Jutarnji list: 29. 10. 2001.
George Robertson, glavni tajnik NATO-a, izjavio je u petak kako postoje čvrsti dokazi da je najmanje jedna osoba, među privedenima u BiH u posljednjih 20 dana, povezana s terorističkom mrežom Bin Ladena. Uhićenja je izvela bosanska policija koristeći se popisom od 18 osoba osumnjičenih za terorizam, što ga je dobila od američkih tajnih službi
NATO potvrdio vezu Osame bin Ladena s uhapšenima u Zenici
U zadnjih 20 dana u BiH privedeno je šest Alžiraca, uglavnom angažiranih u humanitarnim organizacijama. Kod Bensaja Belkasima pronađene su lažne putovnice i telefonski broj visokopozicioniranog Bin Ladenova suradnika Abu Zubeida
Piše: Snježana Pavić
Najmanje jedna od osoba uhićenih u posljednjih 20 dana u Bosni ima dokazane veze s terorističkom mrežom Bin Ladena, potvrdio je u petak glavni tajnik NATO-a George Robertson, pohvalivši izuzetnu kooperativnost bosanske policije.
Tvrdnja o dokazanoj vezi s al-Qa'idom u BiH najvjerojatnije se odnosi na Alžirca Bensaja Belkasima, uhićenoga 8. listopada u Zenici. U memoriji njegova mobitela pronađen je broj Abu Zubeida, za kojeg se tvrdi da je jedan od trojice najbližih Bin Ladenovih suradnika. Abu Zubeid se pojavio zajedno s Bin Ladenom i na videosnimci prikazanoj nakon 11. rujna. Za njega strani mediji navode da je koordinirao angažiranje mudžahedina iz Afganistana za rat u BiH te da je osnivao tamošnje kampove za obuku. Posljednjih godina u al-Qa'idi zadužen je za koordiniranje terorističkih akcija diljem svijeta.
Od 8. Ustopada do danas u BiH uhapšeno je šest osoba. Sva šestorica su Alžirci, uglavnom angažirani u humanitarnim organizacijama. Svi su uhapšeni na temelju popisa 18 osoba osumnjičenih za terorizam, koji su američke obavještajne službe dale bosanskoj policiji. Robertson je rekao da je SFOR onemogućio brojne terorističke mreže u BiH te da se akcija nastavlja: "Prijetnja nije otklonjena terorističke mreže su napadnute i onemogućene, ali ne i uništene".
Šetnje oko ambasade SAD-a
Prvouhićeni Belkasim osim alžirskog ima i državljanstvo BiH. U njegovoj kući policija je pronašla brojne neispunjene putovnice raznih država. Nova uhićenja uslijedila su nakon što su veleposlanstva SAD-a i Velike Britanije u Sarajevu zatvorena 17. listopada zbog "vjerodostojnih sigurnosnih prijetnji". Istoga dana u Sarajevu su privedeni Mustafa Al Kadir, koji je radio za humanitarnu organizaciju Taibah, i Sabir Lamar, službenik Visokog saudijskog komiteta. Slobodna Bosna navodi da su obojica od proljeća prošle godine desetke puta putovali na Bliski istok i zemlje zapadne Europe. Lamar je bio osuđen na pet godina zatvora zbog razbojništva nad američkim instruktorom MPRI-ja Michaelom Kalvinom u Radakovu kod Zenice. Bivši predsjednik Federacije BiH Ejup Ganić pomilovanjem mu je početkom ove godine smanjio kaznu. Lamar se navodno posljednja dva mjeseca često motao oko američke ambasade u Sarajevu. Imena ostalih uhićenih službeno nisu objavljena, no prema Oslobođenju, u Bihaću je 19. listopada uhapšen Muhamed Nehle zvani Serefdin, a 20. i 21. listopada u Sarajevu uhićeni su Lahdar Bumedijen, djelatnik Crvenog polumjeseca, i Budelah Hadž iz organizacije Human Apeal.
Policija još traga za Halidom Arbidom i Atifom Mansurom zvanim Abu Nasr. Prema informacijama sarajevskih medija, šest uhapšenih i dvojica u bijegu su Alžirci i pripadnici europske mreže GIA-e, alžirske terorističke organizacije. Samo Siber Lamar nema putovnicu Bosne i Hercegovine. Za GIA-u se smatra da je bliska s al-Qa'idom. Prema drugim informacijama, jedan od njih je pripadnik egipatske Game Islamije, a drugi ima rođaka zaposlenog u američkom veleposlanstvu u Sarajevu. Nakon tih uhićenja, ambasade su otvorene u ponedjeljak, pet dana nakon zatvaranja.
Pripadnici GIA-e i Game Islamije i ranije su otkrivani u BiH, bilo da su hapšeni ili ubijani pod mutnim okolnostima. Procjenjuje se da u BiH još ima oko 200 bivših mudžahedina. Većina ih je ženidbom za domaće djevojke stekla državljanstvo. Istraga o tome tko je sve i kako dobio bosansko državljanstvo nastavlja se. Dosad su obrađeni samo oni koji su državljanstvo stekli do potpisivanja Daytonskog sporazuma, iako je većina njih dobila državljanstvo tek nakon potpisivanja mirovnog sporazuma, kako bi spriječili deportaciju koju su zahtijevali Amerikanci.
Tajne pošiljke oružja
SFOR je demantlrao vijest Wall Street Journala koji je prošle srijede objavio da su u BiH pripremani teroristički napadi na bazu SFOR-a kod Tuzle Eagle i kamp Connor kod Bratunca u kojima su smješteni američki vojnici. Pozivajući se na izvore u središtu NATO-a u Bruxellesu, WSJ piše da su teroristi planirali upotrijebiti zrakoplove s aerodroma u Visokome, a usprkos demantiju SFOR-a, priču o pripremama za terorističku akciju jučer je ponovio i londonski Sunday Times.
Aerodrom kod Visokoga, koji se počeo graditi usred rata, SFOR je pretražio 27. rujna, no izričito se tvrdi kako akcija nije bila vezana za istragu o terorizmu, nego o krijumčarenju oružja. Krajem rujna razotkrivena je grupa krijumčara oružja iz Bosne na Kosovo koju su vodili visoki dužnosnici MUP-a i AID-a. U rujnu je SFOR također pretražio prostorije Visokog saudijskog komiteta u Sarajevu i zaplijenio nešto oružja i novca. Uhićena su dvojica Arapa i dvojica bosanskih državljana, no ubrzo su pušteni.
Uhićeni te
roristi imaju veze u Hrvatskoj?Španjolska policija pronašla je kod devet uhićenih Arapa telefonske brojeve s pozivnim brojevima Hrvatske i BiH, objavljuje Slobodna Bosna.
Španjolci su putem Interpola od bosanskih kolega zatražili provjeru tih brojeva i osoba s kojima su uhićeni kontaktirali. Jesu li isto tražili i od Hrvatske, ne može se znati jer takvi zahtjevi, kako nam je rečeno u MUP-u, spadaju u internu prepisku koja se ne objavljuje.
Početkom listopada iz BiH su izručena trojica Egipćana, među kojima i Hasan AI Šarif Mahmud Saad ili Abdulah Esindar, osumnjičen za postavljanje autobombe u Rijeci u rujnu 1995. Iz BiH je prethodnih mjeseci ukupno deportirano deset Ijudi, izjavio je premijer BiH Zlatko Lagumdžija. Među tom desetoricom su Marokanac Said Atmani i Alžirac Zuhair Šulah, obojica mudžahedini koji su se borili u BiH. Izručeni su početkom Ijeta Francuskoj i sada im se sudi zbog pripadnosti mreži koja se protezala od Turske do Kanade, koja je osiguravala krivotvorene dokumente drugim teroris
tima. I njih se poput Alžirca Belkasima povezuje s Abuom Zubeidom.Atmani je u Kanadi stanovao s Ahmedom Resamom, uhićenim s eksplozivom u prosincu 1999. na kanadsko-američkoj granici, pod optužbom da je pripremao milenijski napad na areodrom u Los A
ngelesu.Abu Zubeid - koordinator akcija u svijetu
Abu Zubeid je Palestinac, rođen 1973. u Saudijskoj Arabiji. Koristi se i imenom AI Abidin Muhamed Husain. Bio je jedan od čeInika egipatskog Džihada, a u organizaciju Osame bin Ladena doveo ga je Muhamed Atef, jedan od Bin Ladenovih najbližih suradnika. Zubeid, kojega svrstavaju u novu generaciju Bin Ladenovih suradnika, u višoj hijerarhiji organizacije počeo se pojavljivati sudjelovanjem u pripremi bombaških akcija u istočnoj Africi (Tanzanija i Ken
ija, 1998.). Zatim je zamijenio Atefa u novačenju novih članova i koordinaciji akcija izvan Afganistana. Njegovu ulogu opisao je Ahmed Resam, Alžirac osuđen za pokušaj terorističkog napada u Los Angelesu na milenijskoj svečanosti potkraj 1999. godine. Resam ga opisuje kao čovjeka od Bin Ladenova visokog povjerenja. Resam je prošao obuku u kampu Halden u Afganistanu. Potkraj 1998. javio se Abu Zubeidu i dobio zadatke za put u Kanadu. Zubeid je od njega tražio da nabavi kanadske putovnice i za druge osobe jer će im trebati za akcije u SAD-u.Abu Zubeid je u Jordanu u odsutnosti osuđen na smrt. Optužnica je navodila da je planirao napade na turistička odredišta u Jordanu. Američke i jordanske službe tvrde da je bio i u vezi s Halilom Dikom, američkim državljaninom optuženim za sudjelovanje u "milenijskoj zavjeri" u Los Angelesu 1999.
Tomislav Limov, zamjenik ministra policije Federacije BiH:
Uhićeni Bensaj Belkasim često je telefonirao u Afganistan
- Od početka tjedna nije bilo novih uhićenja u BiH, no istraga se nastavlja. Uhićeni pripadnici tzv. alžirske grupe predani su Vrhovnom sudu. Istraga treba dokazati udruživanje radi međunarodnog terorizma - rekao nam je jučer Tomislav Limov, zamjenik ministra policije Federacije BiH, koji nakon ostavke ministra Muhameda Bešića vodi MUP.
Uhićeni su bili članovi više organizacija, a za Bensaja Belkasima je utvrđdeno da je često telefonirao u Afganistan, među ostalim i s višim časnikom Bin Ladena, dodao je Limov. - MUP Federacije provodi široku akciju nadziranja, no nastojimo raditi utemeljeno a ne stihijski, jer kampanja se vodi protiv terorista, a ne pripadnika nekih naroda ili jedne vjere - rekao je Limov, istićući da su vlasti odlučne da s BiH skinu hipoteku države u kojoj su teroristi nalazili utočište.