Vjesnik: 20. 03. 2002.
Pobjegli su
VIKTOR VRESNIK
Bayerische Landesbank prodala je hrvatskoj vladi 60 posto dionica Riječke banke za jedan euro. Republika Hrvatska preuzet će na sebe štetu nastalu lošim deviznim poslovanjem i dokapitalizirati banku ovisno o visini štete, rekao je u ponedjeljak popodne potpredsjednik Vlade Slavko Linić.
Bayerische Landesbank (BLB) kupila je svoj dio u Riječkoj banci u travnju 2000. za 46,7 milijuna eura. U međuvremenu napravljena šteta procjenjuje se zasad na sedamdesetak milijuna eura, ali konačnu brojku nemoguće je predvidjeti. Tko će pokriti troškove? Republika Hrvatska. Tko je to Republika Hrvatska? Mi.
Postoji li neki razlog da mi plaćamo dug
ove stranih banaka u Hrvatskoj?Riječka banka nije strana banka, kao što to nisu ni Zagrebačka, Privredna, Raiffeisen Croatia, Erste Steirmärkische...
U skladu s našim zakonima, to su domaće banke u većinskom (ili potpunom) vlasništvu stranaca. I one moraju poslovati u skladu s hrvatskim zakonima i propisima. U Hrvatskoj zakon kaže da država jamči za sve depozite građana do visine 100 tisuća kuna. Točka.
Posve druga priča počinje kada pokušamo dokučiti razlog zbog kojega se BLB naoko olako odrekla svojeg vlasništva u Riječkoj banci za koju je jednom (ne jučer nego prije dvije godine) platila 46,7 milijuna eura. Obrazloženje da njemačka banka time želi učiniti Vladine akcije uvjerljivijima nije baš lako prihvatiti.
Potpredsjednik Vlade Slavko Linić bio je vrlo odrješit tvrdeći u ponedjeljak da povrat dionica ni u kojem slučaju ne znači da BLB priznaje krivicu za počinjenu štetu. Predsjednik Uprave Riječke banke Ivan Štokić išao je čak tako daleko da je taj, u najmanju ruku neobičan, potez BLB-a nazvao darom.
Mi ćemo ovaj put biti kratki i reći: Pobjegli su! Ako smo u krivu, neka nam netko to konačno i dokaže, vrlo rado ćemo objaviti ispriku. Kroz Riječku banku su protekle dvije godine prošle dvije ugledne međunarodne revizorske kuće - PricewaterhouseCoopers (
za 1999. godinu) i KPMG (2000. i 2001.), a da ni jedna od njih nije upozorila na bilo kakve nepravilnosti. Mogu li se one, međutim, proglasiti krivcima? Priča da ovaj put gubici neće pasti na leđa poreznih obveznika jer će »štetu namiriti dioničari« također gubi svaki smisao čim se zaviri u vlasničku strukturu banke. Nakon povlačenja BLB-a 85 posto dionica našlo se u vlasništvu Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, koja je, naravno, u državnom vlasništvu. Pitanje glasi: Tko financira državu?