Vjesnik: 12. 03. 2002.
Račan Budiši otvoreno zaprijetio izborima
SANJA KAPETANIĆ
Nije gotovo kada Budiša kaže da je gotovo, nego je gotovo kada Račan kaže da je gotovo. Tako bi se, ukratko, mogla sažeti poruka ispisana na tridesetak redaka zaključaka Predsjedništva SDP-a, koji su u ponedjeljak odaslani javnosti i koalicijskim partnerima, prije svega HSLS-u.
Na konferenciji za novinare SDP se izrazito potrudio prikazati javnosti lice pristojne i samozatajne stranke, koja nijednim potezom nije zakuhala krizu i koja će učiniti sve da se ona smiri, a Vlada nastavi raditi svoj posao na dobrobit građana. Nimalo slučajno, SDP se potrudio pokazati i lice stranke koja je već toliko iznervirana političkim vrludanjem koalicijskih partnera da se više ne libi ni prijevremenih izbora, pa čak ni povlačenja u opoziciju.
Predsjedništvo SDP-a nije u svojim zaključcima, a to je vrlo znakovito, odgovorilo ni na jedno od pet »kadrovskih« pitanja na koje su stranke petorke trebale odgovoriti do nedjelje navečer. Poruka je jasna. Dok se partneri, prije svega HSLS, ne izjasne o postojećem programskom kursu Vlade, i to potpišu točku po točku, mi o imenima nemamo namjeru raspravljati, ma koliko partneri na tome inzistirali. Pojednostavljeno rečeno, najprije Haag, a potom Fižulić.
Nakon »programskih suglasnosti« slijedi rasprava o funkcioniranju mehanizma vlasti, poručuje vrh SDP-a. Pritom, jasnije nego ikad dosad, tvrdi da ga ni u kojoj varijanti ne zanima Vlada u kojoj su stranačka vodstva realno važnija i od premijera i od Vlade i od Sabora. O kadrovskoj križaljci je SDP, dakle, spreman pregovarati tek kada se petorka dogovori o problemima koje Račanova ekipa smatra pravim uzrocima krize.
Vrh SDP-a svoje je zaključke predstavio po principu »uzmi ili ostavi«, odnosno složi se ili riskiraj s izborima. Nimalo slučajno, Mato Arlović je na konferenciji za novinare spomenuo rezultate jedne ankete po kojoj već 40 posto građana smatra da je sazrelo vrijeme za nove izbore, kojima se prije samo dva-tri tjedna protivilo više od 70 posto građana.
Očito, na Iblerovu trgu smatraju da se ostale koalicijske stranke, ponajprije HSLS, izbora moraju plašiti više nego SDP. Po
gotovo ako se izbori raspišu relativno brzo, za mjesec ili dva.