Vjesnik: 06. 03. 2002.
SDA predlaže vraćanje naziva Republika BiH
Politički protivnici zamjeraju SDA da želi mijenjati Dayton za koji je sama najodgovornija / Srbi ne ž
ele nikakve promjene do izbora 5. listopadaSARAJEVO, 5. ožujka - Bosna i Hercegovina ponovno bi imala naziv Republika, a srpski entitet u BiH ne bi se više zvao Republika Srpska, Vijeće ministara BiH postalo bi prava vlada, koja bi za razliku od sadašnjeg stanja imala i ministarstva unutarnjih poslova i obrane, a postojala bi jedinstvena obavještajna služba i uprava carina na državnoj razini!
Ovo je bit inicijative Glavnog odbora Stranke demokratske akcije, koju je predsjednik te stranke Sulejman Tihić obrazložio nastojanjem da se ojača državnost Bosne i Hercegovine! Riječ je o dosad najradikalnijim zahtjevima za promjenama Daytonskog mirovnog sporazuma koja dolazi od neke od vodećih stranaka u ovoj zemlji. Ranije je ideju o vraćanju naziva Republika BiH u
glavnom promovirala Bosanskohercegovačka patriotska stranka Sefera Halilovića, koja je i na izbore izašla s porukom »Za Republiku BiH«.Inicijativa SDA vremenski koincidira s intenzivnim raspravama o ustavnim promjenama, sukladno odluci Ustavnog suda koja Hrvatima, Bošnjacima i Srbima jamči prava konstitutivnih naroda na cijelom teritoriju zemlje, a ne kao do sada, samo u entitetima. O ovom pitanju vodeće stranke u državi još nisu približile stavove, kompromis je, tvrdi se, još daleko, tako da se inicijativa SDA može smatrati i oblikom političkog pritiska.
Međutim, zanimljivo je da prijedlozi SDA dolaze i u vrijeme kada se obilježava 11 godina od raspisivanja referenduma za nezavisnost BiH, koji je predstavljao uvod u osamostaljenje ove države, ali i gotovo četverogodišnji rat u Bosni. Naime, upravo Stranku demokratske akcije i njezinog utemeljitelja i dugogodišnjeg predsjednika Aliju Izetbegovića politički protivnici optužuju da su, u vrijeme dok su predstavljali bošnjački narod, pristali na ova sporna rješenja iz Daytona, koja sada žele promijeniti. Dakle, i brisanje odrednice »republika« iz naziva države, i pristajanje na ime Republika Srpska i surogat državne vlade kakvo je Vijeće ministara itd. Preciznije, optužuju ih da su na neki način izdali načela borbe za nezavisnost i državnost BiH koju su započeli.
Akademik Muhamed Filipović tvrdi da političari koji su vodili zemlju u proteklom desetljeću, napose bošnjački narod, nisu bili dorasli izazovu povijesnog trenutka. Slično kaže i Zlatko Lagumdžija koji tvrdi da je nekim slučajem bio na Izetbegovićevom mjestu, uopće ne bi došao u poziciju da pregovara u Daytonu i pristaje na određena, očito iznuđena rješenja.
I predsjednik Stranke za BiH Safet Halilović, u izjavi za sarajevski Dnevni avaz kaže kako je pitanje je li najpogodnije da vraćanje naziva Republika BiH predlaže SDA, za čije je političke dominacije spomenuta atribucija oduzeta, a Republika Srpska ju dobila.
Naime, skupa s brisanjem odrednice ispred naziva države, u Daytonu su ukinuti i simboli tada od Bošnjaka dominirane Republike Bosne i Hercegovine, kakvi su zastava i grb s »ljiljanima« i himna »Jedna si, jedina«. Umjesto njih, službenim su proglašeni neutralna plavo-žuta zastava sa zvjezdicama i himna koja ima samo melodiju, ali ne i tekst.
Alenko Zornija