Novi list: 01. 03. 2002.
Vrijeme raspada
Piše: Jelena LOVRIĆ
Hrvatska je vlada ušla u svoju dosad najdublju krizu. I pitanje je hoće li uopće opstati. Odlukom vrha HSLS-a, formalno SDP-ova prvog partnera u vladajućoj koaliciji, o smjenjivanju trojice ministara iz njihove kvote, te zatim premijeru uručenom ostavkom svih šest ministara HSLS-a, situacija je dovedena do biti ili ne biti. Ivici Račanu četvrtina je kabineta u ostavci, trećesiječanjski partneri ponašaju se kao ljuti neprijatelji, zemlja je na raskršću - može otklizati u potpuni kolaps ili krenuti prema oporavku.
Zasad se vide tri moguća raspleta ove drame.
Prvo, moguće je da premijer pristane na ultimatum HSLS-a, na instaliranje Dražena Budiše za svog zamjenika i njegovih novih akvizicija na ministarska mjesta. To znači pristati i na poziciju šefa Vlade kojemu stranke preko medija dojavljuju da su mu prčkale po kabinetu i promijenile ministre. Ima mišljenja da bi to konačno primirilo HSLS i Račanu osiguralo njegovu punu lojalnost. Takvom tumačenju falinka je samo u tome što vjerojatnim smatra da će se Budišina družina ponašati politički racionalno. No, iz dosad viđenog - to je krivi račun.
Istina, glasnogovornik HSLS-a jučer je izričito izjavio da oni podržavaju Vladu i njen program, ne i svoje dosadašnje ministre. Ali ne treba zaboraviti da ta stranka u Vladu kani dovesti ljude koji su je dosad konstantno osporavali i rušili. Ponašali su se neprijateljski, jer su sebe vidjeli u jednom sasvim drugom, desnom partnerstvu. Ugrađivanjem u Račanov kabinet oni bi nastavili djelovati kao remetilački faktor. Problem je što su desni liberali svoj duboki unutarnji rascijep pretvorili u krizu Vlade i cijele koalicije. Zato bi pokušaj spašavanja sadašnje vlasti povlađivanjem Budišinim zahtjevima zapravo za Vladu predstavljao raspad s odgođenim djelovanjem.
Druga je mogućnost da premijer ne usvoji ostavke HSLS-ovih ministara. Stranka bi na takvu odluku vjerojatno odgovorila napuštanjem koalicije. U tom slučaju moguće je da Račanov kabinet nastavi djelovati kao manjinska vlada. Osiguravanje dovoljne podrške u Saboru ne bi trebao biti problem. Također je moguće da se u tom slučaju ide na prijevremene izbore. U ovom trenutku oni bi najmanje štetili SDP-u, ali za takvu odluku potrebna je petlja i sposobnost da se umjesto pimplave vodi politika odrešitih zamaha.
Treća je opcija da premijer ponovo zatraži glasanje parlamenta o povjerenju Vladi. Takvu je mogućnost Račan jučer najavio izjavom da "Vlada nastavlja s redovitim radom sve dok ima stabilnu podršku Sabora". Glasanjem o povjerenju Vlada bi izborila prolazak, ali bi se u tom izjašnjavayu HSLS vjerojatno ponovo rascijepio. Zato iz Budišine stranke prijete da će zahtjev za glasanje o povjerenju shvatiti kao pokušaj izazivanja podjela u HSLS-u, te za tu situaciju već imaju spreman odgovor Odgovor može biti samo napuštanje koalicije.
Kako god se okrene, rastanak se primakao. Račan će još neko vrijeme pokušati kupovati vrijeme, ali ništa od toga, zid je sve bliži.
Hrvatska je u dubokoj krizi i sve bi potencijale trebalo angažirati u njenom prevladavanju. Umjesto toga, cjelokupna se politička struktura bavi krizom Vlade i vladajuće koalicije. Drama vlasti pretvara se u dramu države.