Jutarnji list: 15. 03. 2002.
DEN HAAG
Jučer poslijepodne pred sucem Richardom Mayom svjedočio Sir Paddy AshdownAshdown svjedočio o ‘Tudmanovoj salveti’
DEN HAAG - Paddy Ashdown, britanski političar i novopostavljeni visoki predstavnik međunarodne zajednice za BiH, jučer je poslijepodne, opisom svojeg susreta s bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom prije sedam godina, počeo svjedočiti na suđenju Slobodanu Miloševiću.
Tuđman je Ashdownu na svečanoj večeri u Londonu 6. svibnja 1995., u povodu dana antifašističke pobjede, nacrtao liniju podjele Bosne.
Bosna podijeljena na jelovniku
Crtež na jelovniku kod nas je poznat kao "Tuđmanova salveta". Bivši vođa britanskih liberalnih demokrata ucrtao je gradove i obalu, a Tuđman liniju razgraničenja.
- Pitao sam Tuđmana gdje su muslimanska područja. On je odgovorio da su muslimanska područja priključena velikoj Hrvatskoj i velikoj Srbiji. Bosna više nije postojala - rekao je Ashdown na početku svojeg svjedočenja na suđenju bivšem jugoslavenskom predsjedniku.
Ashdown je za potrebe suđenja koristio fotokopiju spornog jelovnika, jer je original u arhivi tajništva Haaškog suda, gdje je pospremljen još za Ashdownova svjedočenja na suđenju Tihomiru Blaškiću. Tada je jelovnik korišten kao jedan od dokaza o međunarodnom karakteru sukoba u BiH, odnosno umiješanosti Hrvatske u rat u toj zemlji.
OYK destabilizirao Kosovo
Lord Ashdown prvi je put na području bivše Jugoslavije bio 1992. godine. On je prvi svjedok tužiteljstva za sve tri optužnice protiv Miloševića te prvi političar sa zapada koji se pojavljuje u svojstvu svjedoka.
Prelazeći na svjedočenje o kosovskim zločinima, Ashdown je opisao kako je u ljeto 1998. godine privatno posjetio sjeverni dio Albanije, gdje je zaključio da je jedan od destabilizirajućih faktora na Kosovu bila aktivnost OVK. Tada je u izvješću britanskoj vladi preporučio da se, u ciIju ograničavanja aktivnosti OVK, pruži pomoć albanskim
vlastima u uspostavi vladavine prava na sjeveru zemlje. Opisao je i kako je od albanskih izbjeglica s Kosova tada čuo da su pobjegli u Albaniju pred vojskom koja je u njih pucala, najprije u njihovim selima, a potom i dok su bježali kroz šume i planine prema Albaniji. U autentičnost njihovih iskaza uvjerio se, kako je rekao, kad je osobno obišao pogranično područje Albanije prema Kosovu i vidio snage vojske Jugoslavije kako gadaju kuće i sela.- Smatrao sam to šokantnim. Nisam vidio da je druga strana pucala - dodao je.
(H, AP)