Vjesnik: 28. 03. 2002.

Pored Doma naroda u Federaciji BiH, sada i Vijeće naroda u Republici Srpskoj

SARAJEVO, 27. ožujka - Nakon više od dva tjedna pregovaranja, uključujući završnu rundu razgovora koja je trajala gotovo četrnaest sati, u srijedu rano ujutro predstavnici vodećih političkih stranaka u Bosni i Hercegovini postigli su s visokim predstavnikom Wolfgangom Petritschem i veleposlanicima SAD-a i Španjolske kao predsjedateljice EU-a, dogovor o načinu usklađivanja entitetskih ustava s odlukom Ustavnog suda BiH po kojoj su Hrvati, Bošnjaci i Srbi konstitutivni narodi na cijelom području zemlje.

Petritsch je, kao voditelj pregovora, uspio uvjeriti predstavnike SDP-a, Stranke za BiH, Nove hrvatske inicijative, te predstavnike stranaka iz Republike Srpske - PDP-a, SNSD-a, SPRS-a i SDS-a, da prihvate dokument koji bi trebao dokinuti postojeću političku diskriminaciju manjinskih naroda u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Dogovorom koji predviđa »suštinsku simetriju« modela za provedbu Odluke Ustavnoga suda, predviđeno je da, pored Doma naroda u Federaciji BiH, postoji Vijeće naroda u Republici Srpskoj. Nadalje, predviđeni su mehanizmi raspodjele ključnih funkcija u zakonodavnoj, sudskoj i izvršnoj i vlasti. Zanimljivo je da će predsjednici entiteta imati po dvojicu zamjenika iz drugih konstitutivnih naroda, a da će se vlade sastojati od premijera i 16 ministara. U Republici Srpskoj bit će osam ministara Srba, pet Bošnjaka i tri Hrvata, dok će u Federaciji BiH biti osam Bošnjaka, pet Hrvata i tri Srbina. Premijer može imenovati jednog ministra iz reda Ostalih, iz kvote najbrojnijeg konstitutivnog naroda. Ovakav omjer vrijedit će do potpune provedbe Aneksa VII Daytonskog sporazuma o povratku.

Predviđeno je također da se u roku od devet mjeseci nakon što parlamenti entiteta usvoje amandmanske izmjene ustava, načela iz dokumenta primjene i u županijama u Federaciji BiH, gdje će se formirati tijela za zaštitu vitalnih nacionalnih interesa, također definirana u dokumentu. Pozornost privlači prijedlog da visoki predstavnik bude konačni autoritet u tumačenju dokumenta sve dok ga parlamenti entiteta u cijelosti ne provedu.

Već je sada jasno da prihvaćanje dogovorenih ustavnih amandmana u parlamentima neće ići nimalo lako. Stranke iz Republike Srpske prihvatile su dogovor, ali uz možda i ključne ograde vezane za zastupljenost naroda u tijelima vlasti i pitanje zaštite vitalnih nacionalnih interesa, zbog čega je i izostao njihov potpis na cjelovitom dokumentu. SDS-ov predstavnik Dragan Kalinić kazao je da »nije bilo moguće postići održiv kompromis«. Imajući u vidu ove činjenice i omjer političkih snaga u manjem entitetu, lako je moguće da skupština RS odbaci dogovor ili njegove ključne dijelove.

Slično je i u Federaciji BiH gdje su predstavnici vodećih stranke Alijanse za promjene (SDP, Stranka za BiH i NHI) doduše prihvatili i potpisali dogovor s Petritschem, ali je veliko pitanje hoće li za njega moći osigurati odgovarajuću parlamentarnu većinu. Ne samo da već ima negodovanja, već je upitno hoće li biti podrške manjih koalicijskih partnera unutar Alijanse. S druge strane, oporbeni HDZ već je odbacio dogovor, a slično se može očekivati i od SDA, čiji predstavnici nisu ni sudjelovali u završnici pregovora.

Alenko Zornija