Vjesnik: 20. 10. 2001.
Me
đunarodna krizna skupina predlaže ukidanje Republike SrpskeCilj dosadašnjeg »mekanog« pristupa prema RS, koji je od Daytona do danas poduprt sa 150 milijuna eura raznih vidova pomoći, bilo je poticanje pozitivnih promjena, ali se, ocjenjuje ICG, dogodilo
upravno obratnoZAGREB, 19. listopada - Međunarodna je zajednica zadnjih godina Republiku Srpsku tretirala kao svijetao primjer za kojim bi se trebao povesti drugi entitet u BiH, pa i države u regiji. Od 1997., kada je pobuna Biljane Plavšić, uz obilnu pomoć međunarodnih struktura u BiH, dokinula politički monopol SDS-a, vlada RS je uživala podršku međunarodne zajednice i pritom bila apsolutno pošteđena bilo kakvih provjera rezultata koji su zahvaljujući toj potpori postignuti.
Zbog toga se i moglo dogoditi da se u četiri godine, koliko je srpskim entitetom upravljaju »kooperativne vlade«, ne ostvare gotovo nikakvi rezultati na povratku izbjeglih i raseljenih osoba, i to unatoč tome što je međunarodna zajednica cijelo to vrijeme u tu svrhu izdvajala financijska sredstva, i što su vlasti RS davale vrlo konkretna obećanja. Svojevremeno je, primjerice, objavljen podatak da je vlada RS dobila 14 milijuna maraka pomoći za financiranje povratka u općinu Laktaše, rodno mjesto i političku bazu tadašnjeg premijera Milorada Dodika, i utrošivši tu sumu uspjela vratiti 12 izbjeglica.
Odlaskom Carlosa Westendorpa s dužnosti visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, a pogotovo odlaskom Milorada Dodika s dužnosti premijera RS, odnosi se postupno mijenjaju, ali vlasti u RS i danas uživaju podršku koju ničim nisu zaslužile. To je konstatirala i Međunarodna krizna skupina (International Crisis Group - ICG) u svom najnovijem izvješću o stanju u Republici Srpskoj.
ICG, dakle, u svom izvješću preporučuje međunarodnoj zajednici potpuni zaokret u politici prema RS. Po mišljenju ICG-ovih analitičara, dosadašnja politika međunarodne zajednice prema RS pokazala se posve promašenom, a nova bi pristup trebao uključivati oštre političke mjere i gospodarske sankcije. Cilj dosadašn
jeg »mekanog« pristupa prema RS, koji je od Daytona do danas poduprt sa 150 milijuna eura raznih vidova pomoći, bilo je poticanje pozitivnih promjena, ali se, ocjenjuje ICG, dogodilo upravno obratno.ICG, doduše, pronalazi olakotne okolnosti za aktulanog premijera Mladena Ivanića. On je, navodi se u izvješću, htio provesti reforme, ali ga je onemogućio SDS koji je član vladajuće koalicije. No, za njegova prethodnika Milorada Dodika, koji je vladao bez pomoći SDS-a, ove olakotne okolnosti ne vrijede.
Među preporukama upućenim međunarodnoj zajednici ICG nudi i ovu: »Logično bi bilo da se Republika Srpska raspusti, kako zbog svoje očigledne nesposobnosti za reforme, tako i zbog toga što nije kompatibilna s normalnim demokratskim razvojem države BiH.« Direktor ICG-a u BiH Mark Wheeler je, komentirajući ovo izvješće za Radio Slobodna Europa, izjavio da će, ako se ne poduzmu odgovarajuće mjere, RS povući »u provaliju i ostatak BiH«. »Time bi definitivno propao eksperiment međunarodne zajednice da u ovoj zemlji ponovo stvori uspješno multietničko društvo«, rekao je.
ICG-ovo izvješće izazvalo je oštre reakcije u RS. Osim čelnika sadašnje vladajuće koalicije, oglasio se i bivši premijer Dodik koji je ustvrdio da je riječ »o naručenom izvještaju Alije Izetbegovića koji poslovno surađuje sa šefom ICG-a«.
Ivan Šabić