Slobodna Dalmacija: 28. 12. 2001.
FRANCUSKI ODVJETNIK JACQUES VERGES TVRDI KAKO
ICTY NE MOŽE BITI OBJEKTIVAN DOK JE FINANCIJSKI OVISANNAJVEĆI DONATOR HAAŠKOG
SUDA JE - SAUDIJSKA ARABIJAFrancuski odvjetnik Jacques Verges tvrdi da rad Haaškog tribunala financiraju neke države i pojedinci svojim donacijama. Među državama najveći je donator Saudijska Arabija, koja je u BiH upućivala mudžahedine od kojih su neki osumnjičeni za ratne zločine. Stoga je Saudijska Arabija zainteresirana da se mudžahedinima ne sudi i da se ne otkrije njezina ulog
a u ratuPiše: Ivica MLIVONČIĆ
Godinama se nad Haaškim tribunalom nadvija ozbiljno pitanje njegove neovisnosti i objektivnosti. Mnogi europski pravni stručnjaci izražavaju duboku sumnju u objektivnost Haaškog tribunala. Najveći dio Hrvata uvjeren je da su aršini Haaškog tribunala krojeni po političkim pretpostavkama i da u tome najlošije prolaze baš Hrvati. Jedan od ljutih kritičara Haaškog tribunala je svjetski poznati fra
ncuski odvjetnik Jacques Verges. Na svome nedavnom gostovanju u Beogradu, gdje je govorio studentima Pravnog fakulteta, u dva navrata, oštro je kritizirao Haaški sud. Među ostalim, vrlo je jasno dao do znanja da sumnja u neovisnost, a time i u objektivnost tribunala.On iznosi da rad Haaškog suda ne financira svjetska organizacija, nego to čine neke države i neki pojedinci svojim donacijama. Među pojedincima je svjetski bogataš George Soros, a među državama je Saudijska Arabija.
Golem utjecaj
Valja pak znati da Jacques Verges nije bilo tko u svjetskim relacijama! U svojoj bogatoj odvjetničkoj karijeri branio je lyonskog šefa Gestapoa Klausa Barbieja, svjetskog kriminalca Illicha Ramireza Sancheza, filozofa i obraćenika na islam Rogera Garaudyja, zastupao je tužbu protiv organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesty International zbog njezine tvrdnje da je vlada Togoa naručila ubojstvo oko stotinu svojih opozicionara.
Verges s razlogom sumnja u neovisnost haaškog Tribunala, a neke pojave upućuju nas na sličan zaključak. Haaški sud vrlo je naklonjen Bošnjacima Muslimanima, što kazuje i ekspresno puštanje generala Armije BiH Mehmeda Alagića i Envera Hadžihasanovića te pukovnika Amira Kubure da čekaju na slobodi početak procesa i da se tako mogu što bolje pripremati za obranu.
Oni su bili nadređeni mudžahedinima, među kojima je bilo i državljana Saudijske Arabije. Od 1990. godine golem je utjecaj Saudijske Arabije na političke prilike u BiH, i to uvijek na strani muslimana.
O ulozi i mjestu mudžahedina u BiH ratovima uglavnom se zna po njihovoj ideološkoj usmjerenosti za borbu jer je u BiH bio navodno ugrožen islam, za stvaranje "islamske Bosne" i po mnogobrojnim okrutnim i tragičnim zločinima nad Hrvatima i Srbima. ICTY je pak prvi put označio mudžahedine kao zl
očince nad nemuslimanima u optužnici protiv generala Alagića i Hadžihasanovića.I mada je general Hadžihasanović u procesu optužbe protiv generala Tihomira Blaškića tvrdio da su mudžahedini bili izvan njegove nadležnosti kao zapovjednika Trećeg korpusa Armi
je BiH, jer su bili paravojna postrojba, mnoštvo je suprotnih dokumenata.A da je Saudijska Arabija živo zainteresirana da se mudžahedinima ne sudi i da se ne otkrije njezina uloga u ratu u Lašvanskoj dolini vrlo lako je razumjeti. No, među onima koji su se našli na krivičnim prijavama za zločine nad Hrvatima u Lašvanskoj dolini ima i državljana Saudijske Arabije.
Vojno tužilaštvo Viteza 10. studenoga 1994. godine podnijelo je krivičnu prijavu protiv 34 pripadnika postrojbi Arbije BiH među kojima je osam domaćih i četrnaest inozemnih mudžahedina.
"Crne kuće"
Krivična prijava podnesena je protiv Abu Maalija, zapovjednika odreda El Mudžahid, bliskog suradnika Osame bin Ladena, ali i Abu Hasana za kojega se navodi da je iz Saudijske Arabije. Oni su osumnjičeni da su izvršili zločin nad Hrvatima u selu Bobaši, općina Vitez, gdje je 18. rujna 1993. godine ubijeno petnaest Hrvata, na okrutan način usmrćen je Ljuban Bobaš, a dio civila zatvoreno je u "crne kuće" u Krušćici i mučeno na razne načine.
A vrlo je upitna politička uloga Suadijske Arabije u BiH. Teško je shvatiti kako se princeza te zemlje mogla prihvatiti pokroviteljstva nad svečanošću otvaranja velebnog Islamskog centra u Bugojnu, jer se zna da je izgrađen na tuđoj, Hrvatima otetoj zemlj
i.Nije nimalo, pak, bilo diplomatski mudro kada je Saudijska Arabija u prigodnoj propagandnoj brošuri Bugojno predstavljala svjetskoj javnosti kao grad bez Hrvata. A zna se da je Bugojno bilo mučilište Hrvata i da je u njemu provedeno, doslovce, etničko čišćenje nad Hrvatima.
Iz svih spomenutih razloga teško je ne sumnjati u neovisnosti i objektivnost Haaškog tribunala. A Verges ide i dalje. On sumnja u legalnost Haaškog suda jer ga nije osnovala Skupština UN-a, već njezin izvršni organ Vijeće sigurnosti, teško je opravdavati da djeluje retroaktivno, a osnovan je 1993. godine, s time da obuhvaća zločine od 1. siječnja 1991. godine.
On smatra da je nedopustivo da Sud ima i zakonodavnu vlast, jer Haaški tribunal sam poništava postojeću i utvrđuje novu proceduru. A diže i glas protiv uvođenja instituta svjedoka kojemu se ne vidi lice pa optuženik i njegova obrana ne znaju o kome se radi, kao i to da tužiteljstvo nije dužno obrani predočiti svoje dokumente.
Upitne presude
A u svemu ovome mnogo što je upitno. Međutim, neupitne su žrtve i njihovo dostojanstvo traži da se otkriju i osude zločinci. Kad je riječ o ICTY-ju, mnogo je sumnji i upitnosti. Upitne su čak i sudske presude pa se poništavaju. Osobito su upitni mnogi svjedoci i podmetnuti dokumenti.
Ali žrtve su neupitne i svakom novom ekshumacijom i sudskom ekspertizom potvrđuje se ono što već znamo. I dostojanstvo žrtava traži da ICTY djeluje neovisno i uz uvažavanje digniteta onih koji su živote izgubili nevini i bez suda i prava na obranu.