Večernji list: 12. 04. 2002.

SINOĆ SE U BEOGRADU NA VRATIMA SAVEZNE SKUPŠTINE POKUŠAO UBITI MILOŠEVIĆEV MINISTAR POLICIJE

Haaški optuženik Vlajko Stojiljković pucao si u glavu

Vlajko Stojiljković, jedan od haaških optuženika, koji bi najkasnije za 15 dana otišao u Haag, bivši ministar policije Srbije, izlazeći iz jugoslavenske Skupštine na stubama si je pucao u glavu. Najprije je javljeno da se ubio. Zatim je iz Urgentnog centra u 20.10 sati liječnik javio da je u kritičnom stanju, ali da je živ s teškim ozljedama glave i mozga. Noćas je operiran, stanje mu je kritično i u životnoj je opasnosti.

Šešeljev radikal pročitao je oproštajno pismo Vlajka Stojiljkovića novinarima, rekavši da mu ga je dao Stojiljkovićev odvjetnik Branimir Gugl. Zanimljivo je da Stojiljković oproštajno pismo nije dao svojoj stranki SPS-u, već radikalima. Stotinjak građana okupilo se sinoć pred Skupštinom uz povike "Izdaja!", "Ubojice!" i "Đinđiću, ustašo!", a zbio se i manji incident nakon što je prolaznica okupljenima dobacila "I trebalo je da se ubije", ali je policija odmah reagirala i zaštitila ju.

U Stojiljkovićevu oproštajnom pismu optužuje se gotovo cio državni vrh Jugoslavije i Srbije, na čelu s Đinđićem i Koštunicom, za veleizdaju i ponižavanje srpske nacije. U nastavku se također nižu teške i prepoznatljive riječi oporbenog socijalističko-radikalskog rječnika. Posebice se okomio na dojučerašnje saveznike, promiloševićevski orijentirane crnogorske članove "Koalicije za Jugoslaviju", o čijim je glasovima ovisila jučerašnja odluka o donošenju sudbonosnog Zakona o suradnji sa Sudom u Haagu. U tom oproštajnom pismu Stojiljković čak poziva narod da ga osveti.

U Beogradu su, međutim, već danima kolale neprovjerene informacije da je bivši ministar unutarnjih poslova izjavljivao kako je spreman bez otpora se staviti Sudu ako se Zakon izglasuje. Međutim, jedan od čelnika SPS-a, stranke inače duboko podijeljene unutar sebe, Zoran Anđelković, rekao je večeras da se Stojiljković već danima pripremao za taj čin i da se nije htio ponižavati pred Međunarodnim sudom.

U isprepletenim dojmovima i pokušajima da se poveže aktualna sadašnjost i nedavna prošlost, postavlja se pitanje kako je Stojiljković uspio unijeti pištolj u Skupštinu kada na vratima postoji elektronička kontrola. Neki misle da nije rijetka pojava da pištolj prođe tu kontrolu, a neki pak da mu je pištolj bio predan na ulazu i uzet pri izlasku iz zgrade, što je normalan postupak. Neizvjesnost je to veća što postoji verzija prema kojoj se bivši prvi čovjek srbijanske policije htio ubiti u skupštinskoj dvorani.

Jugoslavenski predsjednik Vojislav Koštunica sinoć je, u pisanoj izjavi, ocijenio da je pokušaj samoubojstva Vlajka Stojiljkovića tragičan događaj koji opominje i domaću političku javnost, ali i međunarodnu zajednicu "koja nam neprestano postavlja uvjete, vrši pritisak i propisuje ponašanje". Koštunica je dodao i da političke stranke neće pobjeći od odgovornosti "za politiku koja je bila nasilna i bahata i koja nas je, najvećim dijelom, dovela u situaciju u kojoj jesmo".

BEOGRAD Nikša Mandić

IZRUČENJA HAAŠKOM SUDU IZ SRBIJE MOGU SE OČEKIVATI POTKRAJ TRAVNJA

Skupština SRJ prihvatila Zakon o suradnji s Haagom

BEOGRAD - Nakon 15-mjesečne krize u vladajućoj koaliciji jučer je Vijeće građana Savezne skupštine SRJ prihvatilo Zakon o suradnji s Haaškim sudom.

U srijedu je Zakon prihvaćen i u Vijeću republika, gornjem domu jugoslavenske Skupštine. Savezni ministar policije Zoran Živković najavio je da će Zakon stupiti na snagu sutra, dan nakon objave u "Službenom listu".

Zakon podrazumijeva izručenje jugoslavenskih državljana koji su, do dana stupanja na snagu, optuženi u Haagu, ali i sve druge optužene koji nisu jugoslavenski državljani, a zateknu se na teritoriju SR Jugoslavije.

Oporbeni zastupnici iz SPS-a, JUL-a, SRS-a i SSJ-a, koju je osnovao Željko Ražnjatović Arkan, osudili su vladajući DOS, optužujući ih za izdaju.

Na sve kritike oporbe oštro je reagirao šef zastupničke grupe DOS-a u Vijeću građana i srbijanski ministar pravosuđa Vladan Batić koji je izjavio da su protiv zakona upravo oni koji su ranije bili na vlasti i koji su "krivi za stotine tisuća izbjeglica i desetine tisuća mrtvih" i koji su "nacionalna sramota i izdaja".

Za provođenje Zakona mjerodavna su republička ministarstva policije Srbije i Crne Gore, dok odluku o izručenju optuženih donosi savezni ministar pravosuđa. Po Zakonu, od predaje haaške optužnice optuženiku do izručenja može proteći deset dana, a prva izručenja se mogu očekivati potkraj travnja.

SAD su jučer oprezno pozdravile izglasavanje Zakona o suradnji s Haaškim sudom, ali nije odlučeno hoće li to otvoriti vrata novoj američkoj pomoći SR Jugoslaviji. Glasnogovornik State Departmenta Philip Reeker izjavio je da je Beograd i ranije morao surađivati sa Sudom i predati osumnjičenike za ratni zločin, pa Washington namjerava pričekati i vidjeti hoće li prihvaćanje Zakona pratiti brza i učinkovita akcija beogradskih vlasti. (H)

VLAJKO STOJILJKOVIĆ SKRIVAO JE UBIJENE ALBANCE, TUKAO STUDENTE, A SUMNJIČE GA I ZA UBOJSTVO IVANA STAMBOLIĆA

Odani Miloševićev policajac

Vlajko Stojiljković u politički život Srbije ušao je 1987. godine nakon 8. sjednice Saveza komunista Srbije, na kojoj je Slobodan Milošević politički eliminirao dotad najjačeg političara Ivana Stambolića. Dotad je radio kao općinski službenik i policajac u Požarevcu, rodnom mjestu Slobodana Miloševića, a jedno vrijeme bio je i upravitelj zatvora u Zabeli.

Stojiljković je postao vjerni Miloševićev pristaša i nakon više visokih državnih funkcija vratio se omiljenom policijskom poslu. Bio je ministar unutarnjih poslova Srbije od 1997. godine sve do 5. listopada 2000. kada je DOS porazio režim Slobodana Miloševića. Bespogovorno izvršavajući sve Miloševićeve zamisli, kao ministar policije Stojiljković je postao jedna od omraženijih osoba i u Srbiji. Služeći Miloševiću, razbijao je studentske i oporbene demonstracije, a njegova je policija tukla i aktiviste Otpora. Supruga Ivana Stambolića optužila ga je da stoji iza smrti njezina muža, bio je ministar i u vrijeme ubojstva novinara Slavka Ćuruvije, a njegovo se ime spominjalo i kod još nekih nerazjašnjenih ubojstva u Srbiji. Za velikih prosvjeda prije pada Slobodana Miloševića Stojiljković se zalagao da se prosvjednici rastjeraju silom. "Pošaljite samo desetak tenkova ulicom dok se ovi moji ne srede" - poručivao je tada Stojiljković načelniku Glavnoga stožera Vojske Jugoslavije Nebojši Pavkoviću.

Stoljković je bio i jedan od aktera skrivanja tragova zločina na Kosovu te prebacivanja lešava pobijenih Albanaca u Srbiju, od kojih su neki bačeni u Dunav. Upravo njemu je Slobodan Milošević naredio da prikrije tragove zločina. Na kraju je zbog kosovskih zločina zajedno sa svojim šefom Miloševićem, Milanom Milutinovićem, predsjednikom Srbije, i Dragoljubom Ojadnićem, načelnikom GS VJ, optužen u Haagu za kršenje zakona i običaja ratovanja te zločine protiv čovječnosti. Haag ih tereti za protjerivanje 740.000 kosovskih Albanca, a u optužnici se navode i pokolji u desecima albanskih sela i gradova.

V. Barišić