Slobodna Dalmacija: 20. 04. 2002.

KOLIKO SU ODMAKLE PRIPREME SPORAZUMA O DVOJNOM DRŽAVLJANSTVU BiH

Srbija pretekla Hrvatsku

BiH je najbliža potpisivanju ugovora o dvojnom državljanstvu sa Srbijom i Crnom Gorom. Potrebno je tek otkloniti neke tehničke detalje, dok se Hrvatska još nije službeno izjasnila o prijedlogu sporazuma

SARAJEVO — Sjednica međudržavnog vijeća BiH i Republike Hrvatske trebala bi se održati u drugoj polovini svibnja, no konačan datum sastanka po svemu sudeći ovisit će o dinamici i realizaciji zaključaka s posljednje sjednice Vijeća. Predstavnici dvije države razgovarat će o spornom ugovoru vezanom za dvojno državljanstvo.

Amer Kapetanović, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova, nije želio potvrditi ovu informaciju, ali je kazao da će ekspertni timovi hrvatske Vlade i saborskog povjerenstva vrlo brzo iskristalizirati stajalište Republike Hrvatske prema prijedlogu ugovora o dvojnom državljanstvu koje je Vijeće ministara BiH već odavno proslijedilo u Zagreb. Kapetanović je kazao kako je BiH zainteresirana da što žurnije dođe do potpisivanja ugovora. On je čak precizirao i datum do kojeg bi trebalo zaključiti ugovor, to je 1. siječnja 2003. godine. Do tog datuma BiH bi trebala regulirati pitanje dvojnog državljanstva sa svim zemljama. U pitanju je zakonski rok, a sve osobe podrijetlom iz BiH koje sada polažu pravo na BiH-državljanstvo mogle bi ga zauvijek izgubiti. Za BiH-vlasti je sasvim logično prioritetno potpisivanje ugovora o dvojnom državljanstvu sa susjednim državama, Republikom Hrvatskom i Državnom zajednicom Srbije i Crne Gore, budući velik broj građana BiH posjeduje upravo državljanstvo ovih zemalja. Prema riječima Kapetanovića, BiH je najbliža potpisivanju ugovora sa Srbijom i Crnom Gorom. Potrebno je tek otkloniti neke tehničke detalje, kazao je Kapetanović.

Što se, pak, tiče situacije s ostalim zemljama, prema njegovim riječima, dosta toga zavisi od njihovih zakona. Primjerice, već sad je izvjesno kako će veliki broj građana Slovenije podrijetlom iz BiH ostati bez BiH-državljanstva. Međutim, s nekim drugim zemljama u kojima živi velik broj osoba podrijetlom iz BiH, kao što su Švedska, Nizozemska i neke druge europske zemlje, takvih problema ne bi trebalo biti.

Zlatko TULIĆ