Slobodna Dalmacija: 22. 10. 2001.

MEĐUNARODNOM TRIBUNALU PREDAO SE PAVLE STRUGAR, NEKADAŠNJI ZAPOVJEDNIK II. OPERATIVNE GRUPE JNA

RUŠITELJ DUBROVNIKA "STRUGNUO" U - HAAG

Poznata je glasovita Strugarova izjava iz 1991. kako uz "dobro uvježbane ustaše" Dubrovnik i jug Hrvatske brane strani plaćenici, a među njima čak i Kurdi, koji su izazvali intervenciju JNA svojim napadom na - Herceg Novi!?

Piše: Luko BRAILO

Nekadašnji zapovjednik II. operativne grupe JNA za dubrovačko-hercegovačko ratište, umirovljeni general Pavle Strugar, koji je zajedno s admiralima Miodragom Jokićem i Milanom Zecom te kapetanom I. klase Vladimirom Kovačevićem Rambom optužen za ratne zločine u tzv. operaciji Dubrovnik 1991. godine - dobrovoljno se u nedjelju predao ICTY-ju u Haagu. Strugara je, kao i ostalu trojicu visokorangiranih oficira bivše JNA, Haaški sud optužio za teška kršenja Ženevskih konvencija i kršenja zakona ili običaja rata tijekom napada na Dubrovnik i dubrovački kraj u jesen 1991. godine.

Generala Strugara i njegove podčinjene Haag smatra odgovornima za ubojstvo najmanje 43 civila tijekom tromjesečnoga granatiranja dubrovačkog područja, za veliki broj ranjenih civila, ali i za sustavnu pljačku javne, gospodarske i privatne imovine te uništavanje javnih, gospodarskih, stambenih, kulturnih i vjerskih objekata itd.

U haaškoj optužnici također stoji kako su četvorica oficira bivše JNA, djelujući individualno ili u suradnji s drugima, sudjelovali u zločinima kako bi "osigurali kontrolu nad onim dijelovima Hrvatske koji su trebali ući u sastav tzv. Dubrovačke Republike".

Cilj JNA i vlada Srbije i Crne Gore bio je da se dubrovačko područje izdvoji iz Hrvatske i pripoji Srbiji/Crnoj Gori i drugim regijama u Hrvatskoj i BiH koje su trebale potpasti pod kontrolu Srba, odnosno da budu dio velike Srbije, također se navodi u haaškoj optužnici protiv generala Strugara.

Nekadašnji zapovjednik II. operativne grupe JNA za dubrovačko-hercegovačko ratište na tu je dužnost postavljen u listopadu 1991. godine, dakle početkom agresije na jug Hrvatske. Na to je mjesto došao kao dotadašnji načelnik Stožera Teritorijalne obrane CG i čovjek od osobita povjerenja ondašnjeg predsjednika Predsjedništva Crne Gore Momira Bulatovića i njegova mentora Slobodana Miloševića, koji se u haaškoj optužnici za tzv. operaciju Dubrovnik izravno tereti za pokušaj stvaranja velike Srbije.

Iz tog doba poznata je glasovita Strugarova izjava kako uz "dobro uvježbane ustaše" Dubrovnik i jug Hrvatske "brane strani plaćenici, a među njima čak i Kurdi". Uz opsjednutost navodnim ustašama i Kurdima, general Strugar se proslavio i svojevrsnim tumačenjem zašto je i kako počela agresija na dubrovački kraj.

- Osobno sam bio prisutan tog rujna u Herceg Novom kad je palo osam mina od 82 mm na prostor Crne Gore. Prije toga bilo je snajperske i druge vatre i moralo se odgovoriti. Prema tome, neposredni izazivači rata bile su paravojne-ustaške snage na Debelom brijegu i Vitaljini koje su došle do iznad same vojarne na Prevlaci. Moralo im se odgovoriti jer su i Tuđman i Mesić tada imali aspiracija na Boku - tumačio je u podgoričkoj "Pobjedi" general Strugar razloge počinjanja rata.

U tom "zapaženom" intervjuu iz kolovoza 1992. godine Strugar se zauzeo i za mijenjanje hrvatskih granica na njezinu krajnjem jugu, odnosno na "širem području Prevlake". Nazivajući tu granicu "prirodnom i historijskom", kako bi, naravno, Republika Srpska izišla na more u Konavlima, general Strugar je to "razgraničenje" označio pravcem Trebinje—Grab—Dubravka—Mikulići—more kod Prevlake.

Osim opsjednutosti ustašama i Kurdima te kartografskim ambicijama, general Strugar je poznat i kao tvorac ultimatuma stanovnicima Dubrovnika i braniteljima kojim je 26. listopada 1991. godine u 11 točaka pod firmom "prijedloga za normalizacijom života" zahtijevao predaju svog naoružanja, kao i povlačenje hrvatskih policajaca i vojnika iz Dubrovnika i uokolo njega, dok bi zauzvrat "JNA zadržala svoje položaje oko Dubrovnika te kontrolirala ulaze i izlaze iz grada".

Iako se pokušavao praviti nevješt i tvrdio kako nije ništa znao o najtežem bombardiranju Grada 6. prosinca 1991. godine, kada je poginulo 19 branitelja i civila, dok je 60 ljudi bilo teško i lakše povrijeđeno, nakon rata je nepobitno utvrđeno kako je general Strugar zajedno s admiralima Jokićem i Zecom te kapetanom Kovačevićem bio prethodno potanko upoznat s tim što će se toga dana doista događati na položajima JNA iznad Dubrovnika.

PLJAČKE I AFERE

General pukovnik Pavle Strugar rođen je 1933. godine u Peći, diplomirao je na Vojnoj akademiji kopnene vojske 1952. godine, a nakon toga službovao je u JNA u Sloveniji i Srbiji, da bi 1987. godine prešao u Teritorijalnu obranu Crne Gore.

Umirovljen je 26. kolovoza 1993. godine, od kada živi u selu Rvaši, pokraj Skadarskog jezera, nedaleko od Podgorice. Tijekom obavljanja dužnosti zapovjednika II. operativne grupe JNA, kao i u kasnijem razdoblju, generala Strugara se dovodilo u vezu s pljačkom na dubrovačkom području, trgovinom goriva, organizacijom lanca za otkup života civilnih zarobljenika u Hercegovini, aferom oko probijanja privatne ceste do njegove vikendice mehanizacijom i naftom VJ itd.

POSEBNI ZRAKOPLOV

U pratnji sinova Predraga i Nenada, odvjetnika Gorana Rodića i medicinskog osoblja (budući da boluje od bubrežnih kamenaca, zbog čega se posljednje vrijeme liječio u KBC-u Podgorica), general Pavle Strugar je u nedjelju ujutro iz podgoričke zračne luke posebnim zrakoplovom otputovao u Haag.

- Nisam ratni zločinac i svoju ću nevinost dokazati pred Haaškim tribunalom - rekao je, uz ostalo, vidno uzbuđen general Strugar crnogorskoj TV uoči polijetanja za Haag. Njegov odvjetnik Goran Rodić je rekao novinarima kako se Strugarovo pojavljivanje pred Sudom može očekivati u roku od sedam do deset dana, dodajući da će to ovisiti o naknadnom medicinskom pregledu koji će biti obavljen u Haagu.