Novi list: 23. 03. 2002.
KADROVSKA KOMBINATORIKA NAKON USVAJANJA NOVOG ZAKONA O SIGURNOSNIM SLUŽBAMA
Prvi MORH-ov obavještajac podnio ostavku
Prije imenovanja svi
čelnici buduće obavještajne zajednice proći će saslušanje pred članovima Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnostZAGREB – Pomoćnik ministra obrane za sigurnosno-obavještajne poslove Mladen Ružman, inače član HSLS-a, podnio je jučer ministru Joz
i Radošu ostavku.Kako doznajemo iz MORH-a, Ružman je kao razlog te svoje odluke naveo preustroj obavještajno-sigurnosnog sustava, te zabranu političke pripadnosti zaposlenicima i čelnicima u tajnim službama.
– Nisam nezadovoljan postignutim rješenjima o preustroju obavještajne zajednice, rekao nam je jučer Ružman, dodajući kako je svojim primjerom želio potvrditi zalaganje za odredbu o nestranačkoj pripadnosti ravantelja tajnih službi i njihovih djelatnika.
Na pitanje gdje vidi svoje mjesto u politici u budućnosti, Ružman je odgovorio kako će to biti definirano unutar HSLS-a.
– Ako ne prođe mogućnost da zamijenim Dražena Budišu u Saboru, vjerujem da ću pronaći neko drugo mjesto u izvršnoj vlasti, kratko je komentirao Ružman.
U sigurnosnom sustavu MORH-a još ostaje otvoreno pitanje budućeg položaja načelnika SIS-a Davora Bišćana. On je na svoju funkciju, koja nije dužnosnička, došao iz HSLS-a u kojem je zamrznuo članstvo. U međuvremenu, kako nam je rekao, politički je potpuno neaktivan. Nakon što Zakon o sigurnosnim službama zaživi, biti će jasno hoće li on automatski postati šef Vojno-sigurnosne agencije, ili će na to mjesto biti postavljena djelatna vojna osoba s činom generala.
U međuvremenu, ostavku je predsjedniku RH podnio i predstojnik Ureda za nacionalnu sigurnost Tomislav Karamarko, koji je u više navrata izrazio svoje nezadovoljstvo Zakonom o sigurnosnim službama čije donošenje predviđa radikalni preustroj obavještajne zajednice.
Karamarkov primjer slijedili su Ivan Baketa, ravnatelj UNS-ove stručne službe NSEI, te Mladen Lacković, ravnatelj Nadzorne službe UNS-a, koji je ostavku podnio zbog odlaska u mirovinu. Pridružio im se Zoran Cvrk, šef UNS-ovog Stožera osiguranja zaduženog za sigurnost najviših državnih dužnosnika.
Prema u četvrtak usvojenom Zakonu o sigurnosnim službama, zbog članstva u političkim strankama sa svojih funkcija za sada ne moraju otići šef SZUP-a Franjo Turek i čelni čovjek HIS-a Damir Lončarić. No, njihov eventualni ostanak morat će »blagosloviti« saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Prije imenovanja svi čelnici buduće obavještajne zajednice proći će saslušanje pred članovima Odbora. S obzirom na brojne skandale i propuste što su obilježili rad tajnih službi malo je vjerojatno da će biti potvrđeni. Predsjednica Odbora Đurđa Adlešić jučer nam je potvrdila kako kriteriji za imenovanja moraju biti za sve jednaki.
A. RAIĆ-KNEŽEVIĆ