Vjesnik: 23. 04. 2002.
Šok zvan Le Pen trese Europu
Šokantan rezultat nije toliko pobjeda Le Pena koliko poraz Jospina, jedna je od ocjena nakon francuskog izbornog potresa
BRUXELLES, 22. travnja (Od Vjesnikove dopisnice) - »Vidim katastrofu«, izjavio je specijalni koordinator francusko-njemačkih odnosa pri njemačkoj Vladi Rudolf von Thadden. Njegova je izjava jedna od rijetkih što su ih dale službene osobe. Ostali strpljivo čekaju službene rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora kako se ne bi ponovila ona bizarna situacija kad su s ove strane Atlantika slali čestitke službeno nepotvrđenom pobjedniku američkih izbora.
Šok Le Pen trese Europu. Iako nitko ne sumnja da će Chirac dobiti i svoj drugi mandat, ulazak najrazvikanijeg i po mnogo čemu najekscesnijeg francuskog ultradesničara u finale predsjedničke utrke tumači se kao važan signal građana, birača, poreznih obveznika. Šokantan rezultat nije toliko pobjeda Le Pena koliko poraz Lionela Jospina, jedna je od ocjena nakon izbornog potresa.
Rezultat izbora predstavlja poraz cjelokupne francuske ljevice i značajan signal da izborno tijelo u Europi definitivno skreće udesno, nezadovoljno (ne)izvršavanjem obećanja vlada lijevog centra. Birači su sankcionirali pet godina »sustanarstva« desnog predsjednika i lijevog premijera koja je vodila općem dojmu da je finale predsjedničkih izbora gotova stvar, rezerviran za Chiraca i Jospina.
Jean Marie Le Pen član je Europskog parlamenta dugi niz godina usprkos činjenici da je na vrhu njegovog programa naglašeni antieuropeizam. U većini medijskih reakcija, šokantan izbor francuskih birača čita se kao znak da je vrijeme za nova imena i svježe politike. Ljevica u Francuskoj uspavala se smatrajući Jospinov ulazak u drugi krug izbora stvari danom samoj po sebi, Francuzi su mu odbacivanjem poručili da biti Jospin nije dovoljno.
Rekordno niskim odazivom na izbore, Francuzi su potvrdili svoje nezadovoljstvo ljudima koji ih vode i odlučuju u njihovo ime. Jospinu za ulaznicu u drugi krug nije bilo dovoljno što se izborio za 35-satni radni tjedan, što je snizio nezaposlenost, što je za njegovog vođenja vlade francuska ekonomija postala jedna od najuspješnijih u EU. On je propustio dati populistička obećanja tipa 200.000 novih mjesta u zatvorima. Jospin nadalje nije odgovorio na sve nervoznije reagiranje javnosti na rastuću nesigurnost, kriminal, rasne tenzije.
Le Pen obećava izgon stranaca. Francuzi se osjećaju sve neudobnije suočeni sa svakodnevicom slamova u predgrađima metropola, vrijeme idile tolerancije prošlo je kako se stišala radost zbog osvajanja svjetskog prvenstva u nogometu kada su »uvozne« zvijezde postale simbolom časti i ponosa te velike zemlje. Jedini je Le Pen u to vrijeme obožavanja Zidanea i ekipe »frktao« na »šarenu« reprezentaciju stranaca s francuskim grbom na dresu. Pokopali su ga. No, uskrsnuo je, kao i mnogo puta dosad.
Za razliku od Jospina koji se nije sjetio ili, vjerojatnije, usudio ubaciti pitanje sigurnosti običnih građana u sam vrh predizborne agende, Le Pen je točno detektirao što Francuze smeta i žulja.
»Francuska ovo ne zaslužuje«, piše na naslovnicima francuskih novina, i lijevih i desnih, pokušavajući izračunati žrtve i štete »Le Penove bombe«.
Ako se nakon oluje bolje diše, na kraju će jedine »kolateralne štete« Le Penove »eksplozije, potresa i brutalnog prizemljenja« pretrpjeti socijalisti i Jospin, a među naučene lekcije političari će zaista morati ubaciti i onu da je ključ uspjeha na izborima pažljivo slušanje ljudi. Le Pen je to znao. I za to je honoriran.
Lada Stipić Niseteo