Večernji list: 17. 04. 2002.

PLIN OD 10 DO 20 POSTO, STRUJA OD 10 DO 15 POSTO

Peglanje najjeftinije uz noćni program

Struja će biti najjeftinija od 22 sata do šest sati ujutro. Cijena plina za potrošače ovisit će o distributerima

Hrvatski građani mogli bi uskoro (možda već od 1. svibnja) postati redoviti gledatelji noćnog programa. I to ne zbog njegove kvalitete, nego zbog novog tarifnog sustava koji će najjeftiniju struju obračunavati od 22 sata navečer do šest sati ujutro. To takozvano retarifiranje radi se već mjesecima u popriličnoj tajnosti, tako da konkretnih pokazatelja još nema, no prema najavama, može se očekivati ipak poskupljenje struje od 10 do 15 posto.

Prema rješenjima koja su navodno pri kraju, obračun struje više neće biti tako "sofisticiran" da ga većina potrošača uopće ne razumije i iz njega će biti izbačene različite vrijednosti snage. Ta bi se snaga, potrebna za napajanje potrošača, obračunavala po istoj vrijednosti, čime bi se izbjegle komplikacije, a umjesto dosadašnja tri razdoblja (srednja, skupa i jeftina struja), obračunavat će se samo dva. Kućanstva trenutačno još uvijek struju najskuplje plaćaju od 17 do 21 sat, srednja tarifa je od 7 do 17 sati, a najniža od 21 do 7 sati. Promjene u tarifiranju navodno će zadržati skupu struju od 6 do 22 sata, dok bi jeftina struja bila od 22 do šest sati ujutro. Kolika će biti cijena kilovatsata još se ne zna, no sigurno je da će se vrijeme "skuplje struje" povećati. Na koncu, ako ništa drugo, bit će svakome potrošaču jednostavnije na paušal (govori se o 15 kuna) plaćati i potrošene kilovatsate i računica je jasna. Hoće li pritom noćni život postati burniji, vidjeti će se nakon početka primjene novog sustava.

Uskoro bi trebao poskupjeti plin, čija je cijena već dugo ispod cijene koju Ina plaća za njega kad ga uvozi. Taj je energent navodno već trebao poskupjeti, no odustalo se od toga kako novi ministar gospodarstva ne bi započeo mandat poskupljenjima. Kolika će biti cijena plina, ovisit će ponajviše o distributerima koji svoju maržu uračunavaju u cijene i količini plina koji dobivaju. Prema sadašnjim pretpostavkama, to bi moglo biti između 10 i 20 posto, no konačna odluka još se ne zna.

Zdravko Cesar