Novi list: 16. 04. 2002.

Račan protiv Račana

Piše: Jelena LOVRIĆ

Premijer Ivica Račan izjavio je jučer kako ni Vlada, ni on osobno, nemaju nikakvih podataka o tome da se bilo kojoj od hrvatskih banaka sprema nešto slično onome što se dogodilo Riječkoj banci. Tako je demantirao svoje, samo dan stare, izjave kako raspolaže indicijama da se u još dvije hrvatske banke – Privrednoj i Splitskoj – događa nešto sumnjivo.

Te su premijerove riječi s razlogom izazvale pometnju u bankarskim krugovima. Valjda ga je netko upozorio da svojim izjavama priziva buru u trezorima, možda i slom ukupnog bankarskog sustava. Štedišama traumatiziranim riječkim iskustvom one zvuče kao poziv na opsadu šaltera. Račan je na to pokušao oprati ruke od odgovornosti, tvrdeći da je izvučen iz konteksta. Za provociranje stampeda štediša krivi su, dakle, ponovo novinari, a premijer je, priznaje, pogriješio samo zato što je s njima razgovarao.

Mediji već neko vrijeme imaju informacije da još neke hrvatske banke posluju neregularno, da se o tome raspravljalo i na sastancima vladajuće petorke. Ali novinari su se prema tim vijestima ponijeli krajnje odgovorno, znajući da bi njihovo olako puštanje u javnost moglo imati katastrofalne posljedice. Premijer je prvi, u izjavi za Jutarnji list, potvrdio i poimence prozvao banke koje su, navodno, problematične. »Upozoren sam na moguće probleme u Privrednoj i Splitskoj banci«, rekao je Račan.

Tu izjavu ni kasnije nije opovrgao, iako se u međuvremenu ljutio na »neodgovorna nagađanja, ishitrene političke izjave i glasine koje mogu izazvati golemu štetu, ne samo bankama nego i cijeloj državi«. Predsjednik se Vlade pokazao manje odgovornim od novinara, jer je glasine – za koje je kasnije rekao da im nema nikakvih potvrda – plasirao u javnost prije provjere. Malo je reći da je to autogol. Riječ je o neoprostivom, dosad najvećem gafu aktualne vlasti. Riječ je o direktnom udaru premijera na bankarsku, a onda i svaku drugu stabilnost države.

Račanove zapanjujuće izjave – koje se mijenjaju iz sata u sat, koje su same sa sobom u stalnoj svađi – u političkoj javnosti provociraju pitanje što se s njim zapravo događa. Nagađa se kako, možda, nije svjestan težine svojih riječi. Ali ako nije svjestan što je svojim olakim i neopreznim govorenjem mogao uzrokovati, znači da je potpuno nedorastao funkciji premijera. Ako je bio svjestan mogućih posljedica, onda je pitanje kako ga razumjeti još teže. Doveo se u situaciju kakvu mu ni najveći protivnici nisu mogli spakirati. Politički su kuloari u prvi tren, dok se još nije znalo da on i osobno stoji iza glasina o problematičnim bankama, nagađali kako desnica ljuljanjem bankarskog sustava udara po Vladi. Zaista je teško pomisliti da premijer ruši sama sebe.

Šef Privredne banke, Božo Prka, najavio je tužbe protiv onih koji »potiču lažne vijesti«, ne isključujući ni premijera. Njegov kolega u Splitskoj banci, Tomo Bolotin, kaže da Račana, ako je rekao ono što mu se navodi, treba odmah poslati doktoru. Za brbljanje i brljanje o bankama, koje je moglo imati kobne posljedice po ukupan hrvatski financijski sustav, adekvatan odgovor može biti samo premijerova ostavka.