Slobodna Dalmacija: 30. 10. 2001.

UZ TOMČIĆEV ZAHTJEV ZA TEMELJITOM REKONSTRUKCIJOM RAČANOVA KABINETA

I HSS će zatražiti mjesto potpredsjednika Vlade?

Ne bih se čudio da HSS zatraži mjesto potpredsjednika u Vladi kao najpouzdaniji koalicijski partner Račanu, kazao nam je premijerov bliski suradnik

Piše: Olga RAMLJAK

Orkestrirani zahtjevi koalicijskih partnera za "temeljitom i žestokom" rekonstrukcijom Vlade ne uzbuđuje previše Banske dvore. Izvršna vlast procjenjuje da je riječ o političkoj šminki i prestrojavanju unutar petorke i u samim strankama. Nitko još, naime, nije definirao želi li promjenu "svojih" ministara, programa Vlade, tempa i načina rada ili drukčije rečeno: što treba mijenjati u koalicijskom sporazumu koji definira odnose u vladajućoj petorci?

Procjena je najjužega kruga suradnika premijera Račana da Vlada s reformama ide brže od sposobnih prihvaćanja bolnih rezova i u političkoj eliti, a ne samo u javnosti. Uz to, i u krugu vladajućeg establišmenta dominira svijest oporbenog promišljanja politike: svi bi reforme, ali ne u svojemu poduzeću, ustanovi, županiji, svi bi mijenjali ministre, ali ne i za svoje stranačke kvote. Preuzimanje odgovornosti prestane kada se usuglašeni stavovi i programi moraju realizirati. Takvo ponašanje opterećuje rad Račanova kabineta primjerice od suradnje s Haagom, preko pridruživanja Europi, do restrikcije prava branitelja.

Zanimljivo je da ni jedna stranka nije zatražila promjenu svojih ministara zbog neefikasnosti Vlade, odluka suprotnih stranačkom programu, u sferi gospodarskih i društvenih reformi ili jednostavno zbog odluka Vlade o kojima nije bilo konsenzusa među vladajućom petorkom. Koalicijske koordinacije (čuveni sastanci lidera petorke) određene su, naime, kao mjesto međustranačkog usuglašavanja, a one su prije nekoliko tjedana odbile Adlešićeve zahtjeve za rekonstrukcijom Vlade da bi sada na njima inzistirao Tomčić. HSS očito igra na kartu podijeljenoga HSLS-a kao drugog igrača po snazi u izvršnoj vlasti i traži jaču poziciju u podjeli mandata.

— Ne bi me čudilo da HSS zatraži mjesto potpredsjednika u Vladi kao najpouzdaniji koalicijski partner Račanu - ocjenjuje bliski suradnik premijera.

Kako iza halabuke o interesu građana uvijek stoji želja za vlašću - iz istoga kruga stiže i promišljanje da jačanje HSS-a na račun razdorima oslabljenoga HSLS-a ne bi bilo izigravanje izbornih rezultata jer liberali učestalim primjerima glasovanja u Saboru pokazuju da više ne mogu aktualnoj vlasti osigurati podršku kakvom su nakon izbora podijeljeni mandati nositelja vlasti. Iz Račanova kruga umjesto radikalnih i žestokih poteza, odgovaraju potrebom stalnog usklađivanja trostruke odgovornosti članova Vlade: osobnoj, stranačkoj i vladinoj.

Odgađanje koalicijskih dogovora ide na ruku Račanovoj politici balansiranja i netalasanja, otvara prostor HSLS-u da konačnim žrtvovanjem Tušeka i imenovanjem novog ministra zdravstva dobiju predah u unutarstranačkim sukobima, a HSS-u da odredi što točno od Račana želi. No pravi rasplet, svi se u tome slažu, slijedi tek na Saboru HSLS-a.

Sam svoj igrač trenutačno može biti samo Radimir Čačić koji sam mora razriješiti svoj sukob sa Saborom, možda sa strankom iza sebe, ali ne i Vladom.