Novi list: 09. 04. 2002.

AMERIČKI VELEPOSLANIK U BiH I MINISTAR VANJSKIH POSLOVA BiH IZJAVILI DA RS MORA PROMIJENITI USTAVNE AMANDMANE

Amerikanci će bosanske Srbe prisiliti na kompromis

RS ustavne amandmane mora usuglasiti sa Sarajevskim sporazumom, koji SDA i HDZ nisu potpisali

ZAGREB/SARAJEVO – Republika Srpska mora odbaciti ustavne amandmane koje je prihvatila 4. travnja i prilagoditi ih prijedlogu koji su u Sarajevu 27. ožujka dogovoreni s Visokim predstavnikom međunarodne zajednice za BiH Wolfgangom Petritschem, objavili su jučer u Sarajevu američki veleposlanik u BiH Clifford Bond i ministar vanjskih poslova Zlatko Lagumdžija.

Ustavni amadmani koje je prihvatila Narodna skupština RS (NS RS) su »djelomičan no u svakom slučaju nepotpun korak« u ostvarenju konstitutivnosti sva tri naroda u RS, ocijenio je Bond poslije sastanka s Lagumdžijom. On je dodao da sporazum od 27. ožujka, koji mnogi već zovu Sarajevskim sporazumom, »mora biti prihvaćen kao cjeloviti paket i proveden u cijelosti«.

Po Bondu, u prihvaćenim je amandmanima najspornije sužavanje uloge Vijeća naroda RS, koje odgovara ulozi Doma naroda u Federaciji BiH i treba štititi nacionalne interese konstitutivnih naroda.

Problematično je i to što je NS RS smanjila postotak kojim bi Bošnjaci i Hrvati sudjelovali u tijelima vlasti toga entiteta.

Lagumdžija je kazao da RS amandmane mora promijeniti u roku od desetak dana.

Ni Sarajevski sporazum, međutim, nije prihvaćen konsenzusom, jer ga nisu potpisale SDA i HDZ. Predsjednik SDA Sulejman Tihić, primjerice, u sarajevskom tjedniku Dani sporazum je nazvao »političkom pobjedom Srba koja ne garantira ravnopravnost naroda«.

HDZ BiH, pak, u nedavnom je priopćenju ocijenio kako je riječ o rješenju koje hrvatski narod »dovodi u neravnopravnu poziciju, oduzima mu prava konstitutivnog naroda u BiH i svodi ga na nacionalnu manjinu«.

Ako je, međutim, suditi po jučerašnjim reakcijama američkoga veleposlanika u BiH, ni SDA i HDZ neće dobiti priliku da mnogo biraju.

Podsjetimo: Sarajevski sporazum predviđa da će Republika Srpska dobiti Vijeće naroda s priličnim ovlastima. Vlada RS, prema tome sporazumu, imat će 8 Srba, pet Bošnjaka i tri Hrvata, a Vlada Federacije 8 Bošnjaka, pet Hrvata i tri Srbina.

B. PAVELIĆ