Novi list: 19. 03. 2002.
»AFERA PERIŠIĆ« TRESE SRBIJANSKU POLITIČKU SCENU
Koštuničina stranka traži Đinđićevu ostavku
Demokratska stranka Srbije smatra da bi Đinđićeva ostavka bila moralna i politička obveza. Perišić se pred vojnim sucem pozvao na zastupnički imunitet
Iz Beograda: Bojana OPRIJAN ILIĆ
BEOGRAD – Demokratska stranka Srbije jugoslavenskog predsjednika Vojislava Koštunice zatražila je jučer od srbijanskog premijera Zorana Đinđića da podnese ostavku zbog nedavnog uhićenja potpredsjednika vlade Srbije Momčila Perišića, kojeg vojno pravosuđe sumnjiči za špijunažu.
Dragan Maršićanin, potpredsjednik DSS-a, rekao je na press konferenciji da je Đinđić na sastanku državnog i vojnog vrha dobio »punu informaciju o opravdanosti sumnje« da je Perišić počinio kazneno djelo špijunaže i da je, kao odgovoran za rad vlade, Đinđić dužan podnijeti ostavku.
Prema riječima Maršićanina, ostavka bi bila Đinđićeva »moralna i politička obveza«. Potpredsjednik DSS-a je istaknuo da su čitav postupak i akcija privođenja Perišića vođeni »stručno i profesionalno« uz »puno poštovanje zakona i pravila službe«, dodajući da je to »slučaj za udžbenike«. On je privođenje Perišića nazvao »do sada najozbiljnijom aferom republičke vlade«. Dragan Jočić, predsjednik Odbora za sigurnost skupštine Srbije, dodao je da će, ako Đinđić ne podnese ostavku, predložiti formiranje parlamentarne komisije koja će raditi na utvrđivanju odgovornosti Perišića, pa i cijele vlade.
Nakon ovih izjava član glavnog odbora Demokratske stranke i savjetnik saveznog ministra unutarnjih poslova Goran Vesić izjavio je da zahtjev potpredsjednika Demokratske stranke Srbije da srpski premijer Zoran Đinđić podnese ostavku »samo ukazuje da oni imaju više informacija nego što imaju drugi državni organi«. On smatra da je »veoma zanimljivo da Maršićanin i Koštunica Perišića proglašavaju krivim prije odluke Vojnog suda«.
Đinđićeva Demokratska stranka zatražit će formiranje komisije koja će ispitati rad Uprave za sigurnost Vojske Jugoslavije i predložiti konkretna rješenja koja će omogućiti da se ta služba stavi pod civilnu kontrolu, priopćila je jučer ta stranka.
A u priopćenju vojnog tužiteljstva, pak, navodi se da »puštanje na slobodu potpredsjednika srbijanske vlade Momčila Perišića, potpukovnika Vojske Jugoslavije Miodraga Sekulića i radnika Saveznog MUP-a Vladana Vlajkovića ne znači automatski i njihovo oslobađanje od kaznene odgovornosti i stavljanje predmeta ad acta. Nakon što pregleda spise i upozna se s dokazima, tužiteljstvo će odlučiti hoće li podnijeti zahtjev za provođenje istrage. Podsjetimo, uz Perišića i njegova dva pratitelja vojno-sigurnosni organi priveli su i američkog diplomata Johna Davida Neighbora, koji je nakon 17 sati zatočeništva pušten, što je izazvalo međunarodni skandal.
Vrhovni vojni tužitelj Nikola Petković priopćio je jučer da se Perišić pozvao na zastupnički imunitet, ali i da je dao izjavu istražnom vojnom sucu. Petković je za državnu televiziju rekao da je vojno tužiteljstvo 15. ožujka zatražilo od vlade Srbije i jugoslavenske skupštine da se Perišiću ukine imunitet, ali da odgovor još nije stigao.
Inače, najviše političko i vojno rukovodstvo SR Jugoslavije i Srbije na preksinoćnjem sastanku u Beogradu zaključilo je da pravosudni organi neometano i bez pritiska trebaju nastaviti rad na »slučaju Perišić«.
U priopćenju s tog skupa se navodi da je utvrđeno kako treba ubrzati formiranje savjeta za nacionalnu sigurnost kako bi se institucionalizirala suradnja svih službi sigurnosti i unaprijedio njihov rad i u tom smislu potrebne su i odgovarajuće zakonodavne promjene.
Jučerašnje »Večernje novosti« pišu da je Perišić pred vojnim istražnim sucem potpisao izjavu u kojoj ne negira da je američkom diplomatu predao povjerljive dokumente. Pozivajući se na anonimni izvor, list navodi da je Perišić objasnio da je ovo učinio »poštujući međunarodne obaveze zemlje«. Suradnja s Haškim tribunalom, kako je navodno rekao, međunarodna je obaveza i »starija« je od domaćih propisa. Perišić stoga smatra da nije počinio kazneno djelo špijunaže. Vrhovni vojni tužitelj Nikola Petković priopćio je jučer da se Perišić pozvao na zastupnički imunitet, ali i da je dao izjavu istražnom vojnom sucu.
Slučaj Perišić »afera neslućenih razmjera«
Jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica izjavio je jučer da dokazi u slučaju uhićenja potpredsjednika Vlade Srbije Momčila Perišića »nisu tema o kojoj treba raspravljati u DOS-u« jer ih prikupljaju nadležni organi na temelju čega će biti vođen sudski postupak. Koštunica je »slučaj Perišić« opisao kao »špijunsku aferu neslućenih razmjera«, koja »potresa temel
je države«. On je istaknuo da će biti ispitani »svi drugi sigurnosni i proceduralni aspekti« uhićenja Perišića i američkog diplomate. Koštunica je izrazio očekivanje da će parlamenti SR Jugoslavije, Srbije i Crne Gore prihvatiti sporazum o budućim odnosima, rekavši da će se u suprotnom povući sa sadašnje i sa svake druge javne funkcije.