Vjesnik: 08. 05. 2002.
Ortynski: Za mog mandata nitko iz vlasti nije radio pritisak na mene
Kao običan građanin nisam pred Odborom za pravosuđ
e mogao iznijeti i argumente jer su bile prisutne i osobe koje bih morao spomenuti, istaknuo OrtynskiZAGREB, 7. svibnja - Nema opravdanog razloga da se osnuje istražno povjerenstvo u svezi sa saborskim izjavama bivšeg glavnog državnog odvjetnika Radovana Ortynskog. Prijepis tonskog zapisa rasprave o izvješću Državnog odvjetništva i pozvanog Ortynskog na sjednici saborskog Odbora za pravosuđe u utorak bit će poslani glavnom državnom odvjetniku na daljnju obradu. Bili su to zaključci trosatne sjednice sabor
skog Odbora za pravosuđe, koje su sa sedam glasova prihvatili zastupnici HSLS-a, SDP-a i HNS-a. Za osnivanje povjerenstva i protiv takvih zaključaka glasovali su HDZ i HSP, te Luka Trconić (HSS), predsjednik Odbora.Obraćajući se novinarima, Trconić je zažalio što je isključio javnost sa sjednice: »Da sam znao da Ortynski neće iznijeti nijedan argument, da će samo površno i s još više proturječja ponoviti svoju saborsku govoranciju, mogli ste, gospodo novinari sve to slušati pa ne bi ni bilo ove presice«.
Za Trconića je nashvatljivo da Ortynski u istoj prilici može izjaviti da ostaje kod svojih riječi izgovorenih u sabornici, ali i naglasiti kako nitko iz sadašnje Vlade, ministarstava i Sabora nije radio pritisak na njega dok je bio glavni državni odvjetnik. Pokazalo se da je većina predmeta o kojima je ipak nešto rekao u nekoj pravosudnoj fazi, čime se Ortynski branio kao razlogom da zbog toga ne može biti konkretniji.
»Ovdje je bila riječ o opstrukciji pravde«
»Cijela sjednica i glasovanje pokazali su da je ovdje bila riječ o opstrukciji pravde. On je potvrdio da postoji sprega vlasti i organiziranog kriminala, a zbog toga je povjerenstvo trebalo osnovati«, ljutio se pred novinarima Vladimir Šeks (HDZ).
»Klub HDZ-a u srijedu će uputiti zahtjev Saboru da se raspravlja o osnivanju povjerenstva, jer nas u stranci zanima zašto je premijer Ivica Račan i prije podnošenja izvješća i prije saborske rasprave tražio od Ortynskog da odstupi«, rekao je Šeks.
»Nije točno da je na sjednici došlo do nekakvog pravnog nasilja. Šeks u tome pretjeruje«, uzvratio je pred novinarima Marin Jurjević (SDP). »Sabor ima zaključak da mu se mora za tri mjeseca dostaviti izvještaj o radu Državnog odvjetništva, a u njemu i o navodima Ortynskog. Da smo osnovali povjerenstvo i da smo od Or
tynskog tražili dokaze a on ih iznio, cijeli bi pravosudni postupak morao stati. To bi bilo nasilje nad pravom«, dodao je SDP-ov zastupnik.Sjednica Odbora počela točno u 11 sati kad su se pred novinarima zatvorila vrata dvorane. Pet minuta prije stigao je i Radovan Ortynski. Golemu torbu donio mu je osobni čuvar.
Poslije se saznalo da je na sjednici Ortynski nekoliko puta spomenuo da u torbi ima dokaze za ono što govori, ali je nije otvarao. Svoje izlaganje bivši glavni državni odvjetnik završio je nešto poslije 12 sati kad su na pušenje u hodnik izašli Miroslav Rožić, Branimir Glavaš i Šeks. Od njih se moglo saznati da je Ortynski najopširnije, ali ne i konkretno, govrio o slučaju ubojstva Milana Krivokuće, privatizaciji Večernjeg lista, Dubrovačkoj banci
i neimenovanoj štedno-kreditnoj zadruzi. Ubrzo im se pridružila i Vesna Škare Ožbolt. Zastupnica DC-a bila je razočarana sjednicom tvrdeći da je promašena i zakašnjela.»Pokaže li neko saborsko povjerenstvo da je Ortynski bio u pravu, da ima dokaze za ono u što mu danas nitko ne vjeruje, hoće li ga se onda vratiti na posao«, pitala je Škare-Ožbolt novinare u hodniku.
Deset minuta prije 13 sati Ortynski je napustio sjednicu.
»Nema nikakvih komentara. Sad sam običan građanin i da sam na ovom mjestu izrekao bilo kakav dokaz, počinio bih kazneno djelo. Osnuje li Odbor za pravosuđe povjerenstvo, o svemu će govoriti moj nasljednik, a ja ću uskočiti bude li trebalo«, dobacio je Ortynski odlazeći iz Sabora.
Rasprava o zaključci
ma i glasovanje potrajalo je puni sat.Vlado Rajić