Novi list: 13. 11. 2001.

NAPOKON SU NA POMOLU POZITIVNI POMACI U DIPLOMATSKIM ODNOSIMA IZMEĐU HRVATSKE I JUGOSLAVIJE

Josip Paro veleposlanik u Beogradu?

Prema riječima Vladimira Ćurguza, otpravnika poslova ambasade SRJ u Hrvatskoj, nakon što je gotovo dvije i pol godine diplomatska razina odnosa između RH i SRJ svedena na otpravnike poslova, “vrlo brzo očekujemo razmjenu ambasadora”

OSIJEK - Jugoslavenski ministar vanjskih poslova Goran Svilanović već bi ovoga petka mogao doputovati u Zagreb, u prvi službeni posjet Hrvatskoj, a sljedećeg će dana, zajedno sa svojim domaćinom, hrvatskim ministrom vanjskih poslova Toninom Piculom, posjetiti Jasenovac, a potom i Vukovar, gdje će se u ime SR Jugoslavije ispričati za agresiju počinjenu nad Vukovarom i Hrvatskom. Ovu informaciju jučer je objavio osječki Glas Slavonije, pozivajući se na “visoke diplomatske izvore”.

Međutim, u posebnoj izjavi za naš list otpravnik poslova u ambasadi SR Jugoslavije u Zagrebu Vladimir Ćurguz, trenutno najviši diplomatski predstavnik SRJ u Hrvatskoj, kaže kako “realno nema vremena da se taj susret dogovori u tako kratkom roku”.

- Još uvijek nemam točna saznanja o tome što sadržava zajednička izjava ministara Svilanovića i Picule iz New Yorka, no koliko je meni poznato, do tog će posjeta doći tek po dogovoru stručnih radnih ekipa koje trebaju utvrditi sadržaj i redoslijed posjeta. Stoga sada ne mogu potvrditi kojega će dana konkretno do posjeta doći. To će se vjerojatno dogoditi do kraja ove godine, ali sada je preuranjeno govoriti kada i gdje će ministar Svilanović boraviti kada posjeti Hrvatsku izjavio je Ćurguz.

Međutim, nakon što je gotovo dvije i pol godine diplomatska razina odnosa između RH i SRJ svedena na otpravnike poslova, “vrlo brzo očekujemo razmjenu ambasadora” - dodao je otpravnik poslova ambasade SRJ u Hrvatskoj, Vladimir Ćurguz odbijajući detaljnije govoriti o tome tko će i konkretno kada zauzeti vruće ambasadorske fotelje u Zagrebu i Beogradu.

No, i hrvatski i jugoslavenski su mediji već pisali kako će mjesto jugoslavenskog ambasadora u Zagrebu zauzeti Milan Simurdić, sin admirala nekadašnje Jugoslavenske ratne mornarice, rođen navodno u Splitu, s diplomatskim iskustvom atašea jugoslavenske ambasade u Budimpešti.

Paro - hrvatski ambasador u Beogradu?

I dok je pitanje jugoslavenskog ambasadora manjeviše navodno riješeno, o imenu njegovog kolege s hrvatske strane u medijima još uvijek nagađa. Prema neslužbenim informacijama, u najužem krugu kandidata za to mjesto bili su nekadašnji predsjednik Hrvatskog sabora Anđelko Runjić, kao i predsjednik hrvatske Vlade (tada Izvršnog vijeća SRH) Antun Milović.

U izjavi za naš list, dugogodišnji čelni čovjek slavonskobrodskog Đure Đakovića, Antun Milović, potvrdio je te navode.

- Razgovori o tome doista su i vođeni, no zajednički smo zaključili kako je za takvu zahtjevnu diplomatsku dužnost prikladnija mlađa osoba od mene - izjavio je jučer za naš list Antun Milović.

Prema dostupnim informacijama, gotovo je sigurno da će budući hrvatski ambasador u Beogradu biti sadašnji pomoćnik ministra vanjskih poslova, veleposlanik Josip Paro. Riječ je o 46-godišnjem visokoobrazovnom čovjeku, rođenom u Pagu, koji je u hrvatskom MVP-u zaposlen od 1992. godine, a iza sebe ima zapaženo iskustvo upravo na poslovima političke bilaterale.

Naravno, sve dok se ne završi potrebna diplomatska aktivnost oko službenog obostranog potvrđivanja ambasadora, iluzorno je očekivati bilo kakvu službenu informaciju o tome. Tim više, jer su neki raniji primjeri preuranjenih najava o tome rezultirali ponavljanjem iscrpljujućeg postupka imenovanja visokih diplomatskih dužnosnika.

Šljivančanin napokon u Haagu

U svakom slučaju, predstojeće obilježavanje desete obljetnice vukovarske tragedije najvjerojatnije će proteći bez događaja kakav je najavljen u nekim medijima. Međutim, upravo bi se tih dana napokon moglo dogoditi ono što napaćeni stanovnici Vukovara očekuju već točno deset godina. Naime, prema određenim najavama, a koje su navodno usuglašene i prilikom nedavnog posjeta srbijanskog premijera Zorana Đinđića Washingtonu, barem jedan od trojice “vukovarskih krvnika” bit će izručen Haškom sudu. Radi se o Veselinu Šljivančaninu, kojega zajedno s Milom Mrkšićem i Miroslavom Radićem, Haški sud tereti za ratne zločine nad hrvatskim civilima u Vukovaru. Da službeni Beograd već radi na pripremi terena za izručenje Sljivančanina, svjedoči i činjenica da je on prije desetak dana ukazom načelnika Glavnog stožera VJ generala Nebojše Pavkovića, umirovljen.

Izručenje Šljivančanina, svakako bi napokon pokrenulo prilično tromi proces normalizacije odnosa između RH i SRJ, a znatno bi olakšalo i predstojeći dolazak Svilanovića u Zagreb, a i budući rad ambasadora na obje strane.

Svetozar SARKANJAC