Vjesnik: 17. 11. 2001.
Mijo Anić: U Haagu ima još nevinih Hrvata
SARAJEVO, 16. studenoga - Kako danas funkcionira Vojska Federacije BiH, ima li u njoj međunacionalnih incidenata, pitali smo federalnog ministra obrane Miju Anića.
- Gotovo da ih i nema. No mi još funkcioniramo kao dva ministarstva. Vojska je sastavljena od hrvatske i bošnjačke komponente. Radimo i novi zakon o obrani kojim će federalno ministarstvo profunkcionirati kao jedinstveno. No, ne slažemo se u svemu, jer postoje dva bitno različita mišljenja - hrvatsko i bošnjačko. Mi želimo, i na tome inzistiramo, da ostanu dvije nacionalne komponente i to od razine korpusa na dolje, dok se bošnjačka st
rana zalaže za jedinstvenu vojsku. Dvije komponente imaju svoje razloge, ponajprije da se izbjegnu međunacionalni sukobi, a tu su i drugi praktični razlozi. Vojska je sastavljene od pripadnika različitih religija, što podrazumijeva i različitu prehranu vojnika. U slučaju jedinstvene vojske, morali bismo imati i paralelne kuhinje i bogomolje.• Kakva je suradnja vašeg ministarstva s međunarodnom zajednicom?
- Zadnjih mjeseci dosta toga smo promijenili, tako da je danas suradnja na izuzetno visokoj razini. Bivša hrvatska vlast ponašala se prema međunarodnoj zajednici kao prema nepoželjnom faktoru, a svi znamo da je BiH još uvijek nemoguće zamisliti bez njezina prisustva. Takav odnos bio je velika greška, uz niz drugih koje su počinjene. Mi smo uspjeli otvoriti neke potpuno zatvorene međunarodne slavine i prema Hrvatima.
• Možete li navesti neke?
- Primjerice, sad i hrvatski vojnici odlaze na obuku u zapadne zemlje, što prije nije bio slučaj, nego su tamo odlazili samo bošnjački časnici.
• Aktualna su uhićenja osoba koje Haag tereti za ratne zločine. Kako se ti događaji odražavaju na stanje morala u vojsci?
- Bilo je puno frustracija ovdje jer su jedno vrijeme u Haag odlazili samo Hrvati, ali i ta se slika sada mijenja. U Haag odlaze oni za koje se temeljito pripremi dokumentacija, a tu je hrvatska strana očito dosta loše radila. Bilo je puno zločina počinjenih nad Hrvatima, ali, činjenica je do sada nije bilo odgovarajućeg procesuiranja, za što krivnju snosi hrvatska strana. Poznato je da međunarodna zajednica nije htjela ni čuti za Herceg-Bosnu, a dokumenti su se uporno slali s njezinim pečatom, pa su jednostavno stavljani po strani. U Haagu leže nevini ljudi. Od 11, sedam ih je već proglašeno nevinima. No, činjenica je da je netko zločine počinio i mi zločince moramo otkriti. Uvjeren sam da i među preostalom četvoricom haaških zatvorenika ima nevinih. Za neke od njih znam sigurno da su nevini, a dobili su izuzetno visoke kazne i to isključivo krivnjom nas Hrvata. Sakriveni su, naime, vjerodostojni dokumenti koji su postojali i koji bi mogli spasiti te ljude.
• Jesu li neki novi dokumenti nakon promjene vlasti otišli put Haaga?
- Na žalost, najveći dio arhive je razmješten i najveći dio je izvan BiH. Naročito je razmještena ona dokumentacija koja bi mogla pomoći osobama koje danas leže u haaškom zatvoru.
Jadranka Klisović