Večernji list: 22. 04. 2002.

HAAŠKI SUD - DANAS U PODNE ISTJEČE ROK ZA PREDAJU HAAŠKIH OPTUŽENIKA

Prijavili se osumnjičeni za zločine u Dubrovniku

BEOGRAD: Sanja Despot

Danas u podne istječe rok koji su savezne vlasti dale za dobrovoljnu predaju 23 osobe s popisa haaških optuženika. Poslije njegova isteka, najavio je srpski premijer Zoran Đinđić, uslijedit će uhićenja.

Agencija Beta javila je jučer poslijepodne da se u subotu Okružnom sudu u Beogradu javila osoba optužena za ratne zločine počinjene na dubrovačkom ratištu. Ako je taj podatak točan, riječ je ili o admiralu Milanu Zecu ili o Vladimiru Kovačeviću, jer su se Strugar i Jokić ranije dobrovoljno predali i čekaju početak suđenja na slobodi.

Iako je iz saveznog Ministarstva pravde medijima rečeno da su tijekom vikenda kontaktirali s nekoliko osoba, raspitujući se za uvjete dobrovoljne predaje, jedino se Dragoljuba Ojdanića, bivšeg načelnika Generalštaba VJ, smatra sigurnim putnikom za Haag. Pomoćnik jugoslavenskog ministra pravde Nebojša Šarkić potvrdio je kako je s Ojdanićem postignut dogovor te su jugoslavenske vlasti nakon njegove predaje i dobrovoljnog odlaska u Haag spremne sudu dati jamstva za Ojdanićevo puštanje na slobodu do početka suđenja.

Ojdanić bi se danas u podne trebao pojaviti u saveznom Ministarstvu pravde, najavio je Vojislav Seležan, odvjetnik kojeg je Ojdanić angažirao za obranu pred Haaškim sudom.

- Kad će točno krenuti, zavisi od odluke vlade - rekao je Seležan, procjenjujući da bi cijela procedura mogla biti gotova do kraja tjedna.

Ojdanić je optužen za ratne zločine počinjene na Kosovu 1999. godine. S te je optužnice u Haagu zasad samo Slobodan Milošević. Vlajko Stojiljković se ubio, a Milan Milutinović će, sudeći prema izjavama srpskog premijera Zorana Đinđića, ostati zaštićen do izbora, iako je i njegovo ime na popisu od 23 osobe koje su jugoslavenske vlasti pozvale na predaju.

O bivšem potpredsjedniku savezne vlade Nikoli Šainoviću Beogradom kolaju različite priče. Od poluslužbenih izjava da je u prijašnjih nekoliko dana pregovarao o predaji pa se i njega danas do podneva može očekivati u Ministarstvu pravde do tvrdnji kako će sigurno slijediti primjer pokojnog Stojiljkovića. Beogradski Nacional tvrdi kako Šainović planira bijeg u Libiju ili Bjelorusiju.

S koliko je osoba Ministarstvo pravosuđa preko vikenda stupilo u kontakt i je li još s kim postignut dogovor, nije se jučer moglo doznati. Među mogućim putnicima u Nizozemsku trebali bi, podsjetimo, biti i Šljivančanin, Mrkšić i Radić te Milan Martić. Najzanimljivija je i dalje sudbina dvojca Karadžić-Mladić s obzirom na to da se teško može očekivati kako će se danas ponosno ušetati u Ministarstvo pravde i zatražiti garancije da im se poslije predaje omogući čekanje na slobodi. Đinđić se ogradio kako ih neće loviti srbijanska policija, ali i dalje ostaje nejasan smiješak glavne tužiteljice Carle del Ponte nakon posljednjih razgovora u Beogradu.

Iako je središte grada oblijepljeno posterima s Karadžićevim likom, građani Beograda ne pokazuju poseban interes za haaške teme niti što sluti na masovne proteste kojih su se vlasti pribojavale.