Večernji list: 29. 10. 2001.
DO ODLUKE O PRIHVAĆANJU ILI ODBIJANJU OSTAVKE DUNJE PAVLIČEK-PATAK NJEZIN ĆE POSAO OBAVLJATI BRANKA PIŠČEVIĆ
Svađom Državnog odvjetništva i policije zadovoljni - kriminalci
Nijedan od sudionika ne želi komentirati sukob
Dunja Pavliček-Patak, županijska državna odvjetnica, jučer je bila bez izjava o ostavci, kao i MUP, a glavni državni odvjetnik Radovan Ortynski izjavio je jučer da će do odluke o prihvaćanju ili odbijanju ostavke zagrebačke županijske državne odvjetnice Dunje Pavliček-Patak taj posao obavljati njezina prva zamjenica Branka Piščević. Državno odvjetništvo, po riječima upućenih, sve više s
liči raštimanom orkestru. Mnogi krivnju za to pripisuju R. Ortynskom.Nakon njegove izjave o korumpiranosti pravosuđa, otvorena je još jedna "fronta" - s policijom. Dok na javnoj sceni vlada idila, iz kuloarskih se priča mogu rekonstruirati narušeni odnosi dviju institucija, zbog čega kriminalci mogu zadovoljno trljati ruke. Od sukoba zbog tumačenja zakona još veći razlog narušenim odnosima jest "kratak spoj" među osobama i ulaženje u tuđe dvorište. Primjerice, tužiteljstvo je pokazivalo nezadovoljstvo
određenim kadrovskim potezima u policiji, prije svega PU zagrebačkoj. Druga je strana uzvraćala višemjesečnim odgovaranjem na neke upite koji su objektivno zahtijevali puno manje vremena.I suspenzija i disciplinski postupak protiv policajaca Beline, Dolačkog i Šeničnjaka, koji su vodili policijsku istragu o "zločinačkoj organizaciji", nisu bili po volji tužiteljima. S druge strane, tužiteljstvu je prigovarano da se bavi kadroviranjem u policiji, a istodobno su na svojim funkcijama ostali tužitelji u čijim su ladicama policijski obrađeni predmeti o milijunskom privrednom kriminalu, likvidacijama i sumnjivim pretvorbama godinama skupljali prašinu. Dodatne tenzije unesene su i Zakonom o USKOK-u i najavom osnivanja posebnog tužiteljskog ureda za progon ratnih zločina. U policiji je to doživljeno kao nepovjerenje. Ondje se više i ne ustručavaju Ortynskom naglas spočitnuti što njegov bliski prijatelj, zagrebački odvjetnik Mirko Batarelo, preuzima ključne predmete nakon kojih osumnjičenici izlaze na slobodu ili tužiteljstvo odustaje od progona, a policija je vodila višemjesečne obrade upravo na poticaj tužiteljstva. Neki od njih u tome ne vide samo slučajnost.
Tko će kome naređivati i tko će koga slušati, krucijalno je pitanje, zbog kojega su izbili prethodni sukobi i posljednji sukob, koji je na javnu scenu izbacio sva neslaganja Državnog odvjetništva i policije.
Treba li državne odvjetnike podsjetiti na to da se ne mogu izgovarati poput afere s dijalizatorima? Jer, članak 42. Zakona o kaznenom postupku kaže: "U djelokrug državnog odvjetnika kod kaznenih djela za koja se progoni po službenoj dužnosti spada: poduzimanje potrebnih mjera radi otkrivanja kaznenog djela i počinitelja." Dakle, policiju se može prozvati tek kad ne postupi po nalogu tužiteljstva. Međutim, isto tako i policija može i mora učiniti sve da u što kraćem roku otkrije počinitelja kaznenog djela, što nekad ne trpi odgađanje.
Traži se istraga protiv petnaestorice i pritvaranje devetorice
Ivan Turudić, dežurni istražni sudac zagrebačkoga Županijskog suda, potvrdio nam je sinoć da je Županijsko državno odvjetništvo podnijelo istražni zahtjev protiv petnaestorice okrivljenih zbog oštećivanja državnog proračuna. Ujedno je zatražen i pritvor za devetoricu okrivljenih, o čemu će odlučiti istražni sudac.
Dušan Miljuš