Vjesnik: 13. 03. 2002.
Norac: Podaci gospićkog ure
da za obranu nisu vjerodostojniRIJEKA, 12. ožujka - »Početkom rata dvije trećine osoblja gospićke bolnice otišlo je na suprotnu stranu: tri od četiri kirurga, oba anesteziologa i petnaestak medicinskih djelatnika«, rekla je u utorak Ivka Kulaš-Zorić, viša medicinska sestra iz Gospića, svjedočeći u nastavku suđenja »gospićkoj skupini«.
Kad je riječ o osnivanju 118. brigade Hrvatske vojske u Gospiću, umirovljeni general Mirko Norac smatra da faktografski podaci gospićkog ureda za obranu nisu vjerodostojni, »jer ispada da je 25. kolovoza 1991. ta brigada imala 1500 do 2000 pripadnika, što nije točno jer su popisi nastajali tako da bi netko podviknuo na službenika ureda da ga upiše u službene knjige«.
Sutkinja Ika Šarić pročitala je popis osoba pritvaranih i puštanih iz gospićkog zatvora u razdoblju od 24. kolovoza do 1. studenoga 1991., u kojem se navodi da su mnoge od tih osoba puštane prema izravnom odobrenju Ivice i Tihomira Oreškovića, a poneka i po Norčevu odobrenju. Na to je oštro reagirao Tihomir Oreš
ković, ustvrdivši da je riječ o krivotvorenom popisu i da je to »tendenciozna konstrukcija obavještajno-kriminalnog podzemlja predvođenog Josipom Manolićem i Matom Bašićem, tadašnjim upraviteljem gospićkog zatvora«.Branitelj prvooptuženog Oreškovića Željko Olujić, zatražio je od Suda cjelovitu dokumentaciju o gospićkom zatvoru iz tog razdoblja.
Bivši zapovjednik Vojne policije u Gospiću Stipe Rukavina, koji je u Hrvatsku došao iz Austrije, svjedočio je o djelovanju VP-a u Gospiću. Rekao je da je za odvođenje civila iz Gospića saznao tek 1997., a da je u vojarni u Perušiću Vojna policija dolazila zbog dezertera, ali se ne sjeća da su radili zapisnike o njihovu ispitivanju i privođenju. Tihomir Orešković je pak kazao da je dio Rukavinina svjedočenja posljed
ica »pritisaka određenih struktura« na svjedoka, o čemu će se on izjasniti u nastavku suđenja.D. Herceg