Vjesnik: 04. 03. 2002.
Ima li još nade za dogovor Račana i Budiše?
Tomčić protiv glasovanja o povjerenju Vladi u Saboru, jer bi to značilo razbijanje HSLS-a/ Nisu točne priče da je Budiša voljan ostaviti Gorana Granića u »liberalnoj kvoti«, kažu u HSLS-u/ Kramarić tvrdi kako nema političke volje da se razriješi »foteljaška kriza«/ Vesna Pusić vjeruje da još im
a mjesta za dogovor petorkeZAGREB, 3. ožujka - Prognoze su u politici, posebno onoj hrvatskoj, uvijek nezahvalne, ali se uoči nastavka koalicijskih »svađanja i prigovaranja«, najavljenih za utorak, ipak s dosta sigurnosti može reći da smo bliže raspletu drame koja već dulje trese vladajuću ekipu na Markovu trgu. Potpuno novi trenutak - u toj skupoj i opasnoj igri živaca koju već tjednima vode čelnici pet vladajućih stranaka - decidirano je stajalište HSS-a, trećeg po snazi koalicijskog igrača.
Za tu se stranku, doduše, i jest nagađalo da bi u, »otvorenom ratu« između Račana i Budiše, mogla biti onaj presudni jezičac na političkoj vagi, ali se iz dosadašnjih gotovo pitijskih izjava njezina lidera Tomčića nije baš moglo sa sigurnošću tvrditi na koju će stranu skliznuti »seljačko« klatno. Međutim, nakon njegovih riječi da »HSS neće sudjelovati u razbijanju HSLS-a«, izrečenih nakon maratonskog sastanka petorke u petak, jasno je da će namjera premijera i šefa SDP-a Ivice Račana - da u Saboru traži glasovanje o povjerenju Vladi u sadašnjem sastavu - naići na veliku, možda i nepremostivu barijeru.
»Krajnje upitnim držim prijedlog da se u Saboru glasuje o povjerenju Vladi. HSS neće sudjelovati u takvoj potencijalnoj manipulaciji i pokušaju da se izazove rascjep u jednoj neovisnoj stranci«, jasno je poručio prvi čovjek HSS-a. Prema njemu, Sabor nije mjesto gdje partneri trebaju raščišćavati svoje probleme, niti im u tome treba pomoć saborske oporbe. »Ako bilo tko u koaliciji misli da HSLS s Budišom na čelu nije dobar koalicijski partner, neka to otvoreno kaže«, p(r)ozvao je Tomčić, dajući do znanja da on i HSS »sigurno neće pristati na to da budu iskorišteni za rušenje druge stranke, kao što neće pristati da se na taj način koristi Sabor«.
Ta Tomčićeva izjava samo potvrđuje neslužbene informacije o tome da je na sastanku petorke Račan ostao usamljen u želji da se rješenje za izlaz iz krize potraži u Saboru, gdje bi se vidjelo kako kotira Vlada. Šefovi triju stranaka skloniji su tome da Račan i Budiša, unutar petorke, razriješe problem HSLS-ovih ministara. Kadrovska pitanja u Vladi, uvjereni su u HSS-u te HNS-u i LS-u, ni u kom slučaju ne bi smjela biti povod za raspad koalicije, tim prije što sve stranke podržavaju program reformi Račanove vlade.
Na to upozorava i čelnica HNS-a Vesna Pusić, koja se također u petak navečer, nakon sastanka petorke, pridružila »neformalnom razgovoru« između Budiše, Kramarića i Tomčića u kabinetu predsjednika Sabora. Ona se još nada dogovoru, iako priznaje da su sve tri opcije otvorene: glasovanje o povjerenju Račanovoj vladi, manjinska vlada i prijevremeni izbori.
»Kad se smire povrijeđenosti, međusobni pritisci i nadigravanja - još ima mjesta za pronalaženje opcije prihvatljive svima. Konačno, svi se slažemo da ova vlada mora opstati do kraja mandata, ne zbog stranaka koje su u njoj, već zbog projekata koje vodi i koji su od životne važnosti za ovu zemlju«, kaže Vesna Pusić.
»Foteljaška kriza«, kako u neformalnom razgovoru Zlatko Kramarić, predsjednik LS-a, naziva novonastalo stanje u koalicijskoj Vladi, može biti prevladana samo političkom voljom. Kako nje nema u dovoljnoj mjeri, na kraju će, zaključuje Kramarić, vjerojatno biti raspisani prijevremeni izbori. »Potpuno nepotrebno«, dodat će.
»Natežemo se oko nekih temeljnih i općepoznatih demokratskih pravila i postajemo taoci nekim imenima«, kaže Kramarić. »Cijela je situacija izmakla kontroli, postala je iracionalna, a cijeli je problem zamagljen tim više što su političari počeli govoriti ezopovskim jezikom, pa više ni javnost ne zna o čemu se konkretno radi«, smatra LS-ov predsjednik. Kao jednu od mogućnosti izlaska iz nastale pat-pozicije, predlaže širu rekonstrukciju Vlade, za koju bi potom premijer mogao zatražiti povjerenje u Saboru. Prema njegovu sudu, ekspertno-političke vlade uvijek su svrhovitije od čisto političkih.
»Ako premijer zatraži povjerenje za ovaj Vladin sastav, tada će joj gotovo sigurno HSLS dati potporu, ali će već sljedeći dan izići iz koalicije i opet ćemo biti na početku«, kaže Kramarić, koji smatra da u cijeloj toj koalicijskoj priči »paket dionica« drži Zlatko Tomčić.
Visoki HSLS-ovi dužnosnici ne žele komentirati zatvorene razgovore čelnika petorke, niti se žele upuštati u prognoze budućih događanja. Stalno ipak ističu da su stavovi Malog vijeća potpuno jasni. To, među ostalim, znači da će HSLS uistinu povući odlučne poteze ako premijer zatraži glasovanje o povjerenju, drugi put u šest mjeseci. HSLS-ovo vodstvo neće odustati od prijedloga da se povuku tri ministra, a priče o tome da je Budiša ipak voljan ostaviti Gorana Granića u »liberalnoj kvoti«, neistinite su i namjerno se, kažu nam neslužbeno u HSLS-u, puštaju u javnost.
Ivka Bačić i Aleksa Crnjaković