Slobodna Dalmacija: 17. 10. 2001.

U ZADRU, TEMELJEM TUŽBE PRIVATNIH OSOBA SUDIT ĆE SE PARTIZANIMA OSUMNJIČENIMA ZA RATNE ZLOČINE

Optužnicu za ubojstvo petoro civila na otoku Ravi za vrijeme NOB-a, u lipnju 1944. godine, podnijeli članovi obitelji ubijenih, a pred sudom će se naći Šime Božin (86), Miljenko Fatičić (82) i Ivan Mezić (81), dok je četvrti optuženi Ivan Božin u međuvremenu preminuo

Piše: Lada KALMETA

Na zadarskom Županijskom sudu bi, temeljem podignutih optužnica, uskoro trebalo početi suđenje bivšim partizanima, osumnjičenima da su u NOB-u počinili kaznena djela ratnog zločina protiv civilnog stanovništva. Optužnica tereti Šimu Božina (86), Miljenka Fatičića (82) i Ivana Mezića (81) da su u lipnju 1944. godine, kao pripadnici skupine partizana, iz kuća na otoku Ravi odveli petoricu civila i ubili ih. Četvrti optuženi bio je Ivan Božin, no on je u međuvremenu umro. Koliko je poznato, ovo je prvi put, od kada je formirana hrvatska država, da se podiže optužnica protiv bivših partizana i tereti ih se za ratni zločin nad civilima.

Optužnicu je, kao privatnu tužbu, podnijela odvjetnica Ljiljana Matić-Muić u ime članova obitelji ubijenih civila, Zadrana Milodara Šimuna Špralje i Lina Perića. Nakon što je provedena istraga, Vijeće zadarskoga Županijskog suda prihvatilo je optužnicu kojom se Božin, Fatičić i Mezić terete da su u noći između 17. i 18. lipnja l944. godine u Veloj Ravi odveli iz kuća civile i ubili ih, a jednoga su ranili pri pokušaju bijega, te je on nakon nekoliko dana umro. Na Ravi je tako ustrijeljen Konstantin Šatalić, a odvedeni su Riko Perić (tada je imao 25 godina), Ante Šatalić (32), Ante Mihovilović (64) i Marijan Špralja (39). Oni se, stoji u optužnici, više nikada nisu vratili niti su viđeni živi.

Dignuti "špijuni"

U istrazi su saslušani svjedoci, od kojih Milodar Šimun Špralja tvrdi da je te noći na Ravu došla naoružana skupina od osam do 15 ljudi, u partizanskim odorama, te da je on prepoznao glas Miljenka Fatičića (drugooptuženoga) koji im je lupao po prozoru. Tada je odveden otac ovog svjedoka koji nadalje tvrdi da je slijedio krišom partizane, no da ga je otkrio Ivan Mezić i uz prijetnju puškom odveo na glavni put, gdje je vidio prvooptuženog Šimu Božina kako s pištoljem u ruci čuva stražu.

Iz iskaza svjedokinje Anđeline Mihovilović, kojoj su te noći odveli svekra i muža, proizlazi da su civili odvedeni na Dugi otok, o čemu joj je govorio suprug koji se vratio, dok svekra više nikada nije vidjela. Na suprugu je, pak, vidjela znakove zlostavljanja.

Od trojice optuženih, obranu u istražnom postupku nije dao Šime Božin, jer je pretrpio moždani udar i u teškom je stanju. Drugooptuženi Fatičić je u istrazi kazao da je u inkriminirano vrijeme bio na Ravi, ali ne u skupini partizana "koji su te noći trebali dići špijune Perića, Šatalića, Mihovilovića i Špralju". Prema Fatičiću, na Ravi je tada bio i prvooptuženi Božin, a ujutro su se istim brodom vratili na Dugi otok, gdje je bio partizanski logor.

Trećeokrivljeni Ivan Mezić nije, kako tvrdi u istrazi, uopće bio na Ravi u to vrijeme. Iako optužnica tereti pojedince partizane, njih trojicu, za ratni zločin, u tekstu se navodi da je "nebitno jesu li upravo oni ubili civile, a činjenica je da su svi bili u sastavu partizanske grupe koje je došla u mjesto pokupiti špijune, nakon čega se četvero civila nikad nije pojavilo".

Na optužnicu je prigovor stavio Vladimir Mikolčević, odvjetnik trećeoptuženog Ivana Mezića, smatrajući da dokazima nije potvrđena osnovana sumnja da bi Mezić počinio djelo za koje ga se tereti. Vijeće Županijskog suda u Zadru odbacilo je, međutim, ovaj prigovor, tako da je pravna procedura iscrpljena i optužnica protiv Mezića postala je pravomoćna, te suđenje može početi.

Branitelj Šime Božina i Miljenka Fatičića, zadarski odvjetnik Milan Petričić, također je uložio prigovor na podignutu optužnicu, no on još uvijek čeka rješenje Županijskog vijeća.

"Lakrdija od suđenja"

— Nije sporno da su ubijeni civili prošli proceduru tadašnjeg "revolucionarnog suda" i da su na Dugom otoku likvidirani, no za ratni zločin može odgovarati onaj tko je naredio njihovu likvidaciju i onaj tko ih je likvidirao, a nikako osobe za koje se sumnja da su išle po njih na otok Ravu — kazao je odvjetnik Petričić, dodavši da je ovo prvi predmet u Hrvatskoj koji ulazi u sudnicu za ratni zločin koji bi počinio partizan, ali da nikada u hrvatskom pravosuđu sudnica nije ugledala tako neozbiljno obrađen predmet.

— Da je netko htio iole ozbiljno obraditi predmet, postoje tisuće zapisa iz kojih se može rekonstruirati tko je u to vrijeme i na tome mjestu takvu odluku donio. Uđe li ovaj predmet u sudnicu, onda se interes da se razjasne sudbine nevino stradalih civila iz Drugog svjetskog rata pretvara u lakrdiju, a ne u ozbiljno suđenje — zaključio je Petričić.

Zadarsko Državno odvjetništvo je prije tri godine zaprimilo ovaj predmet i prijavu, ali je nakon provedene policijske istrage odbacilo prijavu kao neosnovanu i optužnica nije podignuta. Dvojica oštećenika, odnosno članovi obitelji ubijenih, iskoristili su potom zakonsko pravo podizanja privatne tužbe koju je sada Vijeće Županijskog suda ipak ocijenilo osnovanom.

MEZIĆ: NISAM BIO NA RAVI

— Bio sam antifašist, a i danas sam, i zbog toga sam vrlo ponosan. Dao sam svoj doprinos NOB-u, ali apsolutno nikada nisam sudjelovao ni u kakvom zločinu. U vrijeme za koje me se optužuje, na otoku Ravi uopće nisam ni bio — kazao je predratni revolucionar i prvoborac Ivan Mezić.

FATIČIĆ: NEVIN SAM

— Ne znam što je ponukalo te ljude koji su me tužili na takvu odluku. Ja sam potpuno nevin čovjek i ne mogu vjerovati da me se tereti za ratni zločin, i to 57 godina nakon događaja. Ne razumijem ovu zemlju i ove propise. Onima koji su me tužili u životu sam napravio samo dobro. Milodar Špralja je, doduše, dolazio kod mene u Rijeku dok sam bio zamjenik načelnika kriminalističke službe, i tražio da mu potvrdim da nije bio suradnik Udbe u Australiji i Americi. To sam odbio. Sveti li mi se on sada na ovaj način? U svakom slučaju, u ono vrijeme ja sam bio na Dugom otoku u partizanskom logoru kao izbjeglica, bježao sam od Talijana i nisam ni bio u prilici da donosim odluke niti da koga hvatam.

ODBAČENA PRIJAVA

Zadarsko Državno odvjetništvo je prije tri godine zaprimilo ovaj predmet i prijavu, ali je nakon provedene policijske istrage odbacilo prijavu kao neosnovanu i optužnica nije podignuta. Dvojica oštećenika, odnosno članovi obitelji ubijenih, iskoristili su potom zakonsko pravo podizanja privatne tužbe koju je sada Vijeće Županijskog suda ipak ocijenilo osnovanom.