Večernji list: 07. 11. 2001.

NAKON AMERIČKOG ULTIMATUMA NA POMOLU RASKOL VLASTI

Obavještajne službe ruše koaliciju

Američki diplomati u BiH zatražili su od federalnih vlasti da u roku dva mjeseca objedine dvije nacionalne obavještajne službe, koje još od rata djeluju u FBiH. Taj ultimativni zahtjev američke vlade uslijedio je nakon što je javno obznanjeno da nacionalne službe, bošnjački AID i hrvatski SNS, nisu vlastima dostavljale prijeko potrebne informacije za uspješno razbijanje terorističke mreže u BiH.

Doministar unutarnjih poslova FBiH Tomislav Limov javno je ustvrdio da je federalna policija uspjela razotkriti tzv. Alžirsku skupinu, koja se smatra odgovornom za prijetnje Amerikancima u BiH, isključivo zahvaljujući podacima koje je dobila od inozemnih obavještajnih službi. Limov je otvoreno kritizirao domaće obavještajne službe jer ga, iako su na to zakonom obvezni, ne informiraju o svojim spoznajama bitnim za rad Ministarstva. Ispostavilo se, međutim, da je AID pri informiranju zaobilazio samo hrvatske dužnosnike u tijelima vlasti, dok SNS od promjene vlasti u FBiH ne dostavlja nikakve informacije mjerodavnim tijelima. Doministar Limov, ali i drugi političari iz vladajuće Alijanse za promjene, smatraju da SNS i dalje radi za bivšu vlast, odnosno za HDZ.

Predsjedništvo BiH je, pokušavajući pomaknuti stvari s mrtve točke, odlučilo imenovati nove direktore AID-a i SNS-a, koji bi trebali omogućiti zakonski rad obavještajnih službi do njihova konačnog ujedinjenja. Imenovanje novih direktora, Munira Alibabića i Ivice Vukšića, izazvalo je, međutim, krizu odnosa unutar vladajuće Alijanse. Članovima Predsjedništva iz vrha SDP-a, vodeće stranke u Alijansi, prigovoreno je da imenovanjem direktora dvije odvojene obavještajne službe održavaju u životu usporedne institucije vlasti, koje su naslijedili od narodnjačke SDA-HDZ vlade.

Dopredsjednik SDP-a Ivo Komšić kaže kako je Predsjedništvo BiH djelovalo bez suglasnosti Alijanse i samo ojačalo usporedne institucije u FBiH.

- Te su obavještajne službe uvijek radile odvojeno i Alijansa nije imala nadzor nad njihovim radom. Poznato je da su to dvije stranačke i uz to etničke obavještajne službe - smatra Komšić.

Upozorava da bi zbog održavanja odvojenih obavještajnih službi u pitanje mogao doći opstanak vladajuće koalicije. Istodobno, neki političari u Sarajevu upozoravaju na to da federalne vlasti zbog tih i drugih problema neće moći poštovati dvomjesečni rok, koji su Amerikanci dali za stvaranje jedinstvene obavještajne službe u FBiH.

SARAJEVO Dejan Jazvić