Novi list: 19. 04. 2002.
Kriminalci trče počasni krug
Piše: Jelena LOVRIĆ
Tvrdnja državnog odvjetnika u ostavci Radovana Ortynskog da ga smjenjuje organizirani kriminal, na drastičan je način reaktualizirala pitanje povezanosti politike i mafije. To je pitanje u Hrvatskoj stalno važeće. Pravosuđe mu se na ozbiljan način nikada nije posvetilo. No, evo, dogodila se jedna velika inovacija – dosad se za vezu s kriminalom optuživala bivša, HDZ-ova vlast; sada je po prvi put, i to s mjesta državnog tužitelja, za tu spregu prozvana aktualna vladajuća ekipa.
Hrvatska je ozbiljno korumpirana zemlja. To tvrde međunarodni stručnjaci, u isto je uvjerena i domaća javnost. U Tuđmanovom desetljeću pakt između politike i mafije bio je notorna stvar. Pojedini centri vlasti – Predsjednički dvori, Ministarstvo obrane – funkcionirali su kao stožeri organiziranog kriminala. Visoki političari spanđavali su se ne samo s domaćim, nego i sa međunarodnim, turbo-kriminalcima. Privatizacija je provedena na mafijaški način. Kako kaže profesor Josip Županov, šverceri oružja i trgovci drogom regrutirani su u hrvatsku elitu. Na tom kumstvu s kriminalom Tuđmanova je kamarila na koncu i pala.
Aktualna je vlast dobila mandat da očisti Hrvatsku i pretvori je u urednu pravnu državu. Dvije godine – rezultat je u tom pogledu nula. Taj rezultat, tvrde odvjetnički maheri, neće promijeniti ni ishod onih nekoliko procesa koji nikako da se privedu kraju. Promjene nisu uslijedile ni nakon ustoličenja Ortynskog. Na mjestu glavnog državnog tužitelja prije nešto više od godinu dana dočekan je kao hrvatski Eliot Ness. Njegove gromke izjave o sprezi kriminala s policijom, pravosuđem i politikom – koje su ga i kvalificirale za visoku funkciju – ostale su na razini parola. Ništa nije napravio, u međuvremenu brojni su slučajevi stigli do zastare.
Vlada Ortynskog smjenjuje jer je nezadovoljna njegovim radom. Mada se u drčnosti, koja se pritom demonstrira, a koja je Račanovom kabinetu dosad bila sasvim strana, može raspoznati i želja za pranjem vlastitih ruku. Odlučnom smjenom tužitelja Vlada forsira dojam da je za progon kriminala jako zagrijana. To se dosad nije dalo primijetiti. Štoviše, u Hrvatskoj uglavnom prevladava mišljenje da za obračun s bezakonjem, presudno, nedostaje političke volje. Za impregniranost Hrvatske kriminalnim elementom svakako nije odgovoran tek državni tužitelj, ali on jedini mora otići i tu je falinka.
Tvrdeći kako ga smjenjuju da ne bi uhvatio mafiju za rogove, Ortynski de facto za spregu s organiziranim kriminalom optužuje Račanovu Vladu i institucije vlasti. Optužba je neugodna jer dolazi od državnog tužitelja i vrlo se teško od nje prati. Vlada se dovela u poziciju da je za kriminalne veze, pozivajući se na Ortynskog, sada prozivaju i oni koji bi se morali pokriti ušima i šutjeti. Da je pravde, odavno su se trebali naći među optuženima. Vrhunski je paradoks da danas premijera Račana kao kriminalca sumnjiče oni koji su za HDZ-a od šofera prekonoć postali tajkuni. Oni koji su trebali biti ulovljeni, a nisu, danas dreče: drž'te lopova! Aktualna je vlast za tu situaciju i sama zaslužna. Sveti joj se njena glupa politika pomirbe s političkim kumovima mafije.