Novi list: 25. 04. 2002.

NOVI PREDSJEDNIK HDZ-a NAJAVIO NEPROVEDIVE REZOVE

Sanader nema većinu za smjenu Pašalića i Škare

Pokuša li provesti plan o njihovoj eliminaciji i pritom doživi neuspjeh, Sanaderov kredibilitet bio bi doveden u pitanje

ZAGREB – Već po završetku sabora HDZ-a Ivo Sanader je u pobjedničkom zanosu otvorio frontu protiv Ivića Pašalića i, kako bi rekao Branimir Glavaš, »mračnih poraženih snaga«. Baš je Glavaš u nedjelju navečer netom poslije proglašenja izbornih rezultata prvi najavio »rezove u HDZ-u« nakon kojih u stranci neće ostati svi njezini sadašnji članovi. Sanader je to njegovo upozorenje 24 sata kasnije pretočio na HTV-u u zahtjev da mu Pašalić i Joso Škara stave svoje mandate na raspolaganje.

No, članovi stranke s kojima smo jučer razgovarali, neovisno iz kojeg su tabora, slažu se da se Sanader nepotrebno, pa i štetno izletio preko medija. Naime, Sanader je pred sebe postavio iznimno zahtjevnu zadaću, bez da je procijenio može li je uopće provesti. Ako su točne analize pašalićevaca da čak ako se izuzmu pojedini »dvostruki igrači«, oni u Središnjem odboru drže pod kontrolom sedam članova više nego suparnici, onda je Sanader u zaista očajnom položaju. Bez podrške tog stranačkog tijela, sukladno sadašnjem statutu, predsjednik HDZ-a ne može učiniti gotovo ništa. Na VI. općem saboru HDZ-a Sanader i Vladimir Šeks željeli su na prepad promijeniti statut stranke i osigurati veće ovlasti za predsjednika HDZ-a, ali taj je pokušaj tada neslavno propao.

O promjenama statuta na upravo održanom saboru nije se ni raspravljalo. Dakle, o Pašalićevoj i Škarinoj sudbini odlučivat će Središnji odbor i to tek ako predsjedništvo HDZ-a podnese zahtjev za njihovo razrješenje. A u predsjedništvu nakon odustanka Škare od ostavke i zbog činjenice da Jadranka Kosor trenutačno obavlja i dužnost zamjenice predsjednika i predsjednice Zajednice žena, Pašalićeva struja ima premoć 7:6. Može se pretpostaviti, čemu se i Sanader nada, da će pojedini članovi predsjedništva izabrani na Pašalićevoj listi biti maksimalno kooperativni. Ali teško je vjerovati da će Pašaliću toliko okrenuti leđa da će dignuti ruku za njegovo micanje s mjesta ravnatelja Zaklade hrvatskog državnog zavjeta. Gotovo isto vrijedi i za Škaru.

Ne treba ni govoriti što bi za Sanadera značilo da neposredno nakon pobjede na saboru HDZ-a pokuša realizirati plan o eliminaciji spomenutog dvojca i pritom doživi neuspjeh. Sanaderov kredibilitet bio bi doveden u pitanje i njegovi bi pristalice posumnjali u liderske sposobnosti predsjednika HDZ-a.

Sanader se nalazi u situaciji u kojoj nema dobrih rješenja. Javnost od njega traži dokaze da se HDZ može promijeniti, konkretno da marginalizira Pašalića. S druge strane stranka se neće moći pripremati za izbornu pobjedu ako će u njoj buktjeti rat između dvaju tabora. Može se očekivati da će Sanader nakon što su mu Pašalić i Škara poručili da ne namjeravaju podnijeti ostavke, sada stati na loptu. U statutu postoji odredba da se Središnji odbor mora sastati barem jednom u tri mjeseca, a budući da je zadnja sjednica održana prije deset dana, Sanader će vjerojatno otezati sa sazivanjem nove. Dotle će s neizvjesnim uspjehom nastojati pridobiti što više članova Središnjeg odbora koji su skloni Pašaliću.

Za to će vrijeme Pašalić sigurno nastaviti javno pozivati na zajedništvo u HDZ-u i optuživati Sanadera da nije shvatio poruku koju su u tom smjeru poslali svi izaslanici sabora. Iza kulisa će, naravno, na svakom koraku nastojati otežati život Sanaderu. To bi na članstvo trebalo ostaviti dojam o Pašaliću kao odgovornom političaru kojem je na prvom mjestu interes HDZ-a, dok je Sanader izazivač sukoba koji bitno umanjuju izglede stranke za pobjedu na parlamentarnim izborima.

D. CIGLENEČKI