Vjesnik: 19. 10. 2001.
Amerikanci ne vjeruju antiterorizmu BiH
Izvor blizak obavještajnoj zajednici tvrdi kako prijetnje Amerikancima i Britancima u BiH apsolutno jesu izrečene
MOSTAR, 18. listopada (Od Vjesnikova dopisnika) - Veleposlanstva SAD i Velike Britanije u Sarajevu te američki konzularni uredi u Mostaru i Banjoj Luci, kao i organizacije poput američkog USAID-a i USIS-a ili Britanskog savjeta, zatvoreni su zbog »vjerodostojne sigurnosne prijetnje službenom prisustvu« tih zemalja u Bosni i Hercegovini.
Teza o »vjerodostojnoj prijetnji« službeno je stajalište američkog veleposlanstva u BiH, i ono ne želi dodatno pojašnjavati povučeni potez niti komentirati kakve su mjere osiguranja poduzeli. S druge, pak, strane, neki bosansko-hercegovački dužnosnici, poput predsjedatelja Predsjedništva Joze Križanovića, drže kako su povećane mjere sigurnosti poduzete, prije svega »iz preventivnih razloga«, a ne zbog ozbiljnih prijetnji Amerikancima i Britancima u BiH. Slično tvrdi i zamjenik ministra federalnog MUP-a Tomislav Limov koji zatvaranje veleposlanstava i konzulata ocjenjuje kao »nikakvo netipično ponašanje«, argumentirajući to činjenicom da »operacija SAD u Afganistanu ulazi u završnu fazu«. Limov, međutim, kaže kako razumije američku zabrinutost, ali je istodobno naziva i motivom bosansko-hercegovačkim organima da »uvjere Amerikance u odlučnost u borbi protiv terorizma«.
Pitanje uloge BiH u antiterorističkoj koaliciji, s obzirom na neugodna iskustva s mudžahedinima, kao i dovođenje službenog Sarajeva i pojedinih muslimanskih dužnosnika u izravnu vezu s nekima od ljudi Osame bin Ladena, pitanje je koje, kako stvari sada stoje, izgleda još uvijek muči SAD. Neizravno je to priznao i Limov izjavom o potrebi »naknadnog uvjeravanja Amerikanaca«.
Kako Vjesnik saznaje iz dobro obavještajnih izvora, »stjecaj loših sigurnosnih prilika u BiH«, prije svega smjena Muhameda Bešića, prvog čovjeka federalnog MUP-a (na što se osvrnuo i muslimanski član Predsjedništva BiH Beriz Belkić), očito nije dobro utjecao na Amerikance i Britance, kada je riječ o stjecanju povjerenja u sposobnost i(li), čak, krajnje namjere bosansko-hercegovačkih vlasti u cijeloj priči oko međunarodnog terorizma.
Izvor blizak obavještajnoj zajednici tvrdi kako prijetnje Amerikancima i Britancima u BiH apsolutno jesu izrečene; nijekati takvo što u odnosu snaga kakav je u BiH bilo bi naivno. Sigurnosne mjere zbog toga su, naravno, postrožene, ali u veleposlanstvima, iako su službeno zatvorena, i dalje dolaze na posao i rade američki i britanski službenici.
Odluka SAD i Velike Britanije o službenom zatvaranju njihovih veleposlanstava u BiH ima, dakle, veze s prijetnjama, ali pravi razlog tog poteza, saznaje Vjesnik, zapravo je političke prirode. Povezan je (i) s nezadovoljstvom Washingtona i Londona nekim postupcima vladajuće bosansko-hercegovačke Alijanse. Odnosi se to na smjenu Muhameda Bešića. On je, naime, slovio kao »američki igrač«, a kao takav - uz otvorenu najavu borbe protiv terorizma i onih koji u BiH to podržavaju - nije se svidio moćnicima u vladajućim strukturama, među kojima ima dosta onih koji, blago rečeno, ne simpatiziraju SAD. Skinut je s dužnosti prvog policajca u izvanredno osjetljivom trenutku. Time je posredno odaslan signal SAD i Velikoj Britaniji da su uvjeravanja koja su stizala proteklih dana o iskrenosti bosansko-hercegovačkih vlasti u pridruživanju međunarodnoj antiterorističkoj koaliciji na jako »klimavim nogama«.
Mario Marušić
U Sarajevu uhićena dva Alžirca
SARAJEVO, 18. listopada - Federalna policija uhitila je dvojicu Alžiraca, od kojih jedan posjeduje i bosanskohercegovačko državljanstvo, za koje se sumnja da su uputili telefonske prijetnje zbog kojih su u srijedu ujutro zatvorena veleposlanstva i konzulati SAD-a i Velike Britanije u BiH te uredi organizacija iz ovih zemalja u Bosni i Hercego
vini.Ova informacija u četvrtak je i službeno potvrđena, a doznaje se da su Alžirci uhićeni na području glavnog bosanskohercegovačkog grada.
U Sarajevu je inače povećan broj policijskih ophodnji, posebno u blizini zgrada gdje su smještene međunarodne organizacije poput OHR-a i OESS-a. Te su organizacije i same povećale stupanj sigurnosti. »Federalna policija je na putu da razotkrije čitavu mrežu kojoj su pripadala dvojica uhićenih«, rekao je zamjenik ministra unutarnjih poslova Federacije BiH, Tomislav Lim
ov.Doznaje se da su Amerikanci, nakon najnovijih prijetnji, dostavili vlastima BiH popis s imenima nekolicine osoba, uglavnom arapskog porijekla, koje bi trebalo provjeriti.
Alenko Zornija