Glas Slavonije: 04. 05. 2002.
DR. VILIM HERMAN, SABOR
SKI ZASTUPNIK I PREDSJEDNIK OSJEČKO-BARANJSKOG ŽUPANIJSKOG VIJEĆA HSLS-aGospodine Liniću, nemate pravo odlučivati o sudbini Slavonije i Baranje
O preustroju osječke Gradske banke u stečaju još se uvijek više piše u medijima nego što smo svjedoci nekakvih konkretnih zbivanja i aktivnosti. O tome gdje je "zapelo" nakon razgovora koji su obavljeni u kabinetu premijera Ivice Račana, razgovarali smo sa saborskim zastupnikom, dr. Vilimom Hermanom, predsjednikom osječko-baranjskog Županijskog vijeća HSLS-a.
* Jesmo li danas bliže pozitivnom ili negativnom raspletu priče o formiranju jedne regionalne, slavonske agroobrtničke banke?
- Nadam se da smo bliže pozitivnom rješenju, kako bi naša regija jednostavno imala ono što je preduvjet za bilo koji ozbiljan razvojni ciklus, posebice gospodarski. A to je da imamo takvu regionalnu investiciju agroobrničku banku. No, što je razlog da kažem kako samo mislim da smo bliže, ali ne i da sam siguran i uvjeren da je to baš tako? Prošla su tri tjedna od sastanka u Zagrebu, gdje smo razgovarali s premijerom Račanom i potpredsjednikom Vlade Linićem, i ništa se novoga ne događa. Treba jasno reći da je nezamislivo da se šutnjom želi prijeći preko pitanja koja smo otvorili i zahtjeva koje smo postavili. U razgovoru je premijer Račan bio vrlo susretljiv i ponavljao da su njegova vrata otvorena za takve razgovore. No, kada je Račan otišao, Linić je u svom stilu rekao da će raditi sve na likvidaciji banke. Koji su i kakvi to onda odnosi? Ja sam tada i upitao znači li to da su vrata kada nema premijera odjednom zatvorena, dapače da su se ona njegovim odlaskom i zalupila? Moja je poruka jasna: gospodine Liniću, Vi nemate pravo u toj priči držati sve konce u rukama, kao ekskluzivna osoba koja će odlučivati o sudbini Slavonije i Baranje. Vama je povjeren mandat da biste bili odgovorni i raspravljali o problemima. I zato mislim da je trenutak da se doslovce kaže "Dosta!", ako ne bude spremnosti da se ovih dana razgovori nastave, ali s idejom da se postignu rezultati. A ne imati dvije taktike - jedna dok sjedi premijer, i druga slonovska, kada premijer zatvori vrata.
"SNAĐITE SE"
* Tko zapravo treba napraviti sljedeći korak - Račan i Linić sazvati sastanak ili se nešto drugo najprije treba dogoditi?
- Mi smo očekivali da je to tako.
* U kom bi se smjeru sve zajedno moglo nadalje razvijati?
- Ti razgovori prije svega trebaju biti nastavljeni. Dakle, mi smo na onoj točki kada je upitno hoće li oni biti nastavljeni. Možda zato poneka rečenica djeluje pomalo nervozno, ali ona zapravo nije to nego definiranje stajališta da se započeti poslovi nastave. Dogovoreno je i da razgovaramo o brojnim drugim slavonskim projektima, uz sudjelovanje slavonsko-baranjskih saborskih zastupnika. No, ako je u ovom trenutku tema upravo ova - slavonsko-baranjska regionalna
, investicijska, agroobrtnička banka, onda treba reći da je sljedeći korak rasprava o strateškom partneru. Sve se poduzima da se on pronađe, ali to istodobno ne može biti uvjet na temelju kojega bi se na kraju kazalo: "E, ništa se ne može dogoditi." Idemo razmotriti u kojem smjeru sada to ide jer je nastojanje da se strateški partner pronađe već tu. Napore valjda treba ulagati i onaj koji je zadužen za te poslove, a to je potpredsjednik Linić. Ne može ostaviti da stvari idu samo svojim tokom. Možda će se već sutra od njega čuti glasovita rečenica: "Snađite se." Zašto ta teza ne vrijedi za Riječku banku? Zašto ta teza ne vrijedi i u nekim drugim situacijama kada se pokazalo da taj tzv. državni intervencionizam i te kako zapravo postaje instrumentom ekonomske politike? U Slavoniji i Baranji valjda vrijede isti kriteriji. Dakle, to bi trebao biti sljedeći korak.POTENCIJALI GRADSKE BANKE - STARTNA PREDNOST
* Koje je zapravo mjesto Gradske banke u stečaju u svemu tome o čemu govorite?
- Ja tu naravno nisam ekspert, niti se želim tako demonstrirati. U tom više želim biti moderator, ali prije svega iz pozicije Slavonca koji više jednostavno ne želi dopuštati da stvari idu nekamo, tko zna u kojem smjeru, a ispada u slijepo crijevo. Smatram da je ta pozicija Slavonca zdrava pozicija, pa se onda može zaključiti da je rasprava o Gradskoj banci prvo rasprava o njezinim mogućnostima da zadobije ulogu regionalne slavonsko-baranjske banke koja će prije svega pomagati agraru, te naravno malom i srednjem poduzetništvu i obrtu.
Teško to može napraviti Slavonska, odnosno Hypo banka, koja manje-više prati PIK-ove i to je sasvim u redu. No, znatno više od 50 posto zemlje u Slavoniji i Baranji u rukama je obiteljskih gospodarstava. Što s tim, tko će to pratiti? Dakle, ako Gradska banka ima potencijale da odigra tu ulogu, što treba raščistiti, to znači da imamo neku startnu prednost.
* Dio ljudi, čak i s ovog područja, kaže da su nepodmirene obveze Gradske banke tolike da je nemoguće na njezinim temeljima bilo što graditi?
- Idemo to raščistiti. Pitanje je kome se duguje? Državi, točnije DABI. Ona, a time i država, može izravno ovdje ući u vlasničku strukturu. Dakle, to nije pitanje koje bi trebalo hendikepirati realizaciju projekta. Pa, neka uđe u sve ovo i likvidira Gradsku banku. To nije problem. A ostaje zapravo onda ona banka s poslovnom filozofijom o kojoj smo govorili. Znači, nova banka ne bi se pravila na ruševinama nego na temeljima Gradske banke, jer tu postoje uposleni i već sada nekakvi komitenti, postoji nekakva "lova na hrpi", i na kraju postoji "know how".
Igor BOŠNJAK