Novi list: 20. 03. 2002.

DOK PREDSJEDNIK UPRAVE RIJEČKE BANKE POTVRĐUJE DA JE CIJELA UPRAVA PODNIJELA OSTAVKU, KOJA ZASAD NIJE PRIHVAĆENA, JAVNOST JE ZGRANUTA, ISTINA NESLUŽBENIM, INFORMACIJAMA DA JE ON UŠTEĐEVINU UOČI »AFERE NODILO« UZEO IZ BANKE

Štokić uoči hapšenja Nodila podigao 539.000 eura?

Ivan Štokić taj nam podatak nije htio potvrditi, ali ga nije niti demantirao, pravdajući se da ne želi govoriti o osobnim stvarima

Piše Aneli DRAGOJEVIĆ

RIJEKA – Temeljem sporazuma između Bayerische Landesbank i Vlade Republike Hrvatske većinsko vlasništvo u Riječkoj banci ponovno prelazi u portfelj Republike Hrvatske pa će se gubitak od 80 do 103 milijuna dolara pokriti iz jamstvenog kapitala banke, a dodatnu dokapitalizaciju izvršit će Republika Hrvatska. Odmah nakon sastanka Vlade i BLB-a, održana je i sjednica nadzornog odbora banke, čiji sadržaj pojašnjava, te još na poneka pitanja odgovara, još uvijek aktualni predsjednik Uprave Riječke banke mr. Ivan Štokić.

– Na sjednici Nadzornog odbora raspravljen je i potvrđen sadržaj sporazuma između BLB-a i države i dana su zaduženja Upravi za organizaciju skupštine banke. Na istoj su sjednici svi članovi Uprave, uključujući i mene, podnijeli ostavke na svoje funkcije. No, Nadzorni ih odbor nije prihvatio do saziva skupštine i formiranja novog nadzornog odbora, koji će odrediti novu upravu banke.

Kada će biti skupština?

– To još ne znam reći, jer nam je Nadzorni odbor dao zadatak da u najkraćem mogućem roku sazovemo novu skupštinu, tako da mi sad moramo oštro prionuti tome. Pri kraju smo utvrđivanja štete koja iznosi od 80 do 103 milijuna dolara, a onda će se moći pristupiti utvrđivanju novih financijskih izvješća i konačno nove revizije. Sad je najvažnije okončanje krize, a mislim da su promjenom vlasnika, te utvrđivanjem i pokrićem gubitaka kroz dokapitalizaciju stvoreni preduvjeti za početak kraja krize. Likvidnost banke je neupitna.

Neću komentirati osobne stvari

Gužve na šalterima pripisuju se i načinu na koji je vijest o gubicima izašla u javnost, odnosno da se nije odmah reagiralo.

– Ja sam svjestan toga, ali čim je promijenjen vlasnik, u dijelu komunikacije s javnošću ruke su nam slobodnije.

Hoćete reći da su Vam za BLB-a ruke bile vezane?

– Nisu, ali nismo imali toliku slobodu u izvješćivanju javnosti prije no što se sve verificira s njemačkim vlasnikom. Lakša je komunikacija sa Zagrebom nego s Münchenom.

Jeste li zadovoljni ovim novim rješenjem?

– Jako. Zato što mislim da je to znak da je kriza Riječke banke koja je izazvana ovim kriminalnim aktima gotova.

Iz pouzdanih izvora iz Riječke banke koji su željeli ostati anonimni, dobili smo informaciju da ste dan ili dva prije no je priveden Nodilo, dakle 6. ožujka, s Vašeg privatnog računa u Riječkoj banci podigli 539.000 eura?

– Znate što, sada se puno priča o svim osobnim stvarima. Vi ste čuli za mnoge od tih. Ja ne bih komentirao. Mislim, te osobne stvari neću komentirati.

Ne želite to ni potvrditi, ni demantirati?

– Neću komentirati. Ne bih htio komentirati ništa privatno, jer ovdje je sada potrebno govoriti službeno.

Slažete li se Linićem da je revizor najveći krivac?

– Morao bih prije ocjene razgovarati s revizorom i vidjeti metodologiju koju su oni primijenili u kontrolama.

Kako ocjenjujete potez BLB-a koji se svakako htio riješiti dionica Riječke banke? To Vas pitam jer ste, kad smo posljednji put razgovarali, na moje pitanje hoće li BLB napustiti Riječku banku, odgovorili – ne i nema potrebe.

– Očekivao sam da BLB neće izaći iz Riječke banke.

Banka ima ljude nadležne za kontrolu

Kako BLB nije znao za štetu kad su isti iznos gubitaka odavno ukalkulirali u svoju bilancu?

– Pretpostavljam da su to učinili preventivno, preliminarno. Ne znam kako drukčije, jer nisu imali podatak da precizno odrede rezervacije.

Povlači se pitanje koincidencije da je iznos koji je BLB platio za Riječku banku jednak iznosu koji je sad u Riječkoj banci nestao?

– O tome nisam razmišljao.

Gospodine Štokiću, moram još jednom pitati, kako to da unutar banke niz godina niste primijetili kriminal za koji struka kaže da je nemoguće da se ne primijeti?

– Ne može se još govoriti ni o kakvom periodu. Banka je organizacija koja ima ljude nadležne za kontrolu.

Ali vi ste na čelu te organizacije.

– Da, ali i tu postoje podjele.

Je li i za front i back office nadležan samo jedan član Uprave?

– Ne, dva člana Uprave.

Za koji ste vi bili odgovorni?

– Ni za jedan. Gospodin Perožić nadležan je za front, a gospođa Fazekas za back office. Ja sam, od kad sam došao u Riječku banku, nadležan isključivo za domaće kreditiranje pravnih osoba.

Obersnel: Imam depozit, ali ga nisam podignuo

Čuo sam da me se spominje u kontekstu čekanja u repovima u Riječkoj banci, stoga to odmah želim jasno i glasno demantirati – manji depozit u Riječkoj banci imam, no nisam ga podignuo, ne vidim za to razloga, niti bih to u ovoj situaciji učinio, stav je gradonačelnika Grada Rijeke i člana Nadzornog odbora Riječke banke mr. Vojka Obersnela, kojeg je iznio na osobnu inicijativu u razgovoru povodom postavljanja nove uprave Riječke banke.

– Smatrali smo da u ovom trenutku ne bi bilo upitno u sustav Riječke banke uvoditi nove ljude. To će pitanje čekati skupštinu odnosno novi Nadzorni odbor. Osobno, razočaran sam postupkom BLB-a koji je odmah, čim je nešto zaškripjelo izašao iz vlasničke strukture i banku ostavio na cjedilu. Bolje je da se nađe kvalitetan vlasnik koji će o svojoj imovini skrbiti, ističe Obersnel.