Vjesnik: 25. 04. 2002.
Martić i ostali u roku od dva tjedna u Haagu?
Mrkšiću je zbog zdravstvenog stanja odobren »poček« od 30 dana / Ojdanić bi mogao otputovati u Haag već u četvrtak redovnim letom JAT-a
BEOGRAD, 24. travnja (Od Vjesnikove izvjestiteljice) - Šestorica optuženika, Dragoljub Ojdanić, Nikola Šainović, Milan Martić, Mile Mrkšić, Vladimir Kovačević i Momčilo Gruban, spremni su za dobrovoljnu suradnju s Haaškim sudom. Oni će se pojaviti pred Sudom u razdoblju od nekoliko dana do dva tjedna nakon što je istekao rok za dobrovoljnu predaju koji je odredila savezna vlada.
Za one koji se nisu odazvali pozivu jugoslavenske vlade, ministarstvo pravosuđa dostavit će optužnice Okružnom sudu u Beogradu. Izuzetak će, čini se, biti Mrkšić kojemu je zbog zdravstvenog stanja odobren »poček« od trideset dana, a možda i Ojdanić koji bi mogao otputovati u Haag već u četvrtak.
Beogradski dnevnik Danas piše da će država Srbija ipak jamčiti pred Haagom za svu dvadesettrojicu optuženika s haaške liste, a ne samo za tu šestoricu koji su se odazvali pozivu vlade. Neizvjesno je samo, piše list, odnosi li se to i na Radovana Karadžića i Ratka Mladića koji, prema službenim izvorima, navodno nisu na području SRJ.
Prema nekim procjenama, Veselin Šljivančanin ipak se neće predati, što dokazuje njegova prošlogodišnja najava da se nema namjeru predati te da u džepu uvijek nosi ručnu bombu. Šainović, navodno, jedva je pristao na dobrovoljnu predaju. O Grubanu u srbijanskoj javnosti ne zna se gotovo ništa, a Kovačević je optužen jer je zapovjedio bombardiranje Dubrovnika. Dnevnik Nacional opisuje događaje u vezi s dobrovoljnom predajom Sudu kao sezonu lova.
Nacional piše da vlasti žestoko pritišću Srbe s popisa, a tajna policija ih ucjenjuje i navodno prijeti njihovim obiteljima. Tako se, kako se navodi, pregovaralo s većinom optuženika iz Republike Srpske. Jedini kojem se nije smjelo prići na taj način jest Ratko Mladić koji će, piše Nacional, biti zaobiđen u travanjskoj seriji uhićenja i predaja.
Predsjednik SRJ Vojislav Koštunica kaže da dobrovoljne predaje nisu povod za izražavanje zadovoljstva, niti za likovanje. Ističe da je riječ o međunarodnoj obvezi koja se ne može izbjeći te da je za sve bolje da se ona ispunjava u skladu sa zakonom. Koštunica kaže da je na negativnu predodžbu o Haagu utjecalo to što se dosad optuživalo najviše čelnika iz srpskog naroda dok s drugim narodima to nije bio slučaj, a odgovornost za rat i zločine leži na svim stranama.
Vesna Fabris Peruničić