Slobodna Dalmacija: 18. 04. 2002.

BLIC RAZGOVOR - SAFET HALILOVIĆ, PREDSJEDAVAJUĆI PREDSJEDNIŠTVA STRANKE ZA BiH

Oko sporazuma više nema nesporazuma

Sarajevski sporazum nije savršen, ali pruža šansu da se krene s mrtve točke jer osigurava temelj za multietničnost u oba BiH entiteta. Međunarodna zajednica posljednjih dana pokazuje odlučnost da u cijelosti provede sporazum i u RS

Piše: Emir FELIĆ

Nakon što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila amandmane na Ustav tog entiteta koji nisu sukladni sa sarajevskim sporazumom potpisanim 27. ožujka u Uredu visokog predstavnika, Stranka za BiH najavila je povlačenje svoga potpisa s tog sporazuma.

O stajalištima stranke u vezi s aktualnim trenutkom ustavnih promjena, govori predsjedatelj Predsjedništva Stranke za BiH Safet Halilović.

Mi smo bili frapirani povredom procedure u Republici Srpskoj i takvom bezočnošću političke nakane da se istraje praktično na Karadžićevu ustavu iz 1992. godine, s nacionalnom majorizacijom jednog naroda, s diskriminirajućim normama za druga dva naroda, bez želje da Republika Srpska postane multietnički entitet, što je propisano i u Daytonu.

Kako komentirate blage i spore reakcije međunarodne zajednice na odluku parlamenta Republike Srpske?

Reakcije međunarodne zajednice čak pet dana nije bilo ni u kakvoj formi. Prisutni predstavnici OHR-a držali su se vrlo pasivno, čak, rekao bih, nesuglasno sa svojom ulogom. To je izazvalo reakciju Predsjedništva Stranke za BiH koje je donijelo odluku da će povući svoj potpis u takvoj konstelaciji flagrantnog kršenja sarajevskog sporazuma i ta odluka je još uvijek na snazi.

Nakon te odluke uslijedile su određene reakcije visokog predstavnika koji je rekao da sporazum mora biti u potpunosti proveden u oba entiteta do posljednjeg zareza. To stvara novu situaciju.

Kako bi se mogle dalje razvijati prilike?

Imamo alternativu: ili da ostane Karadžićev ustav u Republici Srpskoj, a to znači cementiranje postojećeg stanja segregacije, ili imati sarajevski sporazum koji nije savršen i koji određenim manjkavostima ne zadovoljava u potpunosti aspiracije ni Stranke za BiH, ni niza drugih političkih stranaka, ali pruža šansu da se krene s mrtve točke jer osigurava temelj za uspostavljanje multietničnosti u oba BiH entiteta, uspostavlja na simetričan način domove naroda.

Visoki predstavnik i međunarodna zajednica posljednjih dana pokazuju odlučnost da se u cijelosti provede sarajevski sporazum. Mislim da je donesena odluka da se, budući da su izbori sazvani za 5. listopada, do 18. travnja, što je posljednji rok, donesu ustavni amandmani u oba entiteta.

Zato će se, dakle, 18. travnja pred Parlamentom RS naći amandmani u popravljenoj formi. Visoki predstavnik radi s njima na tome što mora biti urađeno da bi amandmani bili sukladni sa sarajevskim sporazumom.

Jeste li dobili takva uvjeravanja od visokog predstavnika?

Da, on uvjerava da će sporazum morati biti u potpunosti proveden.

Osim ustavnih promjena, veliku medijsku pozornost proteklih dana izazvala je kriza u Vladi Federacije BiH, te napuštanje sjednice vlade ministara iz Vaše stranke. Je li kriza razriješena i hoće li se ministri Stranke za BiH ponovno uključiti u rad Vlade?

Ministri Stranke za BiH nisu odlazili iz Vlade. Oni su samo napustili jednu sjednicu i vjerojatno neće sudjelovati u radu sjednica Vlade dok se ne raščiste neke stvari. One su takve naravi da se više tiču načina funkcioniranja određenih ministarstava i Vlade u cjelini, a posebno Ministarstva financija i Carinske službe.

Postavlja se također pitanje realnosti proračuna za ovu godinu, posebno ako se ima u vidu da ga je MMF na određen način umanjio za 250 milijuna KM kao nerealan. Samim tim dolaze u pitanje razvojni programi, programi zapošljavanja. Naravno, sporno je i pitanje uplate depozita fantomskoj tvrtki AM Šped, koje više nema, dakle da se te stvari kroz određene procedure i nadležne organe raščiste i da se provedu prijašnji zaključci o odgovornosti.