«HRVATSKO PRAVO»
Prve stranaèke online novine u Republici Hrvatskoj
7. listopada 2006.
SANADEROV TEKLIÈ I
TROJANSKI MAGARAC U WASHINGTONU NUDI HRVATSKE VOJNIKE ZA ODSTREL TALIBANIMA U
AFGANISTANU !
Režimski Jutarnji list izvijestio je nedavno svoje obmanjeno èitateljstvo da je «predsjednik Hrvatske stranke prava» Anto ÐAPIÆ, kako ga glavni urednik Jutarnjeg titulira, bez navoda da je Ðapiæa na položaj «predsjednika» Hrvatske stranke prava protuzakonito instalirao Franjo Tuðman 28. rujna 1993. godine, bio u «polutajnom posjetu» u gradu Washingtonu kod bivšeg pomoænika amerièke državne tajnice Stephena Rademakera, aktualnog èlana ureda predsjednika Senata, Bushova republikanca Frista. Tema razgovora: potpisivanje èl. 98 i poveæanje pošiljke hrvatskih vojnika u Afganistan, u zamjenu za uèlanjenje RH u NATO.
Podsjeæamo da èl. 98 predstavlja kontroverzni ugovor koji vlada SAD nudi državama širom svijeta, a po kojemu se vlade koje ga potpišu, odrièu meðunarodnog prava izruèivanja amerièkih vojnika osumnjiæene za ratni zloèin stalnom meðunarodnom sudu za ratne zloèine u Rimu.
S obzirom da su vlade RH do sada izruèivale hrvatske èasnike meðunarodnom Tribunalu ICTY, potpisivanje èl. 98 s amerièkom vladom bio bi za bilo koju vladu RH duboko licemjeran, politièki nekorektan i kukavièki potez prema hrvatskom biraèkom tijelu, graðanima Republike Hrvatske i hrvatskom narodu u cjelini (Ðapiæ laže da bi potpisivanje èl. 98 pomoglo generalu Gotovini.)
Iako je predsjednik Hrvatske demokratske zajednice Ivo Sanader 2002. kao «voða hrvatske oporbe» dao Amerikancima lažno obeæanje da æe potpisati èl. 98 u zamjenu za podršku State Departmenta u predizbornoj kampanji protiv Raèanove katastrofalne koalicijske vlade (koju je na vlast 2000. neslužbeno doveo State Department), sada mu Bushova vlada, nakon što je za bakšiš prodao Plivu amerièkoj kompaniji, nudi «popravni». Podsjeæamo da je novinar «Washington Timesa» u jednom èlanku uoèi prvog Sanaderova posjeta Washingtonu podsjetio, da Sanader nije balkanski Bush, s aluzijom da nema odluènost kao amerièki predsjednik da provede odreðene reforme (Urednik Washington Timesa bio je u pravu. U istom èlanku je broj hrvatskih žrtava titoistièkog režima naveden sa 1 milijun.) Sanader je lagao amerièku vladu, zbog èega su odnosi SAD-RH bili skoro èetiri godine na ledu. Embargo amerièke vojne pomoæi Hrvatskoj samo je djelomièno ukinut, èak nakon što je amerièka vlada ukinula embargo na vojnu pomoæ Srbiji – to je indikator da je Sanader lagao amerièku vladu više nego Koštunica i Vuk Draškoviæ zajedno.
Posjet Ðapiæa Washingtonu organizirao je utjecajni amerièki businessman i milijunaš hrvatskog podrijetla Ilija Letica koji je izjavio da bi pomogao svakog «dobrog hrvatskog politièara»(zatašakavajuæi Ðapiæev profašistièki, crnokošuljaški background, radi kojeg mu je propao službeni posjet izraleskim gradovima Arielu i Lodu prošle i ove godine, kao i stranaèki udar u HSP-u zbog kojeg se je upavo Kongres SAD u više navrata obraæao Bijeloj kuæi u doba predsjednika Clintona) i da je «Ðapiæ dobar Hrvat». Oèito Letica nije dobar, jer namjerno «zaboravlja» da Ðapiæ nije niti dobar Hrvat niti dobar hrvatski politièar, jer ga je hrvatska vojno-obavještajna služba u svom dokumentu 1992. godine optužila kao doušnika protuobavještajne službe «KOS» JNA, dakle, kao neprijatelja i veleizdajicu Republike Hrvatske.
Podsjeæamo da je amerièki State Department u izvješæu od 8. ožujka 2006. godine Ðapiæa titulirao «kao gradonaèelnika Osijeka koji opsturira pravdu i miješa se u kaznenu istragu», prokazujuæi svjedoke za ratne zloèine u Osijeku (vidi u prilogu), da bi sada bio primljen od bivšeg djelatnika State Departmenta, možda istog onog koji je napisao izvješæe o Ðapiæu, na osnovi izvješæa washingtonske Udruge za demokraciju i ljudska prava. S druge strane hrvatski dužnosnici opet varaju Amerikance, prešuæujuæi neofašistièko i antisemitsko djelovanje Ðapiæa i paradiranje u ustaškoj uniformi , a da se ne govori o Ðapiæevim kaznenim radnjama i korupciji(krivotvorenje magisterija, oteti stanovi i vikendica bez graðevinske dozvole, umiješanost u afere Zec i Glavaš kao i sumnje da je zapovjedno odgovoran za ratne zloèine u Slavoniji), èiji je glavni generator u otetoj Hrvatskoj stranci prava, u gradu Osijeku i u Hrvatskom saboru.
Podsjeæamo da se Ðapiæ 1996. nudio Predsjedniku Tuðmanu da bude trojanski konj u razbijanju oporbe, te da je F. Tuðman izdašno koristio Ðapiæeve prljave usluge iz niskih pobuda, ucjenjujuæi Ðapiæa njegovim doušnièkim dosjeom u obavještajnoj zajednici. Izgleda da su i neki amerièki èinovnici uoèili Ðapiæevu ranjivost(nijedan kongresmen ili senator ne bi se usudio sastati javno sa ovom HDZ-ovom kreaturom, jer bi bio medijski uništen od svojih protivnika, a amerièko Veleposlanstvo u Zagrebu javno je demantiralo u ožujku ove godine Ðapiæevu najavu da æe se sastati sa Rademakerom u State Deparmentu ), te da ga koriste za obavljanje usluga koje Republiku Hrvatsku mogu danas-sutra stajati buduænosti i opstanka. Ðapiæevo lobiranje u Americi za potporu uèlanjenja RH u NATO znaèi drugim rijeèima da Ðapiæ nudi hrvatske vojnike na pladnju talibanskim fanaticima za odstrel. Ništa èudno, i za vrijeme rata je Ðapiæ bio dezerter u Osijeku, i u Hrvatskoj stranci prava na položaju naèelnika Hrvatskih obrambenih snaga kada je druge slao u rat, dok se on sam namirivao u logistici odnosno u kuhinji Hrvatskih obrambenih snaga, debljajuæi svoj ionako debeli obraz. Optuženi doušnik, koji je Republici Hrvatskoj veæ uèinio ogromnu štetu na raèun hrvatskih nacionalnih interesa, u svojoj izdaji ide dalje, jer nije lustriran i procesuiran, te kao Sanaderov tekliè priprema teren za potpisivanje èl. 98, iako bi mu mjesto trebalo biti u istražnom zatvoru. «Dobar» «hrvatski» politièar Anto Ðapiæ dobar je jedino u korupciji, i u izdaji svakoga i svih. (Slijedi izvješæe o «pronacistièkom osjeèkom gradonaèelniku» koje bi trebalo i te kako zanimati našu ministricu vanjskih poslova Kolindu Grabar Kitaroviæ, a pogotovo našu ministricu pravosuða, i glavnog državnog odvjetnika Bajiæa.)
Country Reports on Human Rights Practices - 2005
Released by the Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor
March 8, 2006
(excerpt about proNazi Mayor of
Osijek Anto Djapic)
Trial Procedures
To deter potential political interference, the government in
July replaced the police director in Osijek and sent a team of police from
Zagreb to investigate a potential war crimes case involving, among other
suspects, the Osijek city assembly president, who was also a member of
parliament. According to observers and the media, there were strong indications
that the assembly president could influence the local police and judiciary in
the handling of the case. Since some witnesses were unwilling to give testimony
in Osijek, the chief state prosecutor requested, and the Supreme Court allowed,
the investigative judge to question them at the Zagreb County court. In December Osijek
nongovernmental organizations (NGOs) called for the Osijek mayor/ANTO DJAPIC/
to resign after he publicly named witnesses who agreed to testify in the
investigation. While the witnesses' names were not protected and the chief
state prosecutor could not file criminal charges against the mayor, NGOs
maintained the mayor's actions obstructed justice and interfered in a criminal
investigation.