrukcije Vlade od koje se odustalo, postavili smo pitanje rada Vlade i htjeli smo analizirati rad naših ministara. No, mislim da smo temeljno pogriješili kada smo, nakon što se odustalo od rekonstrukcije, i mi u HSLS-u posve zapustili taj zahtjev. Sada je to nužno učiniti, kako zbog stranke, tako i zbog građana, bez obzira kakve pl
anove sa sastavom Vlade ima premijer. Osobno se nadam da ćemo do kraja godine otvoreno, ozbiljno i iskreno pretresti rad Vlade i, posebno, naših ministara.• Kako ocjenjujete inicijative o stvaranju hrvatskog građanskog centra?
- Mislim da je dr. Kramarić odabrao metaforički dobar naziv - Hrvatski grozd, no ako ispod toga naziva ne utvrdimo dobre programske odrednice za povezivanje, cijela bi stvar mogla biti - neobrano grožđe! Uporno tvrdim da osnovni defekt političkih odnosa u Hrvatskoj nije nepostojanje
političkog centra, nego to što SDP uopće nije lijeva stranka nego, zapravo, centar, što se najbolje vidi i u socijalnoj politici i u radnom zakonodavstvu.Osim toga, HDZ nije desna stranka, iako katkad naginje desnom centru. Bojim se da bismo mi trebali oformiti centar centara, što je teško očekivati s obzirom na činjenicu da u kabinetski zamišljenom centru svi napadaju sve, u čemu poglavito prednjači LS.Mislim da HSLS ima sada povijesnu priliku da konačno formulira stranački program s katalogom liberalnih vrijednosti i tema koji će biti ideološki širi od jednostavnih prostornih metafora tipa: lijevo, desno, centar, koji će uzeti u obzir i to da su hrvatski birači u posljednje vrijeme najviše skloni apatiji, da ne gledaju više ni lijevo, ni desno niti pred sebe već u - pod!
»SDP nije kriv za našu unutarstranačku malaksalost«
• Očekivalo se da ćete »slučaj Tušek« iskoristiti za bolje pozicioniranje i veće respektiranje HSLS-a unutar vladajuće koalicije. Tvrde, naime, da SDP koristi vaše slabosti za jačanje svoje političke pozicije. Povlačenje svih vaših ministara, ako se ne udovolji određenim vašim zahtjevima, dovelo bi u pitanje vladajuću koaliciju. Ipak, to niste iskoristili kao »adut« u političkoj borbi. Zašto?
- Već se desetak godina borim protiv iracionalnih motiva u političkom djelovanju koji se u Hrvatskoj najbolje očituju u konstantnoj dirigiranoj paranoji kojom je, na žalost, zahvaćen i dio HSLS-a. Naime, ja ne mislim da se mi trebamo bojati SDP-a, da nas SDP planski i svjesno rastače kao kakav virus, da nas SDP ugrožava, osim koliko svaka stranka ugrožava neku drugu. Korijen naše slabosti naša je unutarstranačka malaksalost, opća infekcija organizma koju mi liječimo tako da liječimo posljedicu umjesto uzrok. Stoga mislim da moramo dosljedno zauzeti aktivnu poziciju, ali ne paranoično fiksiranu protiv Račana i SDP-a, već protiv svega onoga lošeg u djelovanju Vlade i općenito u hrvatskom društvu. Mi, zaboga, nismo izašli ni s jednom inicijativom u proteklih pola godine, i to u trenutku kad je pravosuđe zagušeno slučajevima, kad je obrazovni sustav prepun rupa, poljoprivreda feudalna, poticaj gospodarstvu na predfeudalnoj razini! Što je, primjerice, s inicijativom HSLS-a od Božića prošle godine, kada smo glasovanje o zakonu o sudstvu uvjetovali izradom cjelovitog zakona u roku od šest mjeseci? Ovom zahtjevu nije udovoljeno, mi o tome šutimo, premda je to bila odlična prilika da budemo ofenzivni upravo na jednom od pitanja koje najviše opterećuje hrvatske građane.
• Umjesto o tome, vi se očito iscrpljujete u frakcijskim sukobima. Nije li i »slučaj Cvjetović« na tom tragu?
- Mislim da Malo vijeće nije ni trebalo predlagati kandidata za potpredsjednika stranke jer se moglo očekivati da takav prijedlog neće dobiti većinu na Velikom vijeću. Ionako je u pripremi izborni sabor stranke pa i nije toliko bitno što nekoliko mjeseci ne bismo imali potpredsjednika. Cvjetović kojega osobno cijenim ne bi ni imao mnogo prilike za obavljanje posla.
• Tako je dovedena u pitanje i uvjerljivost Malog vijeća.
- Da.
»Prirodno je da je premijer uvijek u prednosti«
• Kako vas koalicijski partner može ozbiljno shvatiti kad sami ne znate treba li Tušek ostati u Vladi, treba li ga povući i koga kandidirati umjesto njega? Nije li time premijer uvijek u ofenzivi?
- Prirodno je da je premijer uvijek u prednosti budući da on predlaže imenovanja ministara i sastav Vlade! Time ne želim reći da HSLS ne bi imao dovoljno snage da predlaže ministre koji pripadaju našoj kvoti. No, mislim da nam ukupno gospodarsko, socijalno i političko stanje ne dopušta avanturu da razrješavamo Tušeka u trenutku kada unutarstranačkim mehanizmima nismo predložili drugog kandidata. Mi Hrvati navikli smo se na takav tip političkog djelovanja u kojemu je mnogo ugodnije i lakše rušiti nego graditi. Mi baš želimo postupati drukčije, nego što je ponekad postupao SDP koji je, primjerice, u očitoj krizi pravosuđa, gotovo cijelu godinu mijenjao ministra koji je pak nekoliko puta odustajao od ostavke i koji je očito imao zdravstvenih tegoba ali se zbog unutarstranačkih razloga otezalo s imenovanjem novoga ministra.
Aleksa Crnjaković