Vjesnik: 02. 05. 2002.
Uštimavanje na Zrinjevcu
BRUNO LOPANDIĆ
Hoće li hrvatsko vanjskopolitičko koprcanje biti neutralizirano sada kad se Tonino Picula odlučio redovito na konzultacije zvati svoje veleposlanike? Kako je to sam spomenuo na konferenciji za novinare, »treba pokušati spriječiti disonantne tonove i krive poruke međunarodnoj javnosti«.
Odluka hrvatskoga šefa diplomacije da se odsad te konzultacije obavljaju redovito nije loša, samo što se s njom zakasnilo dvije godine. U te dvije godine hrvatska se vanjska politika prilično izblamirala u svojim kontradiktornim i različitim stavovima, dovevši strane diplomate u neugodnu situaciju. Kako bi saznali istinsko hrvatsko stajalište i došli do nekog zaključka, morali su trčati od Predsjedničkoga ureda preko Vlade do Ministarstva vanjskih poslova. Često im to na kraju i nije polazilo za rukom, jer su stajališta bila dijametralno suprotna. No, koliko u toj domaćoj zbrci, u kojoj koalicija želi nešto odlučiti o vanjskoj politici, a još uvijek pati od sindroma izolacije posljednjih deset godina, mogu pomoći hrvatski veleposlanici?
Ovaj je sastanak, za domaće političare ponajprije, imao pedagoški karakter. Pozvani hrvatski veleposlanici u zemljama EU-a najvećim su dijelom bilateralni, no europska politika više se ne vodi na tim starim podjelama. U svakoj od zemalja razgovara se o europskim temama koje se tiču svih. Loša koordinacija hrvatske vanjske politike trebala bi prestati upravo zbog činjenice da Hrvatska i EU ulaze u sve ozbiljniji dijalog, u kojem će biti sve manje prostora za pogreške i lutanja. Dosad, ustvrdio je Picula, hrvatski disonantni tonovi nisu imali velike posljedice, nego su samo stvarali groteskne situacije. S takvom bi se tezom mogli složiti samo djelomično, jer su propusti u pregovorima sa Slovenijom i Italijom, primjerice, stvorili velike probleme koji još nisu riješeni. Za razvijanje odnosa s Beogradom, od čega Hrvatska ima samo koristi, u nekoliko je navrata bio potreban Mesić. Zrinjevac je - u strahu od »ekstremista« u koalicijskim redovima - uglavnom šutio.
Da se na Zrinjevcu smoglo više političke hrabrosti nešto ranije, cijeli niz besplodnih rasprava o nečemu o čemu se ne raspravlja nego se provodi, ne bi niti bilo. No, ako su veleposlanici u dva dana postigli konsenzus o tome da se u Vladi više neće dovoditi u pitanje provedba europskih normi - i to je već nešto.