Slobodna Dalmacija: 03. 11. 2001.

VLADA FEDERACIJE BiH UPLATILA JE 1997. VELIKI IZNOS HVO-u I ARMIJI BiH, KOJEMU SE NE MOŽE UĆI U TRAG

GDJE JE ZAVRŠILO 7 MILIJUNA MARAKA ZA VOJNIČKE MIROVINE?

I danas, četiri godine kasnije, unatoč svim nastojanjima revizora nije razjašnjeno gdje je završilo sedam milijuna njemačkih maraka koje je vlada Federacije BiH uplatila za neuplaćene doprinose vojnika HVO-a i Armije BiH - Zbog tih novaca nestalih za mandata Ante Jelavića i Sakiba Mahmuljina brojni bi vojnici mogli ostati i bez dijela zasluženih mirovina

Piše: Tomislav ZORIĆ

Vojska Federacije BiH u idućem razdoblju trebala bi se smanjiti za jedanaest tisuća njezinih pripadnika. Naravno, mnogi od njih su i pred zasluženom mirovinom, ali pitanje je hoće li je i dobiti jer postoje utemeljene sumnje da mnogima od njih nisu uplaćivani doprinosi za mirovine.

Rezultati revizorske istrage, koja se provodi u federalnom Ministarstvu obrane, će, izgleda razotkriti mnoge nepravilnosti u financijskom poslovanju ministarstva za vrijeme vladavine partnerskih stranaka SDA i HDZ-a, a jedna od tih nepravilnosti odnosi se i na neuplaćivanje doprinosa pripadnicima HVO-a i Armije BiH, hrvatskoj i bošnjačkoj komponenti Vojske Federacije BiH.

Premda još nije službeno objavljeno izvješće federalnog Ureda za reviziju, koje obuhvaća obračun proračuna i poslovanja federalnog Ministarstva obrane za 2000. godinu, odnosno za vrijeme kada su dužnost ministra i zamjenika ministra obrane obnašali Miroslav Prce i Sakib Mahmuljin, ozbiljne naznake pokazuju da je u poslovanju federalnog Ministarstva obrane bilo puno nepravilnosti.

"Teški lopovi"

Na to je više puta upozorio i aktualni ministar obrane Mijo Anić. Istina, Anić je izravno optužio svoje prethodnike za malverzacije u hrvatskoj komponenti Vojske Federacije, ali saznanja govore da ni u bošnjačkoj komponenti Vojske Federacije BiH stanje nije ništa bolje, te da je sve što se događalo u vojsci dio dogovora HDZ-a i SDA, odnosno bošnjačkih i hrvatskih kadrova na čelu ministarsva obrane Federacije BiH.

Treba podsjetiti kako je ministar Anić za vrijeme postrojavanja Prvog gardijskog zbora u Mostaru krajem kolovoza, obraćajući se vojnicima, zaželio da "Hrvatsko vijeće obrane, odnosno hrvatska komponenta Vojske Federacije ne bude kriminalizirana, jer se lopovluk veže za određenu osobu".

Također, ministar Anić je vojnicima najavio kako će uskoro imati priliku vidjeti lopove, i to "strahovito teške lopove".

Pored velikih teškoća na koje su čelni ljudi Ministarstva obrane naišli prilikom preuzimanja dužnosti, problema "samoraspuštanja" hrvatske komponente, otvorenog neposluha časnika, dočasnika i vojnika, incidenata na granici oružanog sukoba u pojedinim vojarnama, te skrivanja i spaljivanja dokumentacije, pokrenuta je unutarnja istraga s ciljem utvrđivanja legalnosti poslovanja federalnog Ministarstva obrane.

Veći dio dokumentacije za hrvatsku komponentu uopće nije bio dostupan jer ju je skupina visokih časnika HVO-a na čelu s bivšim ministrom Miroslavom Prcom sakrila i odbila dostaviti je na uvid ministru Aniću, dok je, u isto vrijeme, manji dio dokumentacije za bošnjačku komponentu također nedostupan, što je uzrokovalo teškoće istražiteljima.

To je potvrđeno i u revizorskom izvještaju federalnog Ureda za reviziju.

"Uvidom u konsolidiranu bilancu stanja utvrđeno je da je u FMO iskazan samo dio obveza. Podaci o obvezama za hrvatsku komponentu uopće nisu bili dostupni, a za bošnjačku samo djelomično iskazani", stoji, među ostalim, u izvještaju revizorskog tima.

Ipak, iako se izvještaj odnosi samo na 2000. godinu, dokumentacija s kojom raspolaže Slobodna Dalmacija jasno pokazuje da je i prethodnih godina, za vrijeme kada su na čelu Ministarstva obrane bili Ante Jelavić i Sakib Mahmuljin, također bilo određenih malverzacija u federalnom Ministarstvu obrane, vezanih uz neuplaćivanje doprinosa za mirovinsko osiguranje pripadnicima Vojske Federacije.

Federalna je vlada 4. studenoga 1997. godine donijela odluku, koju je potpisao tadašnji premijer Edhem Bičakčić, o izdvajanju sredstava iz proračuna Federacije BiH za 1997. godinu za uplatu dijela neuplaćenih doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje Vojske Federacije za vrijeme od 1991. do 1997. godine.

Tri novčane doznake

Odlukom je precizirano da se "za uplatu neuplaćenih doprinosa za mirovinsko i invalidsko osiguranje Vojske Federacije iz federalnog proračuna za 1997. godinu odobravaju sredstva Ministarstvu obrane u iznosu od 33 milijuna DEM", a koja su se rasporedila prema kriteriju omjera profesionalnog sastava Vojske Federacije.

U tu svrhu federalno Ministartvo obrane je trebalo s Fondom penzijsko-invalidskog osiguranja Sarajevo i Zavodom za mirovinsko osiguranje Mostar regulirati broj i sastav "vojnih lica na koje se odnose neuplaćeni doprinosi za 1996. i 1997. godinu", a za realizaciju odluke zadužena su federalna ministarstva financija, obrane i socijalne politike.

Nakon toga, Ministarstvo financija je 3. prosinca 1997. godine počelo doznačivati sredstva federalnom Ministartvu obrane, i to dvije doznake u iznosu od pet milijuna DEM za bošnjačku i dva milijuna DEM za hrvatsku komponentu Vojske Federacije.

Treća je doznaka proslijeđena izravno na račune Fonda PIO i Zavoda MIO 10. prosinca 1997. godine, a na temelju odluke ministra obrane Sakiba Mahmuljina i zamjenika ministra financija Mehmeda Alijagića o izravnom prijenosu sredstava nositeljima osiguranja.No, prva tranša od sedam milijuna DEM, koja je doznačena na odvojene račune federalnog Ministarstva obrane, nije nikada proslijeđena, a vrlo vjerojatno niti utrošena za ono za što je bila namijenjena.

Stoga je tadašnji federalni ministar financija Drago Bilandžija 10. siječnja 1998. godine uputio knjižnu obavijest Ministarstvu obrane u kojoj ih obavještava "da će umanjiti doznaku iz proračuna Federacije BiH za prosinac 1997. godine u iznosu od sedam milijuna DEM".

Neuplaćeni doprinosi

"Dana 27. studenog 1997. godine iznos od dva milijuna njemačkih maraka i 2. prosinca 1997. godine iznos od pet milijuna DEM bili ste obavezni prebaciti Fondu PIO Sarajevo i Zavodu MIO Mostar po Odluci vlade Federacije BiH broj 221/97 od 4. studenoga 1997. godine", upozorio je Bilandžija ministra obrane Sakiba Mahmuljina i njegovoga zamjenika Antu Jelavića.

I danas, četiri godine kasnije, nije razjašnjeno gdje je završilo sedam milijuna njemačkih maraka koje je vlada Federacije BiH uplatila za neuplaćene doprinose vojnika HVO-a i Armije BiH, a nema ni ozbiljnih naznaka da će se u skoro vrijeme i saznati.

GRUBI NAPADI ANTE JELAVIĆA

Direktor Zavoda MIO Mostar Božo Mišura u više navrata upozoravao je dužnosnike HR Herceg-Bosne i Federacije BiH na problem neplaćanja doprinosa za pripadnike HVO-a.

U pismu koje je 12. veljače 1998. godine uputio kao odgovor na dopis predsjednici Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Jasni Zlomislić i predsjedniku udruge Hvidra Zoranu Prskalu, a koji se ovih dana prvi put susreo s ministrom obrane Mijom Anićem, direktor Zavoda MIO Mostar ističe kako je zbog traženja rješavanja problema neuplaćivanja doprinosa za pripadnike HVO-a doživio grube napade putem telefona od tadašnjeg ministra obrane Federacije BiH Ante Jelavića.

Jelavić mu je tom prilikom obećao "na leđa natovariti Hvidru i ostale udruge" te da ostale izjave zbog njegova "tona i sadržaja nije pristojno iznositi", stoji među ostalim u dopisu koji je direktor MIO Mostar uputio predsjednicima udruga obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i Hvidri.

Nedugo nakon ovoga pisma HDZ BiH smijenio je Božu Mišuru s dužnosti direktora Zavoda MIO Mostar.