Slobodna Dalmacija: 25. 10. 2001.
TKO JE SABER LAHMER, KOJI JE NEDAVNO PONOVNO UHIĆEN, ALI SADA ZBOG TERORIZMA
Ganićev je alžirski štićenik opljačkao američkog časnika
Razbojnička četvorka, čiji je lider bio Saber Lahmer, u Zenici je prije četiri godine Amerikancu Faheyu Calvinu Michaelu, pripadniku MPRI-a, uz prijetnju pištoljem otela džip nissan patrol, vezali su Amerikanca opasačem, začepili mu usta, a s vrata su mu otrgnuli zlatni lančić vrijedan gotovo tisuću maraka
Piše: Ivica MILEŠIĆ
ZENICA — Tko je, zapravo, Alžirac Saber Lahmer (32), kojeg je federalni MUP zajedno sa Mustafom L. Kadirom 17. listopada uhitio zbog sumnje da su putem telefona prijetili veleposlanstvima SAD-a i Velike Britanije, koja su potom za kratko bila zatvorena?
Uglavnom, riječ je o prepredenom razbojniku koji je više puta osuđivan i kojega, osim policije u BiH, poznaju i u još nekim europskim država.
Saber Lahmer
Saber Lahmer je presudom Županijskog suda u Zenici 24. veljače 1998. godine osuđen na pet godina i osam mjeseci zatvora zbog kaznenih djela razbojstva i razbojničke krađe. No, nakon žalbe Vrhovni sud Federacije BiH kaznu mu je umanjio za osam mjeseci.
On je u zeničkom Kazneno-popravnom zavodu proveo samo tri godine, dva mjeseca i jednaest dana, budući da ga je predsjednik Federacije BiH dr. Ejup Ganić 6. siječnja ove godine pomilovao.
Odlukom o pomilovanju precizirano je da će ovom naturaliziranom državljaninu BiH neizdržani dio zatvorske kazne biti zamijenjen uvjetnom i koja se neće izvršiti ako Lahmer u roku od tri godine ne učini novo kazneno djelo.
Zbog čega je Lahmer osuđen? On je, naime, 18. listopada 1997. godine, zajedno s Ali Ahmedom Ali Hamadom (30) zvanom Abu Ajša, Samirom Perčalićem (27) iz Jajca i Edibom Helvidom (29) iz Zenice, počinio dva kaznena djela razbojstva i razbojničke krađe. Te večeri oni su na magistralnoj prometnici Novi Travnik - Travnik zaustavili vozilo marke kadett kojim je upravljao Dragan Dražetić, zamolivši ga da im pokaže put do sela Turići.
Pristavši na to, Dražetić je sa svojom suputnicom Slavicom Miškuljić vozio ispred BMW-a u kojem je bio Lahmer i društvo. Kada su se oba vozila zaustavila, Samir Prčalić je iznenadio uperio pištolj u Dragana, zatraživši da im preda ključeve od kadetta, međutim, on je u strahu iskočio iz auta i
pobjegao, a ovi razbojnici su se s otetim vozilom uputili prema Zenici.Usput su opljačkali i Slavicu Miškuljić. Ukradeni kadett su sakrili u iznajmljenoj garaži u prigradskom naselju Drivuša nedaleko od Zenice. Nakon toga na ukradeno vozilo su stavili diplomatske tablice, te ga odvezli u Željezno Polje kod Žepča gdje je i živio Lamer sa ženom Bošnjakinjom.
Pljačke
Dva dana poslije ova četvorka, čiji je vođa bio Saber Lahmer, počinila je još jednu razbojničku krađu. Ovaj put u zeničkom naselju Radakovu. Žrtva je bio američki državljanin Fahey Calvin Michael, pripadnik MPRI-a. Njemu je na vrata s maskom na glavi pokucao Ali Hamad i s uporenim pištoljem prisilio ga da mu da ključeve od džipa nissan patrol, što je ovaj i učinio.
Potom su ovoga Amerikanca vezali opasačem, začepivši mu usta, a s vrata su mu otrgnuli zlatni lančić vrijedan gotovo tisuću maraka. Ukradeni džip ova četvorka najprije je odvezla u Drivušu a potom i u Željezno Polje.
Zbog ovih kaznenih djela Županijski sud u Zenici Ali Hamada i Saber Lahmera osudio je na po pet godina i osam mjeseci zatvora, a Samira Prčalića i Ediba Helvidu na po tri godine zatvora. Vrhovni sud Federacije BiH je, međutim, ove kazne smanjio na po pet, odnosno na po dvije i pol godine zatvora za Prčalića i Helvidu.
Koji razlozi su, međutim, motivirali dr. Ejupa Ganića, tadašnjeg predsjednika Federacije BiH, da Sabera Lahmera, rođenog 22. svibnja 1969. godine u Konstantinosu u Alžiru sa završenim islamskim Fakultetom u Medini i do tada zaposlenikom u Visokom saudijskom komitetu za pomoć BiH u Zenici oslobodi kazne, za sada nisu poznati.
Možda se nešto više dozna tijekom istrage nakon novog uhićenja ovoga Alžirca sa BiH državljanstvom.