Glas Slavonije: 05. 03. 2002.
NA POMOLU DOGOVOR BUDIŠE, PETORICE HSLS-ovih MINISTARA I PREMIJERA RAČANA
Vlada neće pasti, izbora neće biti
ZAGREB - Iz šturog priopćenja da su se "ministri HSLS-a usuglasili s odlukama Malog vijeća stranke" nije se moglo isčitati puno toga, a sami ministri nisu davali izjave za javnost. Novinarima se obratio samo Dražen Budiša, predsjednik HSLS-a, koji je jedino rekao da će ministri poštovati odluke koje je donijelo Malo vijeće. Tek jučer saznali smo iz krugova bliskih HSLS-u da bi prema dogovoru postignutom na četverosatnom sastanku iz Vlade trebali otići ministri Goranko Fižulić i Alojz Tušek, dok bi u Vladu ušao Dražen Budiša, na mjesto zamjenika premijera. U Vladi bi tako ostao dr. Goran Granić kao član Vlade, a kako je jučer najavio Goranko Fižulić, on će ostati u Vladi sve do 1. srpnja.
Račan prihvatio?
Ostalo je pitanje kako će se na tu HSLS-ovu odluku očitovati premijer Ivica Račan te hoće li se dogoditi da se on ne složi s tom odlukom pa da zatraži saborsku raspravu o povjerenju Vladi, ili da, što je vrlo malo vjerojatno, sam on podnese ostavku. Iz krugova bliskih premijeru saznajemo da se on suglasio s ovakvim izmjenama u Vladi, te da novih izbora, o kojima se mnogo pričalo, neće biti. Tako bi se po prilici mogla završiti još jedna kriza Vlade, a pitanje je kada će nas zadesiti nova - hoćemo li čekati pola godine ili će se dogoditi znatno ranije?
Ostali koalicijski partneri LS, HNS i HSS mišljenja su da ne bi trebalo ići na saborsko glasanje o povjerenju Vladi, kao ni na nove izbore. Naime, ako se podsjetimo ankete koju smo objavili prije neki dan, kada bi se sada proveli izbori, najviše bi glasova dobio HDZ - 28,5 posto, dok bi sve ostale stranke osim HSS-a bile u padu. Anketirani građani tako su pokazali da biračko tijelo kažnjava ovakve sukobe, koji nisu nastali zbog neslaganja oko programa, već zbog podjele vlasti.
Inače, u javnosti se već nekoliko mjeseci spekulira o tome što bi se dogodilo kada bi Račanova vlada pala, pa je tako u javnosti izišlo da bi predsjednik Mesić za mandatara prijelazne vlade postavio gospodarstvenika Mladena Vedriša. Kako to nikada nije demantirano ni iz Ureda predsjednika, ni od samog Mladena Vedriša, očito je da u ovoj špekulaciji ima dosta istine.
Odluka danas u 10
Danas u 10 sati trebala bi se sastati vladajuća koalicija, odnosno pet predsjednika stranaka. Kako su - bar tako kažu - većinu problema riješili, ostaje da se dogovore oko tehničkih pitanja. Pa i ako se danas dogovore i izbjegnu daljnje pogoršanje političke situacije, pitanje je koliko će dugo zajedno funkcionirati Račan i Budiša, te što će biti prvi kamen spoticanja. Neki kažu da će se prvo saplesti na pitanju odnosa s Haaškim
sudom, no kako iz Haaga nema najava da bi uskoro mogla biti podignuta neka optužnica protiv državljana Republike Hrvatske, očito je da spoticanja na ovom pitanju za neko vrijeme neće biti. Neki pak tvrde da bi se prvi idući konflikt mogao dogoditi oko mjesta koordinatora obavještajne zajednice. Njega bi trebao imenovati premijer među članovima Vlade, a Budiša kao zamjenik predsjednika Vlade tu funkciju svakako očekuje. No, ako je Račan to mjesto namijenio svom zamjeniku Goranu Graniću, ne znači da će ga dati novom zamjeniku Budiši. Svi su ti scenariji još na razini špekulacija, a da li nakon ovog potresa, koji je čini se prošao, prijeti još "podrhtavanja tla" ili će se tlo smiriti vidjet će se već na prvom većem problemu.Za to vrijeme u sjenci sukoba u vladajućoj koaliciji prolaze sukobi na terenu, gdje mnoge lokalne zajednice i gradove očekuju novi izbori jer dolazi do duboke krize i do raspada koalicija na lokalnoj razini. Tako je u krizi grad Split, Pula, a nitko ne garantira da će sastavljanje novog poglavarstva grada Zagreba proći na obostrano zadovoljstvo zagrebačkih koalicijskih partnera SDP-a i HNS-a.
Vesna KLJAJIĆ