Vjesnik: 25. 03. 2002.
Petritsch: Želim dogovor koji će popraviti Dayton
Ako bude postignut uspjeh u »najvažnijem projektu političke reforme nakon Daytona«, povezat će se dva dijela zemlje i relativizirati sadašnje međuentitetske granice, smatra Petritsch
SARAJEVO, 24. ožujka (Od Vjesnikova dopisnika) - Wolfgang Petritsch, visoki predstavnik u BiH, rekao je da će ponedjeljak biti ključni dan pregovora o ustavnim promjenama u ovoj zemlji - to će biti »majka svih sastanaka«. Pregovori su sada u kritičnoj fazi, potrebna je hrabrost i smjelost sudionika da se fokusiraju na postizanje kompromisa, rekao je Petritsch na sastanku sa skupinom novinara iz Sarajeva, uključujući Vjesnikova dopisnika. Nakon dva tjedna pregovora usuglašeno je, navodno, 80 posto rješenja, no preostala sporna pitanja prijete da dovedu do kolapsa u pregovorima, u kojima sudjeluju predstavnici vodećih političkih stranaka u BiH.
Wolfgang Petritsch, kojemu mandat u BiH ističe za nešto više od dva mjeseca, želio bi otići iz zemlje s dogovorom domaćih političara o, kako je rekao, »najvažnijem projektu političke reforme nakon Daytona«, jer »time ćemo popraviti Dayton«!
Ako bude postignut uspjeh, povezat će se dva dijela zemlje i relativizirati sadašnje međuentitetske granice, samouvjeren je i optimističan Petritsch. Usprkos kritikama javnosti u Federaciji BiH da je sklon kompromisima i traženju »artimetičkih rješenja« između suprotstavljenih stajališta, te da zapravo štiti Republiku Srpsku kao etnokratsku državu zasnovanu na genocidu, Petritsch je zadovoljan dosadašnjim napretkom u pregovorima i tvrdi da će konačna rješenja biti kvalitetnija u odnosu na prijedloge ustavnih promjena koje je ponudila federalna vlada, a koje Srbima u većem entitetu nude do trećine sudjelovanja u vlasti na najvažnijim razinama.
Novinari su upoznati i s potankostima o onome što je dosad dogovoreno, kao i o ponašanju pojedinih sudionika. Neki od Petritschevih suradnika kritizirali su hrvatske stranke, posebno HDZ, kao one koji imaju najtvrđi stav.
- Raspravljamo pitanje po pitanje, no ovo je tip pregovora u kojima »nije dogovoreno ništa dok nije dogovoreno sve. Kao ilustraciju napretka navest ću da sad razgovaramo o detaljima kao što su hoće li Vlada u Banjoj Luci imati dva ili tri ministra Hrvata, o sastavu sudova i slično«, rekao je Petritsch.
Srž mogućeg dogovora već je poznata: Uz poznata rješenja u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj neće postojati Dom naroda, ali će postojati Vijeće naroda ili Vijeće za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa.
- Promijenit će se priroda entiteta u BiH, ističe Petritsch. No, mnogi misle, posebno stranke iz Federacije, posebno hrvatske stranke, da će bez simetričnih rješenja zapravo sve ostati isto, s tim da bi Hrvati mogli postati manjina u oba entiteta.
Međutim, sudionici razgovora susreću se s temeljnom proturječnosti iz Daytona. Postojanje dva entiteta, s različitim političkim sustavima (jedan kantoniziran, drugi ne) ne dopušta mogućnost potpuno simetričnih rješenja. No, asimetrija je možda još i veće zlo.
Ovi pregovori, više nego bilo što do sad, pokazali su da BiH teško može funkcionirati kao demokratska država s formulom tri naroda i dva entiteta. Ostale mogućnosti, tri etniteta ili BiH bez entiteta, ali kantonizirana, zasad nisu opcija za pregovaranje. Mediji u Sarajevu, skeptični spram mogućnosti da se lokalni političari dogovore o ustavnim promjenama, već najavljuju da će se morat »mini Dayton« o tom pitanju. No, poseban problem su izbori koji trebaju biti organizirani u listopadu po novim pravilima i čiji rezultati trebaju biti implementirani sukladno načelima iz Odluke ustavnog suda.
Alenko Zornija