Vjesnik: 20. 04. 2002.
Ortynski: Hrvatska je u posljednjih deset godina bila Eldorado za kriminal
U emotivnom istupu Ortynski izjavio da zna tko stoji iza pretvorbe Večernjeg lista, a može dokumentirati i tko je u politici u sprezi s organiziranim kriminalom / Govorio je i o švercu oružja povezanim s Irakom i Libijom, te pranju novca u jednoj banci /
Prozvao je i suce koji kasne s pisanjem presuda spomenuvši slučaj »male zločinačke organizacije« / Sabor se nastavlja u srijedu baviti »slučajem Ortynski«ZAGREB, 19. travnja - Emotivno i potreseno, uz duboke uzdahe, drhtavih usana i na trenutke gotovo na rubu plača, Radovan Ortynski u petak se, vjerojatno posljednji put prije nego ga Sabor smijeni, obratio zastupnicima. Iako je rasprava o razrješenju glavnog državnog odvjetnika završena i još se samo trebalo glasovati, nakon izlaganja Ortynskog sjednica je prekinuta, a nastavak najavljen za srijedu. Sabor će tako idući tjedan zabilježiti četvrti dan bavljenja »sagom Ortynski«.
Govorom u kojem je, ogorčen i razočaran odnosom politike prema njemu natuknuo kako zna mnogo stvari i može ih dokumentirati - među ostalim i tko stoji iza pretvorbe Večernjeg lista, glavni državni odvjetnik u ostavci iznenadio je i zaintrigirao zastupnike.
»Na mjesto glavnog državnog odvjetnika dovela me politika, ali sam se prihvatio posla i o tome nisam razmišljao jer me politika ne zanima. Nisam tu došao zbog politike nego se boriti protiv kriminala. Da sam znao da će funkcioniranje Državnog odvjetništva biti vezano uz politiku, ne bih prihvatio tu funkciju«, rekao je Ortynski. Izjavio je da je došavši na to mjesto iza sebe ostavio veću plaću i izložio se vjetrometini, medijskom linču i pričama koje su krenule o njemu.
»Odlazim s ovog položaja uzdignute glave, ali mom nasljedniku bit će teško odraditi taj posao do kraja i ne znam kako će uspjeti izaći iz tog vrzinog kola. Nadam se da će uspjeti u mirnijim vodama doći do cilja do kojeg sam ja želio doći, a to je bespoštedna borba protiv svih vidova kriminala jer je ova zemlja u posljednjih deset godina bila Eldorado za kriminal«, ustvrdio je Ortynski. Ogorčeno je naveo kako je došao u posjed nepotpisane, ali pozitivne ocjene iz Ministarstva pravosuđa o radu Državnog odvjetništva.
Zastupnicima je poručio da slobodno osnuju povjerenstvo koje će istražiti njegove navode o povezanosti organiziranog kriminala i politike. Kako je istaknuo, može to dokazati imenima i prezimenima jer za sve ima dokumentaciju.
Skačući u natuknicama sa slučaja na slučaj, Ortynski je zaintrigirao zastupnike raznim navodima, poput onoga o pranju novca u jednoj hrvatskoj banci.
Ne navodeći o kojoj je banci riječ, tek je izjavio da je policiji dostavio podatke koje je dobio i prema kojima je u toj banci 99 posto dokumenata lažnih, a tek jedan posto pravih. Govorio je i o međunarodnom švercu oružja koji je išao preko Jadrana, s čim su povezani Irak i Libija.
»Bivša Jugoslavija bila je usko povezana sa zemljama koje su bile poznate kao terorističke, a to se u rukavicama događalo i proteklih deset godina«, naveo je.
Vezano uz to, rekao je kako »postoje skladišta oružja u kojima se drži oružje koje ne pripada policiji - proturaketni sustavi«. Istaknuo je i pitanje odgovornosti sudaca koji nakon postupka ne pišu odmah presudu navodeći da je presuda »maloj zločinačkoj organizaciji« napisana tek nakon tri mjeseca.
Politika ga je postavila, politika ga i smjenjuje, glavni je naglasak kratke rasprave koje se prije istupa Ortynskog vodila o njegovoj smjeni. Damir Kajin (IDS) kazao je da ne dovodi u pitanje njegovu smjenu, ali je upozorio da će biti sve manje pravne države što se više bude radilo promjena u pravosuđu.
»Ortynski nije žrtva ovog režima, ali ni ova Vlada ne može postati žrtva Ortynskog i njegovih izjava. Državni odvjetnik se u svojim izjavama poigrao s dignitetom vlasti, a vlast se poigrava s dignitetom Državnog odvjetništva u cjelini«, naglasio je Kajin, zaključivši da »svi postajemo žrtve iracionalne atmosfere koja se stvara«.
Anto Kovačević (HKDU) smatra da je Ortynski priznao nemoć pred organiziranim kriminalom. Ako se njegove izjave o sprezi kriminala i vlasti pokažu točnim, Kovačević je Vladi preporučio da »na prstima siđe s vlasti jer će uskoro nastati jurnjava«. Ako se pak pokažu netočnim, Ortynski bi zbog toga trebao završiti iza rešetaka, rekao je tražeći od njega da decidirano kaže tko i na koji način ometa rad Državnog odvjetništva. Josip Leko (SDP) konstatirao je da je Ortynski sam podnio ostavku jer je procijenio da je to doprinos efikasnijem pravosuđu.
Hadezeovci bojkotirali raspravu jer »ne žele biti dekor u obračunu«
Raspravu u petak o razrješenju Ortynskog bojkotirali su hadezeovci jer je Sabor s dnevnog reda skinuo njihov pet mjeseci star zahtjev za smjenom glavnog državnog odvjetnika. Iako je predsjednik Sabora Zlatko Tomčić predložio objedinjenu raspravu o Vladinu i HDZ-ovu prijedlogu,
Odbor za Ustav zaključio je daprijedlog za smjenom glavnog državnog odvjetnika može podnositi samo Vlada a ne stranke, te da HDZ-ov prijedlog treba skinuti s dnevnog reda. Videći u takvoj odluci nakanu da ih se spriječi u iznošenju razloga zašto treba smijeniti Ortynskog, hadezeovci su odbili sudjelovati u raspravi.
»Ne želimo biti dekor u obračunu koji ima duboko političke i vrlo sumnjive razloge, s obzirom na optužbe Ortynskog o povezanosti organiziranog kriminala i državnih institucija«, istaknuo je Drago Krpina. Nakon toga HDZ-ovi zastupnici napustili su sabornicu.
Trconić: Ortynski je izgubio orijentaciju
Predsjednik Odbora za pravosuđe Luka Trconić komentirao je novinarima govor Ortynskog rekavši da nije iznenađen jer je takav stil izlaganja čuo već u srijedu. »Njegovo izlaganje pokazuje da je izgubio orijentaciju. Ako je točno to što tvrdi, onda je sve te slučajeve trebao procesuirati dok je bio na dužnosti glavnog državnog odvjetnika. Budući da to nije učinio, to su razlozi da više ne ostane na svojoj funkciji«, rekao je Trconić.
Smatra kako su aluzije o sprezi kriminala i politike neprilične, ali i da se nakon izlaganja glavnog državnog odvjetnika u ostavci treba osnovati istražno povjerenstvo kako bi Ortynski imao priliku iznijeti sve čime raspolaže.
Na pitanje može li Ortynski ostati na mjestu zamjenika glavnog državnog odvjetnika budući da je sam dao ostavku, Trconić je odgovorio kako će Ortynski svakako biti razriješen bilo na prijedlog Vlade ili po nekoj drugoj osnovi.
Marija Pulić