Večernji list: 14. 03. 2002.

SUMMIT EU: POSVEĆEN ODRŽIVOME GOSPODARSKOME RAZVOJU

Europskim vijećem nitko nije zadovoljan

Visoki predstavnik za zajedničku europsku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana izvijestit će summit Europske unije, koji se ovoga vikenda održava u Barceloni, o svojemu stajalištu da se Europsko vijeće mora temeljito preobraziti.

On predlaže da se, umjesto predsjedničke rotacije, uvede dužnost predsjednika EU-a. Solana također kaže da se na ministarskim sastancima, koji se po pojedinim resorima redovito održavaju unutar Vijeća, ministri više ne stignu baviti svojim izvornim zadatkom, utvrđivanjem strateških političkih smjernica, jer ih se u međuvremenu zatrpalo prijedlozima zakona.

Europsko vijeće glavno je tijelo za donošenje odluka u EU. Čine ga ministri njezinih 15 zemalja članica, a na čelu se svakih pola godine izmjenjuju čelnici država članica, prema utvrđenome redoslijedu.

Francuski premijer i socijalistički kandidat za predsjednika države Lionel Jospin ne slaže se, međutim, s uvođenjem predsjednika EU, što je predložio i sadašnji predsjednik Francuske Jacques Chirac. Jospin smatra da bi trebalo zadržati sadašnju ravnotežu između Europskoga povjerenstva, Europskoga parlamenta i Europskoga vijeća, koje predstavlja vlade država članica.

Britanski ministar za Europu Peter Hain predlaže da se sadašnji sustav predsjedanja zamijeni predsjedničkom trojkom, u koju bi se na mandat od dvije godina birali po jedan predstavnik male, velike i nove zemlje članice EU. Alternativni mu je prijedlog da svako ministarsko vijeće izabere svojega predsjednika na mandat od šest mjeseci, umjesto da tu dužnost istodobno obavljaju odgovarajući ministri iz jedne zemlje, kao što se to danas čini.

Europski parlamentarac Jacques Poos, pak, oštro napada tajnost sastanaka ministarskih vijeća i zapleten postupak prema kojemu se na njima donose odluke, zatraživši da Vijeće više surađuje s Europskim parlamentom. Britanski premijer Tony Blair i njemački kancelar Gerhard Schröder nedavno su čak zajednički predložili da se sjednice Vijeća prenose na televiziji.

Rasprava o budućemu ustroju EU mogla bi zasjeniti glavnu temu barcelonskoga summita, koji bi se trebao usredotočiti na postizanje održiva gospodarskoga razvoja.

BRUXELLES Stojan de Prato