Vjesnik: 06. 03. 2002.

Entiteti u BiH se ne mogu dogovoriti o ustavnim rješenjima

MOSTAR, 5. ožujka (Od Vjesnikova dopisnika) - Domaćim političarima istječe vrijeme, a visoki predstavnik Wolfgang Petritsch i međunarodna zajednica žele vidjeti upravo »domaće rješenje«, kada je riječ o ustavnim promjenama. Domaće snage morale bi, ističu u ORH-u, »pokazati odgovornost i fokusirati se na sveobuhvatna i moguća rješenja«, jer izmjene entitetskih ustava rezultirat će i promjenama Izbornog zakona, a izbori u BiH su 5. listopada.

Međutim, kako stvari sada stoje, »domaće snage« nisu u stanju postići politički dogovor oko ustavnih promjena i sve su glasniji zahtjevi za aktivnim Petritschevim uključivanjem, odnosno kako je »Petritscheva intervencija jedino rješenje«. Svi pregovori bosansko-hercegovačkih političkih stranaka oko ustavnih promjena, prije svega u svezi s provedbom odluke Ustavnog suda o konstitutivnosti naroda na cijelom području BiH, propali su, a neki, poput Izetbegovićeva SDA ili Zubakova NHI-ja, javno su ustvrdili kako više ne žele sudjelovati na tim sastancima.

NHI traži kao preduvjet za nastavak pregovora pismeno izjašnjavanje SDP-a o ustavnim promjenama, SDA drži kako je »izlišno pregovarati jer se u godinu dana nije maklo s mrtve točke«, ali činjenica da se zašlo u »slijepu ulicu« neprijeporna je ne samo za te dvije stranke, nego i za ostale sudionike neuspješnih pregovora.

Izuzetak su, naravno, stranke iz Republike Srpske, koje odbijaju bilo kakvu mogućnost nametanja rješenja. »Nametanje ne dolazi u obzir jer ne bi bilo dobro za BiH kao ozbiljnu zajednicu da joj netko sa strane nameće ustavna rješenja«, tvrde u SNSD-u Republike Srpske, uz dodatak kako bi, zbog nemogućnosti postizanja konsenzusa i činjenice da »razbuktavanje rasprave o ustavnim amandmanima razbuktava nacionalizam«, sve, možda, »trebalo ostaviti za razdoblje nakon izbora«.

U tom i jest »kvaka«, gledano iz kuta političkih stranaka u Federaciji BiH, odnosno predstavnika hrvatskoga i muslimanskog naroda, jer srpske vlasti na taj način žele odgoditi proces oživotvorenja odluke Ustavnog suda i ostale ustavne promjene te tako ući u predizbornu kampanju, odnosno i novu vlast formirati po sadašnjim izbornim pravilima, što bi značilo zadržavanje statusa quo u Republici Srpskoj.

Mario Maruš